Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
Yağmur Adam (Rain Man)
Tarih: 04-03-2019 07:04:00 Güncelleme: 04-03-2019 07:04:00


3 Mayıs 1989 yılında yayınlanmaya başlanan Dram konulu Rain Man (Yağmur Adam) filminin senaryosu Barry Marrow ve Ronald  Bass tarafından yazılırken, yönetmenliğini Bary Levinson gerçekleştirmiştir. Başrollerinde iki yaşında annesini kaybetmiş, babası ile bağlarını koparmış duygu yoksunu olarak büyüyen Charlie Babbit’i canlandıran Tom Cruise ve otistik abi Raymond’u canlandıran Dustin Haffman rol almaktadır.

 

Film, En İyi Özgün Senaryo (61.Oscar Ödülleri-1989), Altın Ayı (39.Berlin Film Festivali-1989), En İyi Film (46.Altın Küre Ödülleri-1989), En İyi Erkek Oyuncu (61.Oscar Ödülleri-1989), En İyi Erkek Oyuncu (46.Altın Küre Ödülleri-1989) ödüllerine sahiptir.

 

İthal araba satışı yapan Charlie son zamanlarda işinde büyük sorunlar yaşar. Tam bu sorunlarla boğuşurken babasının vefat ettiğini öğrenir. Babası ona sadece ‘‘Buick’’ model araba ve bahçedeki ödüllü gülleri miras bırakmıştır. Babası geriye kalan 3 milyon dolar mirasını ise bir vasiye bırakır. Daha sonradan bu vasinin yetersizliğe sahip bireylerin bakımlarını üstlenen bir vakıfta kaldığını ve varlığından haberdar bile olmadığı otizmli abisi Raymond’un bakımıyla ilgilenen biri olduğunu öğrenir. Hakkına düşen mirası almak için otizmli abisi Raymond’u vakıftan kaçırır. Raymond’un Los Angeles’a uçakla gitmeyi reddetmesi sonucu iki kardeş uzun bir araba yolculuğuna çıkar ve yolculuk esnasında birbirini tanıma imkanı bulur.

 

Filmde Raymond’da gözlemlenen isminin söylendiği halde bakmaması, başkalarıyla göz teması kurmaması, söyleneni işittiği halde işitmiyor gibi davranması, bazı sözcükleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylemesi, günlük yaşamdaki düzen değişikliklerine aşırı tepki vermesi, bazı eşyaları döndürmek veya sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapması otistik bireylerin genel özelliklerine örnektir.

 

Filmde özellikle Raymond’un vakıftan ayrılınca günlük yaşamdaki düzen değişikliklerine verdiği aşırı tepkiler dikkat çekmektedir. Örneğin yatağı hep pencerenin yanındadır, yağmurda dışarıya çıkılmaz, saat on bir uyku vaktidir, vb… gibi düzenli aktiviteleri vardır. Eğer bunlar zamanında olmazsa kriz geçirmektedir.

 

Raymond’u canlandıran Dustin Haffman’un o yıllarda hakkında pek az bilgiye sahip olunan otistik bireyleri bu denli gerçekçi oynaması dikkat çeken bir diğer ayrıntıdır. Bu başarılı oyunculuğuysa çekimler öncesinde bu rol için 4 ay kadar aynı hastalığa sahip insanların yanında gözlem yapmasına dayanmaktadır.

 

 

Raymond otizmli olmasının yanında üstün yeteneklidir. Sayılarla arası iyidir ve okuduğu her cümleyi anında ezberleyebilmektedir. Yağmur Adam filminde otizm ile dehalık arasındaki ‘‘İnce çizgi’’ ele alınmıştır. Filmin bir sahnesinde gittikleri restoranda bir garsonun adını öğrendikten hemen sonra numarasını söylemesi çevredekileri şaşırtmış, nasıl yaptığı sorulunca Charlie’nin dün gece okuması için verdiği rehberde gördüğünü söylemiştir. Ayrıca restoranda iken yere düşen kürdanların sayısını tek bir bakış ile sayması (246) etrafındakileri şaşırtan bir diğer olaydır.

 

Filmin ilerleyen bölümlerinde Charlie ile mirasın bırakıldığı vasi arasında bir velayet mücadelesi başlar. Charlie ilk başlarda payına düşen mirası almak için abisinin velayetini isterken zamanla sadece abisi olduğu için istemiştir.

 

Filmdeki önemli bir diğer ayrıntı ise otizmin daha yeni yeni çözülmeye başlandığı yıllarda bu hastalığa dikkat çekilmiş olması. Filmde bu konu ile en göze çarpan sahneyse hastanedeki hemşirenin bile otistik kavramını bilmemesidir.

 

Filmin bir sahnesinde Charlie, Raymond’u psikoloğa götürür. Psikolog Raymond’un durumu için Otizmin yanında üstün zekaya sahip olduğunu ancak iletişim problemi yaşadığını belirtmiştir. Raymond otizm çeşitleri içinde ‘‘Aspergers Sendromu’’na sahiptir. Aspergers Sendromlu kişiler genellikle ortalama veya ortalamanın üzerinde zeka düzeyine sahiptirler. Ancak diğer otistiklerde olduğu gibi sosyal iletişimde, şakaları anlamakta, mecazi ifadeleri anlamakta zorluk ve problem yaşarlar.

 

Filmin ismi Yağmur Adam ise Charlie’nin küçükken Raymond’un ismini telaffuz edemeyip Reymın (Rain Man) diye seslenmesinden gelmektedir. Yani Raymond, Charli’ye küçükken  şarkı söyleyen Yağmur Adamdır. Anneleri öldükten sonra Raymond’un Charliye zarar vermemesi için onu bir vakıfa göndermişlerdir.

 

Mahkeme sonucunda Raymond için en iyi olanın vakıfta vasisi ile beraber kalması gerektiğine karar verilir. İki kardeş için artık ayrılık vaktidir ancak beraber geçirdikleri süreç boyunca birbirlerinde olumlu değişimler yaratmışlardır. Bu süreç otistik bir insanın dış dünyaya açılması, duygularını saklayan bir insanın da duygularını açığa çıkarmasını sağlamıştır.

 Bu yazı 4347 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI