Bugun...


Psk.Dan. Ayten ÖZBİLİR

facebook-paylas
BELİRSİZLİK VE KAYGI
Tarih: 17-10-2020 23:38:00 Güncelleme: 17-10-2020 23:38:00


Son zamanlarda sıkça konuştuğumuz ve hemen hemen herkesin muzdarip olduğu bir konudur belirsizlik. Peki, nedir bu belirsizlik kavramı? İnsanlar şu an ve daha sonrasında ne olacağına dair bir fikir sahibi olmayı isterler. Eğer küçük de olsa bir fikre sahip olurlarsa kaygı yaşamadan içinde bulundukları güvenli ortamda yaşamlarını devam ettirirler. Koronavirüs salgınının devam ettiği şu günlerde ise normal yaşam standartlarımızın değişmesi ve yeni düzenin getirdiği değişiklere uyum süreci çeşitli belirsizlikleri de beraberinde getirdi. Örneğin; aşının bulunup bulunamayacağı, virüsün tamamen etkisiz olup olmayacağı, ne zaman normal yaşantımıza devam edeceğimiz gibi konularda belirsizlikler bulunuyor. Ve bu belirsiz durumlar karşısında çoğunlukla korku, stres ve kaygı duygularını yaşıyoruz. Genel olarak kaygıyı korku duygusundan ayıran şey; çoğunlukla kaygının sebebinin tam olarak bilinemiyor oluşudur. Bu nedenle kaygıyla baş etmemiz de zorlaşmaktadır.

Belirsizlik durumlarında yaşanan kaygının bir anlamda normal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yaşadığımız kaygı günlük hayatımızı çok olumsuz etkiliyor ve verimliliğimizi düşürüyorsa bir sorun olarak karşımıza çıkıyor demektir. Yüksek olmayan kaygının koruyucu özelliği bulunuyor, tehdit karşısında tedbir almamızı sağlayarak yaşantımızın sağlıkla devamına katkı sunuyor.  Belirsizlik durumunu aslında iki ucu olan ve bir ucunda kaygı diğer ucunda ise farkındalık olan bir çizgiye benzetebiliriz. Buradan da şu yorumu çıkarmak mümkündür. Kaygıyı yönetebilmek için farkındalığımızı artırmak önemli bir unsurdur. Farkındalık kısaca içinde bulunulan anın anlamlandırılması olarak ifade edilebilir. Yani şu anda neler oluyor, neler düşünüyorum, ne hissediyorum şeklinde anı değerlendiriyoruz. Belirsizliğin getirdiği kaygıyla baş etmede farkındalık yaratan davranışlarda bulunabilmemiz çok önemlidir. Öncelikle neyi biliyoruz, neyi bilmeye ihtiyacımız var bunları belirleyip ardından eksik noktaları tamamlamaya çalışmak üzerimizden büyük bir sorumluluğun kalkmasında oldukça faydalı olacaktır.

Kaygımızla baş edebilmemiz için çeşitli yollar bulunuyor, herkesin kendine özgü baş etme yöntemleri oluyor. Hoşlandığımız aktivitelerde bulunmak, yeni şeyler öğrenmek, bir şeyler üretmek, sahip olduklarımız için şükran duymak, rutini mümkün olduğunca devam ettirmek, fiziksel olarak aktif olmak, güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek, çeşitli gevşeme ve nefes egzersizleri denemek, sosyal destek mekanizmamızı güçlendirmek ve kaygımız çok güçlüyse denediğimiz her şeye rağmen gücünü koruyorsa bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel yardım almak bu yöntemler arasında sayılabilir.

Belirsizlik kavramına genel olarak baktığımızda hayatımızın her alanında olduğunu görebiliriz. Ancak bir şey için de tam anlamıyla belirsiz dememiz yanlış olacaktır. Örneğin koronavirüsün bir belirsizlik durumunu beraberinde getirdiği doğrudur. Yine de belirli olan şeyler de söz konusudur. Nasıl korunacağımız, nasıl beslenirsek bağışıklığımızın güçleneceği hakkında çeşitli bilgilere sahibiz. Belirsizlik durumları farklı yerlerde farklı şekillerde karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecektir yani belirsizliği kontrol edebilmemiz mümkün değildir. Ancak belirsizlik karşısında vereceğimiz tepkileri, düşünce ve davranışlarımızı kontrol edebiliriz.Bu yazı 2600 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI