Bugun...


Psk.Dan. Ayten ÖZBİLİR

facebook-paylas
GÖÇ VE ÇOCUK
Tarih: 09-02-2020 18:23:00 Güncelleme: 09-02-2020 18:23:00


Göç zorunlu veya isteğe bağlı olarak bir grubun, kişinin, toplumun ekonomik, siyasi nedenler ya da savaş, deprem gibi felaketler sonucunda bir yerden bir yere geçici veya kalıcı olarak yer değiştirmesidir. Göç olgusu küresel bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada pek çok ülke göç alıp vermekte ve göçün doğurduğu sorunlarla mücadele etmektedir. Dil problemi, uyum güçlüğü, etnik ve kültürel çatışma, dilencilik ve hırsızlık, salgın hastalık, ekonomik sorunlar, kontrolsüz nüfus artışı ve çarpık kentleşme gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir.
Türkiye son yıllarda en çok zorunlu göç alan ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle Suriye’den çok yoğun zorunlu göç almıştır. Göç idaresi genel müdürlüğü tarafından yayınlanan 2019 istatistik verilerine göre geçici koruma altında bulunan Suriye’li sayısı yaklaşık 3,5 milyon olarak belirlenmiş; bu sayı içerisinde 0-18 yaş aralığında bulunan çocuk nüfusu ise yaklaşık 1,5 milyon olarak verilmiştir. Verilen sayılara bakıldığında çocuk nüfusunun  ciddi bir orana sahip olduğunu söyleyebilmekteyiz. 
 İnsanların çeşitli nedenlerle göç etmeleri en çok  çocukları etkilemektedir. Çocukların gelişme döneminde olmaları, ailelerine bağımlı konumda bulunmaları ve kendilerini koruyamamaları gibi pek çok nedenden dolayı göç süreci ve sonrasında olumsuz yaşantılara maruz kalmaları kaçınılmaz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları şu başlıklar altında değerlendirebiliriz:
1. Çocuk ruh sağlığı: Yaşantılarında meydana gelen değişim çocukların psikolojik sağlamlığı ve iyi oluş hali üzerinde ciddi bir bozulma yaratarak, ruhsal anlamda çeşitli sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır. Bu sıkıntılara travma sonrası stres bozukluğu, sosyal ve psikolojik uyum güçlüğü, güvenilir olmayan  bir dünya düşüncesi ve geleceğe dair umutsuzluk  örnek verilebilir.
2. Çocuk ihmal ve istismarı: Çocukların ihmal ve istismara uğramaya en açık grup oldukları görülmektedir. Çocuk ihmal ve istismarını artıran etkenlerden biri de göç yaşantısına sahip olmalarıdır. Kısaca çocukların ihmal edilmesi pasif bir süreç yani yapılması gerekenlerin yapılmayışı nedeniyle çocuğun zarar görmesi iken; çocuk istismarı aktif bir süreç olarak yapılmaması gereken davranışların yapılması nedeniyle çocuğun zarar görmesi olarak ifade edilmektedir. Çocuklar gerek kamplarda gerekse ev ortamlarında fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel yönden istismara uğrayabilmektedir.
3. Çocuk işçiliği: Çocukların zihinsel, fiziksel ve ahlaki açıdan tehlikeli olan iş ve eylemlerde bulundurulup çalıştırılmasına denilmektedir. Göçe maruz kalan çocukların; sıklıkla okula devamını engelleyen, okuldan erken ayrılmasına neden olan ya da okulla beraber giden ağır işlerde çalıştıkları görülmektedir. 
4. Çocukların suça sürüklenmesi: Zorunlu göçle gelen çocukların bir kısmı ailelerini kaybetmiş korunmasız bir durumda ve ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır. İçinde bulundukları bu korunmasız durum,  yeni sosyo-ekonomik ve kültürel çevreye uyum sağlamada güçlük ve yeni geldikleri ortamdaki bireylerin olumsuz yaklaşımları çocukları suça yönlendirmektedir.
5. Çocuk evliliği: Kanuna göre 18 yaşın altındaki her birey çocuk olarak nitelendirilmektedir ve çocukların evlendirilmesi olağandışı durumlar haricinde bir suçtur. Ancak kültürel farklılıklar, sosyal ve ekonomik seviye ve çeşitli yaşam koşulları nedeniyle çoğunlukla resmi olmayan şekillerde çocuklar evlendirilmektedir ve okul yaşantısından alıkonulmaktadır. Tüm dünyada önemli bir sorun olarak karşımıza bu durum, göç olayından etkilenen çocuklar için oldukça riskli bir durum olarak görülmektedir.
Bütün bu yaşanabilecek olumsuz durumların yanı sıra olumlu olarak nitelendirilebilecek bazı yaşantılarda meydana gelebilmektedir. Dil çeşitliliği, kültürel kaynaşma ve birlik beraberlik, ucuz iş gücü ve ekonomik katkı bu yaşantılara örnek verilebilir.

 

KAYNAKÇA
Göç idaresi genel müdürlüğü.(t.y.).Geçici koruma.Erişim adresi: https://www.goc.gov.tr/gecici-koruma5638
Kesici, Ş., Baloğlu M.(2017).Geçici koruma statüsündeki bireylerle ilgili swot analizi.Baloğlu, M., Göv, E., Bağrıaçık, T.(Ed.).72-81.Ankara.
Bu yazı 736 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI