Bugun...


Psk.Dan. Aslı ŞENCAN

facebook-paylas
ORTOREKSİYA NERVOZA
Tarih: 08-06-2020 01:27:00 Güncelleme: 08-06-2020 01:27:00


Ortoreksiya nervoza, sağlıklı beslenmenin aşırı düzeyde olması ve normal yaşantıya müdahale edecek derecede takıntılı hale gelmesidir. Kelime olarak Yunanca’da doğru anlamına gelen “orthos” ve açlık, iştah anlamına gelen “orexis” sözcüklerinden türetilmiştir. Ortoreksiya nervoza, ilk kez Dr. Steven Bratman tarafından 1997`de anoreksiyanervozayı çeşitlendirmek üzere tanımlanmıştır.

Ortoreksiya nervoza hastası olan insanlar kilo alıp vermeye pek önem vermezler. Kişinin yemekten kaçındığı anoreksiya ve bulimia nervoza hastalığında takıntının odağı kilo iken, ortoreksiya nervozanınodağı sağlıklı olma isteğidir. Ortoreksik bireyler için gıdaların kaliteli olup olmadığı önemlidir. Yedikleri gıdaların sağlıklı, saf ve temiz olması yönünde takıntıları vardır. Bu yüzden yemek yeme konusunda çok seçicidirler ve neredeyse hiçbir şey yiyemezler. Normal besinlerin kendisini zehirlediğini, hasta ettiğini düşünebilir ve bu yüzden sağlıklı beslenebilmek adına inanılmaz şekilde zaman ve para harcayabilirler. Ortoreksiya nervoza hastası bir kişi, sağlıklı olduğu inancı ile sadece birkaç tip besinle beslenebilir.

Bu hastalığı obsesif-kompulsif bozukluk, kronik kaygı bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi durumların tetiklediği düşünülmektedir. Diğer risk faktörleri ise mükemmeliyetçilik, yüksek anksiyete ve aşırı kontrollü olma olarak gösterilmektedir. Ayrıca obezite geçmişi olup yeme davranışlarını ve yaşam stilini değiştiren kişiler sağlıklı beslenme ile ilgili takıntı sahibi olabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre bu hastalığa kadın bireylerin erkek bireylere göre daha fazla yakalandığı saptanmıştır.

Ortoreksiya Nervoza Belirtiler

Ortoreksiya hastaları, gıda konusunda oldukça hassas davranırlar. Tüketecekleri besinleri sadece bilip güvendikleri yerlerden satın alırlar.

Onlar için yiyecekleri gıdalar kadar yiyecekleri pişirecekleri ürünler de kaliteli ve sağlıklı olmalıdır. Besin değerinin gideceğini düşündükleri için yemeklerini asla alüminyum ürünlerde pişirmezler.

Ortoreksik bireyler, yediklerinin miktarına değil kalitesine odaklanırlar. Sağlıklı olan gıdaları miktar kısıtlaması olmadan tüketebilirler.

Genellikle toplum içinde yemek yemezler. Eğer bir yere gitmek zorunda kalırlarsa yemeklerini evden kendileri götürürler.

Çevresindeki insanların da beslenmelerini düzenlemek isteyip onları sağlıksız beslendikleri yönünde eleştirirler.

Olası bir yanlış beslenme durumunda, kendilerine büyük cezalar vererek sıkı bir diyete başlarlar. Yiyecek alımlarını kısıtlandırarak kendilerini uzun süre aç bırakırlar.

Her yiyeceğin ne kadar sağlıklı olduğunu hesaplarlar. Eğer bir yiyecek tatmin edici şekilde faydalı değilse, o yiyeceği aç kalmak pahasına yemezler.

Daha sağlıklı ve doğal beslenme kaygısı taşıdıklarından dolayı hastalığın ileriki boyutlarında olan kimi hastaların evlerinde tavuk ve inek gibi hayvanlar beslediği de görülmüştür. Kendilerine yetecek miktarda sebze yetiştirmek de bu durumun belirtisidir.

Ortoreksiya hastaları, alışveriş yaparken bir ürünün sağlıklı olup olmadığını çok fazla inceledikleri için alışverişleri oldukça zaman almaktadır.

En sağlıklı besinleri alabilmek için daha fazla para ödemeyi de göze alabilirler.

Ortoreksiya Nervoza Tedavisi

Ortoreksiyanın sonuçları diğer yeme bozuklukları kadar şiddetli olabilir ve eğer tedavi edilmezse sağlık üzerinde geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir. Ortoreksiya nervozadan kurtulmanın ilk adımı onu teşhis etmektir. Bu rahatsızlığın arkasında yer alan nedenler araştırılır ve bu durumu tetikleyen faktörler ortadan kaldırılır.

Beslenme kaynaklı hastalıkların tedavileri, öncelikle psikolojik destek ile başlar. Kişinin biyolojik durumuna göre bir diyetisyen desteği ile süreç iyileştirilmeye çalışılır. Tedavi sürecinde özellikle kişinin her yemekten lezzet alması ve çevresini sevmesi üzerinde durulur. Moral ve motivasyon ile tüm olumsuz algılar yok edilebilir.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı gıdalar seçmek genel sağlığınız üzerinde elbette çok önemlidir ama şunu unutmamak gerekir ki; sağlıklı beslenme ve yeme bozukluğu arasında ince bir çizgi vardır. Bu çizgi doğrultusunda sağlıklı yaşam kurallarına uyulmalı, sağlıklı beslenmek bir takıntı haline getirilmemelidir.

 

KAYNAKÇA

Sağlıklı Beslenme Takıntısı: OrtoreksiyaNervoza.(2019, 22 Mart). Erişim adresi: https://www.iyihisset.com/tr

Ortoreksiya Nervoza Nedir. (2019, 19 Temmuz). Erişim adresi: https://diyetgen.com.tr

OrtoreksiyaNervoza Nedir, Nasıl Teşhis Edilir.(2017, 11 Eylül). Erişim adresi: https://www.trthaber.com.trBu yazı 1119 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI