Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
TAKINTILARLA BAŞA ÇIKMA
Tarih: 15-06-2019 15:04:00 Güncelleme: 15-06-2019 15:04:00


Christine Purdon 20 yıldan daha fazla bir süredir obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve anksiyete bozuklukları üzerinde çalışarak ve tedavi ederek geçirdi. Christine Purdon, istenmeyen düşüncelerin devam etmesi, OKB ve dikkat / zihin dolaşımı alanında 60'dan fazla hakemli yayına sahiptir. Waterloo Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Profesör Dr. Purdon, 20 yıl boyunca bilişsel davranış terapisi öğretti ve UW Ruh Sağlığı Araştırmaları Merkezi'nin kurucu direktörlüğünü yaptı. Kitabın ikinci yazarı David A. Clark, Kanada, New Brunswick Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Profesör olan Emeritus, 1985'ten beri pratik bir klinik psikolog olarak çalışmaktadır. Clark, bilişsel terapiye önemli ve kalıcı katkılar için Aaron T. Beck Ödülü'nü aldı. Obsesif Kompulsif Biliş Çalışma Grubu'nun kurucu üyesiydi ve Bilişsel Terapi ve Araştırma'nın geçmiş bir yardımcı editörüdür. Ayrıca Clark çok sayıda araştırma ve klinik makale yayınlamıştır.

 

Kitabın ilk bölümünde ‘‘Takıntılar bir anda zihnimize davetsiz olarak girerler ve istenmezler, uygunsuzdurlar, sıkıntı vericidirler. Takıntı bir kez akla geldiğinde dikkatinizi ele geçirir ve başka bir şeyi düşünmek gerçekten çok zordur. Dikkatinizi takıntıdan uzaklaştırabilseniz bile rahatlama sadece anlık olur çünkü takıntı tekrar tekrar akla gelir. Takıntılar kişiliğinize veya ahlaki değerlerinize, ideallerinize uygun olmayan içerikte fikirler barındırma eğilimindedir.’’ diye geçen bu söz aslında takıntılarımızın zihnimizi nasıl meşgul edip, yaşam halkamızı ne kadar daralttığını vurgular.

 

Kitabın ismi ‘‘Takıntılarla Başa Çıkma’’ ise, kitabın içeriğinde bireylerin takıntılarından kurtulmak için kullanabileceği stratejiler içerip, kişilerin yanlış olduğunu bildiği halde kafasından atamadığı, mantık ve muhakeme ile uzaklaştıramadığı, arzu etmediği saplantı halindeki fikirlerle nasıl baş edebileceğini göstermesinden gelmektedir.

 

Kitapta en çok beğendiğim bölüm kitapta yer alan ‘‘Zihinsel Kontrol Paradoksu’’ oldu. Bir gün içerisinde zihnimizden uyanıkken 4000 düşünce geçmesine rağmen, herhangi istenmeyen bir düşünceyi; zihinsel görüntüyü ya da dürtüyü birkaç dakika için bile olsa tamamıyla bastırmak neredeyse imkansız olduğunu öğrenmek doğru bildiğim yanlışlar listeme ekleyeceğim önemli bir madde diye düşünüyorum.

 

‘‘Peki neden onca kitap arasında Takıntılarla Başa Çıkma’yı okumalıyız?’’ sorusuna gelirsek: Psikolojiye ilginiz varsa veya takıntılarınızı gözden geçirmek istiyorsanız iki tanınmış yazar tarafından anlaşılır bir dille birçok insanın hayatını farklı şekillerde etkileyen obsesyonu örneklerle tanımlayıp, OKB’nin oluşumu, tanımı, çeşitleri, tedavi yaklaşımları hakkında kitapta pek çok bilgi yer almaktadır. Ayrıca tekrarlayan eylemlerinizi ve zorla zihninize giren düşüncelerinizi tanımayı ve bunlarla başetmeyi, istenmeyen düşüncelerle ilgili korkularınızdan kurtulmayı, kaygılarınızı azaltmayı, takıntılı düşünmeyle ilgili duygusal rahatlama yolları bulmayı öğrenebilirsiniz. Kitap sizi, takıntılı düşüncelerinizi yönetmenize yarayacak ve bu düşüncelerin yaşam kaliteniz üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlayacak bir dizi güvenli ve kontrollü yüzleşme egzersizine doğru yönlendirecektir.

Ve son olarak unutmamalıyız ki OKB’li pek çok insan yardım almıyor bu yüzden de durumu daha iyiye gitmiyor. Yani OKB’nin belirtileri çok nadir kendi kendine yok oluyor…Bu yazı 4166 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI