Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
THE 400 BLOWS
Tarih: 17-02-2019 17:54:00 Güncelleme: 17-02-2019 17:54:00


3 Haziran 1959’da yayınlanmaya başlanan Dram konulu The 400 Blows (400 Darbe) filminin senaryosu François Truffaut ve Marcel Moussy tarafından yazılırken, yönetmenliğini François Truffaut gerçekleştirmiştir. Başrollerinde  12 yaşında, ailesi ve toplum tarafından dışlanan genç bireyi (Antoine Doiel’i) canlandıran Jean-Pierre Leaud yer almaktadır.

The 400 Blows okuldan kaçan küçük çocuğun hikayesinin anlatıldığı 1959 yapımı bir filmdir, yönetmen 27 yaşında çektiği bu filmle kendi sorunlu çocukluğunu anlatır. Özellikle çocuk eğitimi ile ilgilenenlerin izlemesi gereken bir filmdir. İlgisiz bir anne, pasif  bir üvey baba, ceza ile okulu ve öğrencileri yöneten müdür ve öğretmenler ve en sonunda ıslahevine düşen bir çocuk… Filmde bir çocuğun suçluya nasıl dönüştüğünü görmek mümkündür. Film toplumsal düzene uyum sağlayamayan bir çocuk üzerinden toplumsal yapıyı eleştirilir.

The 400 Blows Fransızcada  ‘‘okulu kırmak’’ anlamına gelen bir deyimdir. Ödevini yapmadığı için en yakın arkadaşı ile okuldan kaçtığı bir gün annesini başka bir erkekle görür ve durumu üzerinden atamadan okula geri döner öğretmenine annesinin öldüğü yalanını söyler, anne ve babası onun yalan söyleyip okula gelmediğini öğrenip okula gelirler. Antoine, o gece eve dönmez ve geceyi eski bir matba’da geçirir. O gece tek arzusu olan özgürlüğü ilk defa bu kadar hisseder. Antoine okuldan her kaçışında kendini sinemanın önünde bulur. Ayrıca kitapları da çok sever, bu sevgisinin temel sebeplerinden biri de annesi onun evde ses çıkarmasına tahammül edememesi yüzündendir.

Antoine sevgiye muhtaç ailesi tarafından reddedilmiş, sevgiye aç bir çocuktur. Hem üvey babası hem de öz annesi ona karşı çok ilgisizdir. Hatta durum öyle ki her hafta sonunu evde yalnız geçirmektedir. Antoine her derste öğretmeninin baskıcı otoritesi altında ezilmektedir.

Antoine davranış bozukluğuna sahip bir çocuktur. Davranış bozukluğunun belirtileri olan saldırganlık, karşı gelme, etrafındaki nesnelere ve kamu mallarına zarar verme, çalmak gibi belirtilerini göstermektedir. Özellikle çalmak ve yalan söyleme eğilimleri Antoine’de fazlasıyla görülmektedir. Okul çağlarında görülen ve sık sık tekrar eden çalma eylemi 10 yaşından sonra sürekli olarak devam ederse bu çocukta ciddi bir duygusal bozukluğun göstergesidir ve Antoine 12 yaşında olmasına rağmen bu eylemi hala devam ettirmektedir.

Antoine sosyal uyum güçlüğü çeken bir çocuktur. Bunu filmin bazı bölümlerinde sigara ve puroya olan düşkünlüğüyle sosyal uyum güçlüğü çeken bireylerdeki madde bağımlılığına; büyükannesinden çaldığı 10 bin frank başta olmak üzere çevresindeki pek çok eşya çalması suç işleme, suça yönelme sosyal uyum güçlüğü çeken bireylerdeki temel özelliklere örnek olarak gösterilebilir. Kimi bireylerde yetişme koşullarından, olumsuz aile tutumlarından (Antoine’de görülen ilgisizlik ve şiddet), maddi yetersizlikten dolayı oluşmaktadır

Filmin sonlarına doğru Antoine üvey babasının iş yerindeki daktiloyu çalmış ve satamayıp ne yapacağını bilememiş bu yüzden korkup daktiloyu yerine koymaya karar vermiştir. Ancak görevliye yakalanmış ve ardından ıslah evine gönderilmiştir.

Filmin bir sahnesinde Antoine ıslah evinde psikolog ile konuşmasında aslında neden bu halde olduğunu tüm gerçekliği ile anlatmıştır. Kendisi istenmeyen bir çocuktur, ailesi ilgisizdir, yaşadığı çevre bir çocuğa uygun değildir, vb… Ayrıca Antoine psikolog ile konuşmasında sürekli elleri ile oynamaktadır. Vücut dilinde eller, psikolojik durumu yansıtır. Profesyonel sorgucular, şüphelileri boş bir masada oturtarak ellerini izler ve bundan pek çok mesaj çıkartabilir. Bu sahnede Antoine’ye yapılan da budur.

Filmin sonunda Antoine bir fırsatını bulup ıslah evinden kaçar ve hep görmek istediği denize ulaşır. Denize doğru koşar. Kıyıdaki dalgalar Antoine’in ayak izlerini, karanlık geçmişini siler. Hayatına sembolik bir sayfa açar. Antoine kameraya döner film donar ve biter.Bu yazı 4125 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI