Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK VE 8 YAŞ
Tarih: 06-03-2021 14:54:00 Güncelleme: 06-03-2021 14:54:00


12 Eylül 2008’de yayımlanmaya başlanan dram türünde Çizgili Pijamalı Çocuk diğer adıyla The Boy in the Striped Pyjamas, II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman askerinin 8 yaşındaki çocuğu ile toplama kampı Auschwitz'deki bir Yahudi çocuğun arkadaşlığını ele alan filmdir.

 

 

Film birbirinden çok farklı koşullarda olan Bruno ve Schmuel’in arasında geçen dostluğu temel almıştır. Shmuel ve Bruno’nun aynı gün doğduklarını görüyoruz. Ve yine de hayatları tamamen farklı. Bruno varlıklı bir ailede yaşıyor. Babası bir asker ve onun en büyük endişesi oyun oynayacak bir arkadaşının olmaması. Yeni taşındıkları yerden hiç hoşnut değil. Neden eski arkadaşlarını bırakıp buraya taşınmaları gerektiğini anlayamıyor. Shmuel de toplama kampında kalan. Bundan dolayı, toplama kampında yaşamaya mahkum edilmiş bir çocuk. Sonuç olarak, endişeleri Bruno’nun dertlerinden çok farklı. Ancak bu durumda bile, çocukların aynı istek ve masumiyeti paylaştıklarını görebiliriz.

 

 

Bruno varıklı bir ailede yaşıyor. Babası bir asker ve onun en büyük endişesi oyun oynayacak bir arkadaşının olmaması. Canı çok sıkılıyor ve yeni taşındıkları yerden hiç hoşnut değil. Neden eski arkadaşlarını bırakıp buraya taşınmaları gerektiğini anlayamıyor. Shmuel Yahudi’dir. Bundan dolayı, toplama kampında yaşamaya mahkum edilmiş bir çocuk. Sonuç olarak, endişeleri Bruno’nun dertlerinden çok farklı. Fakat Bruno ve Schmuel farklı gruplara mensup olmasına rağmen bir gün yolları bir çitin etrafında kesişiyor. Ve bir savaşın ortasında da olsa yüreği temiz çocukların her koşulda masum kaldığı bu eserde baş gösteriyor.

 

 

Çocuk her yaşta masumdur, bütün çocuklar iyidir aslında. Sadece yaşı ilerledikçe gelişim evrelerini de göz önünde bulundurarak etkileşim içinde bulunduğu çevreye ayna tutar. Bruno ve Schmuel ikisi de 8 yaşındadır yani filmde bu gelişim evrelerinden ikinci çocukluk (İlkokul) dönemi olan 7-11 yaş aralığını görmekteyiz.

 

 

Bu aralıktaki çocuklarda çocuğun aile ortamından çıkıp dış dünya ile daha içice olduğu dönemdir. Ve filmin ilk karelerinden itibaren çocuk için etkileşimin ve sosyalleşmenin ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Bruno ailesinin ona taşınma kararını söylediğinde bile verdiği ilk tepki Taşranın çok uzak olduğunu söyleyip, arkadaşlarının isimlerini sayarak onlara ne olacağıdır…

 

 

8-9 yaş çocukların erken çocukluk döneminden çıkıp, kendilerini tanıma, üst düzey sosyal ve bilişsel becerilere sahip olmaya başladıkları, tüm bedensel enerjilerinin artık öğrenmeye yönelmeye başladığı okul çağına girdikleri ilk yılları kapsar. Bu yaş çocukları artık günlük becerilerinde kendilerine yetebilmektedir. Akran grupları ile öğretmenleri, erken çocukluk dönemine kıyasla hayatlarında, aldıkları kararlar ve duygu durumlarında çok daha fazla öneme sahiptir. Bu gelişim süreci de daha önceki dönemlerde olduğu gibi bilişsel, fiziksel, sosyal ve dil boyutundaki değişim ve olgunlaşmadan ibarettir.

 

 

Bu dönemdeki en önemli duygusal ihtiyaç; sevilme, beğenilme ve başarılı olma duygusudur.  Fakat Bruno babasının mesleği ve yeni görevi yüzünden bunları ona verecek olan arkadaşlarından ayrı kalmıştır.

 

 

Zihinsel gelişime paralel olarak dil gelişimi de hızlıdır. Duygularını yalın bir dille ifade edebilirler. Örnek olarak Bruno’ya babası, yeni taşındıkları ev hakkında ne düşündüğünü sorunca, yeni evde mutsuz, hiç arkadaşı olmadığı gibi şeyleri söylemektense verdiği cevap ‘‘Eve gitmek istiyorum’’ olmuştu.

 

 

FilmdeBu dönemde çocuklarda ‘‘Paylaşma bilinci’’ artmaktadır. Bunu Buruno’nun her gün Schmuel’in yanına giderken ona yemek ve o yaşta bir çocuğun yemekten en çok zevk aldığı çikolata ve kurabiyeye kadar pek çoğu götürmesi ve onunla paylaşması ile görmekteyiz.

 

 

Zaman kavramı gelişmeye başlar. Bruno her ders saatinde saat 12’ye geldiğinde dersin bitmesi gerektiğinin farkına varır. Tellerin diğer tarafındaki arkadaşı Schmuel ile buluşmaya aynı saatte gider.

 

 

Pratik çözümler gerektiren durumlarda mantıklı düşünceler ileri sürebilirler. Schmuel’in babasını bulmak için telin diğer tarafına gitmesi gerektiğinde  ‘‘Tellerin altını kazabiliriz, bunun için bir şeyler bulabilirim deyip’’ ertesi gün bir kazma getirmesi buna örnektir.

 

 

Güç ve sportif beceriler artar.  Oynadığı oyunların hep bu yönden olduğu görülmektedir.

 

 

Çocukta zihinsel gelişim soyut işlemlere hazırlanmaya başlamıştır. Okul öncesi dönemde temelleri atılan vicdan gelişiminin başlaması bu dönemde değerlerin, tercihlerin ve tutumların belirginleşmesi şeklinde devam eder. Bruno’nun evlerindeki çalışana yapılan eziyetlere şahit olması sonucunda gösterdiği duyarlılık ve tepki buna örnektir.

 

 

Film genel olarak savaş zamanında da geçse genel olarak çocuğun ikinci çocukluk dönemi olan 7-11 yaş aralığındaki davranışları gerçekleştirmektedir. Farklı şartlara sahip olan aynı yaştaki iki çocuğun etkileşimini ele aldığından aslında bu yaş grubundaki çocukların her ne kadar farklı ortamlar da bulunsalar ve farklı olanaklara sahip olsalar da genel olarak bize çok yüksek bir oranda aynı faaliyetleri gerçekleştirdiği ve aynı istekleri olduğunu göstermektedir.Bu yazı 3283 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI