Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
Üç Ruhlu Kadın Filminin Dissosiyatif (Çoklu) Kişilik Bozukluğundaki Yeri
Tarih: 08-06-2020 02:20:00 Güncelleme: 08-06-2020 02:20:00


8 Kasım 1957 yılında yayımlanmaya başlanan dram konulu Üç Ruhlu Kadın (ThethreeFacesof  Eve) tek bedende yer alan üç kişiliği konu edinmektedir. Başrollerinde Doktor Curtis Luther’e can veren  Lee J. Cobb ve birçok alter kişiliği bedeninde barındıran Eve White karakterine can veren JoanneWoodward yer almaktadır.

Çoklu kişilik bozukluğunda, kişilerde genellikle farklı kişiliklere kesin bir çizgi ile ayrılmadan önce bir çeşit parçalanma görülür. Hastalığın yarattığı sorunlar, bir maddenin veya genel medikal durumun psikolojik etkilerinden çok uzaktır. Kimi uzmanlar çoklu kişilik bozukluğu hastalarının kolaylıkla hipnotize edilebildiğini ve bu hastaların semptomlarının iyatrojenik olduğunu, yani terapistin önerilerine karşılık olarak ortaya çıktığını düşünüyor.

Film, 1953’te Çoklu kişilik bozukluğunun az bilindiği, daha adından ilk kez bahsedilmeye başlandığı zamanlarda hatta anlaşılamadığı zamanlarda ‘‘Çoklu Kişilik Bozukluğunun’’ ilk vakası olarak adlandırabileceğimiz ChrisSizemore’nun klinik tutaklarının perdeye taşınması sonucu oluşmuştur. Bu yüzden türünün ilk örneğidir demek çok doğrudur ve bu yüzden büyük önem arz etmektedir.

1953 yılında hakkında çok az şey bilinen daha pek çok doktorun sadece adını bilip tanık bile olmadığı bir hastalıktı o zamanların çoklu kişilik bozukluğu. Buna rağmen filmde işlenmesi oldukça dikkat çekici. Filme bu denli çoklu kişilik bozukluğuna gerçek davranışlar sergilenmesinde ise ChrisSizemore’nun klinik tutaklarının perdeye taşınmasının etkisi büyüktür.

Filmde bununla ilgili bir sahneyi örnek vermek gerekirse,  Doktor Curtis Luther karşısındakinin çoklu kişilik bozukluğu vakası olduğundan emin olamamış ve kurumdaki diğer doktorun yanına gidip daha önce hiç Çoklu kişilik bozukluğuna tanık olup olmadığını sorması ve onunda duyduğunu ancak hiç tanık olmadığını söylediği sahne önemlidir. Çünkü Doktor Curtis Luther oldukça deneyimli ve yaşı oldukça fazla bir doktordur. Aslında bu sahnede de bize Çoklu kişilik bozukluğunun daha yeni tanınan bir hastalık olmasının yanında ne kadar ender rastlandığı da gözler önüne serilmiştir.

Dissosiyatif kişilik bozukluğu (eski adıyla çoklu kişilik bozukluğu) teşhisi konulan Sizemore'un çok sonradan söylediklerine göreyse bu kişilikleri, bu travmatik olaylardan sonra zihnindeki parçalanmalar sonucu oluşmamıştı. Bu alternatif kişilikleri, daha kendisi doğmadan önce zihninde bulunuyorlardı. "Onlar ben değiller, ama hepsi bir araya gelerek beni oluşturuyorlar. Hepsinin farklı doğruları, farklı özellikleri var." diyerek açıklıyor.

Size More ise adını bile bilmediği psikolojik rahatsızlığı şu sözlerle dile getirmektedir: "Onlar ben değiller, ama hepsi bir araya gelerek beni oluşturuyorlar. Hepsinin farklı doğruları, farklı özellikleri var."

Konuyla alakalı olabilecek bir video linkini de buraya bırakıyorum. Umarım göz atarsınız: https://youtu.be/FG16_vGp88ABu yazı 4041 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI