Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
KONUŞ BENİMLE FİLMİ VE TECAVÜZ
Tarih: 26-04-2021 23:55:00 Güncelleme: 26-04-2021 23:55:00


 

Filmin ana karakteri MelindaSordino, büyük bir partiye dâhil olur. Partide Melindaüst sınıflardan olan Andy Evans ile tanışır ve Andy aldığı alkolün de etkisiyleMelinda’ya tecavüz eder. Melinda kendisine gelince uzaklaştığı parti yerine geri dönüp partideki insanlara telefonun yerini sorar. Telefonu bulunca polisi arar, ancak olayın şokuyla hiçbir şey diyemez.Bu sırada polis Melinda’yayerinin tespit edildiğini ve oraya gelineceğini söyler ve polisler geldiğinde herkes çığlık atamaya başlayınca korktuğu için partide bulunan ve ailesindekihiçkimseye tecavüze uğradığını anlatamaz (Ailesine de anlatamamıştır çünkü eve geldiğinde ailesi evde değildir.) bu yüzden o günden sonra Partiyi gammazlayan kişi olarak anılır ve kendi yakın dostları da dahil herkes tarafından dışlanmaya başlar. MelindaSordino’nun yaşadığı cinsel taciz onu çok etkilemiştir. Bundan etkilenen sadece arkadaşları değil. Dersleri de olmuştur. Melindaiçin okul artık önceki kadar önem taşımamaktadır ve bu yüzden dersleri düşmüştür. Pek çok dersle ilgisizdir. Biri hariç Bay Freeman’ın Sanat dersi…

 

 

MelindaSordino eski arkadaşları ile konuşmaya çalışır ancak arkadaşları konuşmak istemez. Bunun üzerine bir süre birkaç yeni arkadaş edinir.Zamanla kendini toplar ve konuşmaya karar verir. Melindailk Rachelle konuşmak ister çünkükendisine tecavüz eden Andy şuan sevgilisidir.Bunun üzerine Rachele durumu anlatır ilk başta Melinda’ya destek olur. Ancak tecavüz edenin sevgilisi olduğunu öğrenince ona inanmaz ama sevgilisini sorgulayınca bu olayın gerçek olduğunu görür ve Rachel, Melinda’nın parti gecesi Andy tarafından tecavüze uğradığını okula yayar.

 

 

Melinda okulun son günü Bay Freeman’a yaptığı çalışmaları göstermek için okuldaki köşesine götürür. Bay Freman Gittikten sonra depodaki eşyalarını toplamaya başlar. Bu sırada Melinda’yatecevüz ettiğinin okulda yayılmaya başlandığını duyan Andy yanına gelir ve olanları kendinin uydurduğunu söylemesini ister söylemeyince de cinsel tacize başlar bu sırada Melinda eline geçen ilk şeyi Andy’in yüzüne döker ve Andy’in gözleri görmez hale gelir. Melinda’nın eski yakın arkadaşı ve grubu Melinda’yı bulur ve Andy’i de Bay Neck gelesiye kadar bırakmazlar. Melinda hastaneye gider ve sonrasında yaşanan her şeyi annesine anlatır çünkü yeteri kadar susmuştur.

 

 

Filme konu olan problem olarak karşımıza, okullarda ve özellikle de ergenlik döneminde yaşanan ‘‘Tecavüz’’ çıkmaktadır.

 

 

Tecavüze uğramış kişilerde: fiziksel etkiler, psikolojik etkiler ve cinsel davranış bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Melinda’da bunların hepsi gözlenmektedir. Bu açıdan doğru ele alınmıştır.Tecavüz sonucu pek çok cinsel hastalık sorunları, genital yaralanmalar veya istenmeyen gebelik olmaktadır. Film, ana karakter Melinda üzerinde bu durum olmamasına rağmen tecavüz sonrası oluşabilecek bu durumu belirtmiştir. Melinde’da bu durumun görülmemesinin nedeni de büyük olasılıkla ergenlerde meydana gelen cinsel istismar sonrası meydana gelen gebeliklerin görülme ihtimalinin %1 olması yüzünden olduğunu düşünüyorum.Tecavüz sonrası kişide depresyon, olumsuz benlik algısı, uyum ve fonksiyon bozukluğu Travma sonrası stres bozukluğu, ortaya çıkmaktadır. Filmde bu durum Melinda’nın haksızlığa uğradığı sahnelerde olumsuz benlik algısına sahip olmasından kendini hep güçsüz görmesi ve uğradığı haksızlık ile baş etmeyi denemeye bile çalışmaması ve liseye uyumda yaşadığı sorunlar bu durumu özetmektedir.Tecavüz sonrası meydana gelen psikolojik sorunlar arasında: uyku bozukluğu, sürekli bir gerilim ve kaygı hali içinde olma, kabuslar ve somatik durumlar görülmektedir. Ve bu durum Melinda karakteri üzerinde işlenmiştir. Örnek vermek gerekirse, Tecavüze uğradığını Rachelle konuşup konuşmaması arasındaki kararsızlığını karşısında duran Melinda yani kendisiyle tartışmıştır ve uyku sorunları vardır. Düzgün uyuyamamaktadır. Bundan dolayı uyumak için hastaneye bile gitmiştir. Tecavüze uğradığı anı kabuslarında görmektedir.Konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucu okuldan kaçma veya sokaklarda başıboş dolaşma yaşayan ergenlerde cinsel istismar ve tecavüz gözlemlendiği sonucuna varılmaktadır. Bu durum da film de işlenmiştir.MelindaSordino’nun eğitim, aile arkadaşlık ve romantik hayatı üzerindeki değişimleri ve tecavüze uğramadan önce ve sonra geçirmiş olduğu değişimleri bireysel, psikolojik boyutları açısından ele almaktadır. Melinda liseye geçmeden önce oldukça sosyal ve başarılı bir öğrencidir ancak tecavüz olayı yaşandıktan sonra her şey değişmiştir.Tacize uğrayan çocukların veya tecavüze uğrayan kişilerin yaşıtlarına göre daha farklı davranış sergilediği görülmektedir. Bu da Melinda’nındavranışları altında yatan sebebin tecavüz olduğunu doğrulayan faktörlerdendir.Madde kullanımı veya alkol ile ergenlik döneminin başlarında yaşanan cinselliğe yer verilmiştir. Bu durumda madde etkisi altındayken dürtüselliğin artıp risk alma davranışını da etkileyip arttırdığı ve davranış yönetiminde güçlükler yaşandığını görülmektedir. Bu durum filmde doğru yansıtılmıştır.Ergenlik birey için kritik dönemdir ve MelindaSordino’nun yaşadığı cinsel taciz bu dönemi başarılı bir şekilde atlatabilmesini engellemiştir. Ancak filmin sonlarına doğrubu dönemdeki psikososyal görevi başarı ile atlatmayı başardığını görmekteyiz.

 

 

Ayrıca filmde özellikle değinmek istediğim birkaç detay var. Resim öğretmeni Bay Freeman’ınsanat dersinde ağaç çizimi görevi film boyuncatecavüze uğramış MelindaSordino’nunuğradığı ruhsal değişimleri gözlememizi sağlıyor. Çizdiği resimler ilk başta sadece odunken yani hiçbir canlılık göstermiyorken (Bu duruma siyah renkle çizdiği ve yıldırım çarpması sonucu bir dalı kırılan ağaç çizimi örnek verilebilir.) ağaç çizimleri giderek yeşermiş ve canlılık özelliği göstermiştir. Filmin sonunda ise çizdiği tüm ağaçlar kadraja alınmıştır. (Bu durumu filmin pek çok sahnesinde rastladığım sembolizme dayanarak söylemekteyim.) Melinda tecavüze uğradıktan sonra, o travmadan sonra ilk gördüğü şey bir ağaç oldu. Bu ağaç artık onun için sıradanlıktan çıkıp ‘Psikolojik nesne’ haine geldi ve Bay Freman’ınağaç kağıdını çekip ‘bu senin kaderin’ demesi aslında o gece ilk gördüğü şey olan ağaç olması Melindayı Tecavüzle yüzleşmeye itmektedir.

 

 

Bir diğer sahne ‘‘Tohumlar çok derine ekilirse zamanında çatlamazlar. Bitki yüzeye çıktığında yaprak açar ve böylece daha fazla güneş alır’’. Aslında bu zaman aralığında anlatılmak istenen Melinda Tecavüze uğradığını kimseye anlatmaması derindeki bir tohuma benzeterek ve tecavüze uğradığını çevresindekilere anlatıp olaya çözüm getirebilir ve normal hayatına dönebilir. Bu sahnede aslında Melinda’nın artık bunu anlamış olduğu gösterilmektedir.

 

 

Melinda karakteri üzerinden gidersek tecavüze uğratan insanlarda bir kaybolma duygusu vardır. Aile ve okul ortamları da dahil olmak üzere toplumdaki yerlerini sorgulamaya başlarlar. Bu duruma 1.21.49 – 1.22.15 zaman aralığında geçen DavePetrakis’in, Melinada’dan yıllığı imzalamasını istemesi ancak Melinda’nınyıllıkta olmadığını söylemesine rağmen ona yıllığı uzatıp ‘‘Hayır, varsın. İşte buradasın’’ demesi üzerine Melinda var olduğunu tekrardan anlar. Burada kaybolmuşluk duygusuna atıf yapılmıştır.

 

Film genel anlamdatecavüze uğramışbireylerde yaşanan semptomlaradeğindiği ve süreci başından sonuna kadar gözler önüne serdiği için değerlidir. Ayrıca ‘‘Ağaç Figürü’’  üzerinden psikolojik nesnenin farkı ve resim analizinin alanımızda ne kadar önemli olduğunu da gösterilmektedir.Bu yazı 3698 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI