Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
HAYAL ADASI İLE FREUD'UN İD, EGO, SUPEREGOSU
Tarih: 03-01-2021 19:06:00 Güncelleme: 03-01-2021 19:06:00


7 Mart 2020 yayınlanmaya başlanan korku konulu ‘‘Hayal Adası’’ Filminin senaryosu Jeff Wadlow, Chris Roach, Jillian Jacobs tarafından yazılmış; yönetmenliğini ise, Jeff Wadlow gerçekleştirmiştir. Filmin başrollerinde Michael Pena, Lucy Hale, Michael Rooker, Maggie Q yer almaktadır.

 

 

Michael Pena (Mr. Roarke) adada ev sahipliği yapan ve insanların dileklerinin yerine gelmesini sağlayan ada adına temsilcidir. Lucy Hale ise Melanie karakteri ile karşımıza çıkan ve Adadaki konuklardan biridir. Micheal Rooker (Damon) adadaki sürpriz konuklardan biridir. Maggie Q (Gwen Olsen) ise adadaki garipliği fark eden ve adaya davet edilen beş konuktan biridir.

 

 

Adaya gelen 5 konuk ve gerçekleşmesini istenen 5 hayal. Peki, her istediğimiz gerçek olsaydı. Diğer insanların haklarını ihlal etmeden ne kadar yaşanabilirdik?

 

 

‘‘İstenilen Her şey gerçek olsaydı nasıl olurdu?’’ bu soru aslında filmin ana konusu olarak karşımızı çıkmaktadır. Gerçekten istenilen her şey gerçek olsaydı veya biz her istediğimizi yapsaydık dünya nasıl bir yer olurdu? Şuan her istediğimizi gerçekten o an aklımızdan geçtiği gibi yapabiliyor muyuz, yoksa isteklerimizi bir mantık süzgecinden mi geçiriyoruz. Bu konu hakkında pek çok görüş var ama ben yazımda Freud’un görüşleri üzerinden açıklık getireceğim. Freud bu durumu‘‘İd, Ego ve Süperego’’ üzerinden anlatmış.  Kısaca bu yapılardan bahsedeyim; İd, İçgüdülerimizi ve doğuştan var olan her şeyimizi içermektedir. İşlemleme biçimi tamamen gerçeklik ve mantıkla uyumsuzdur. Yani bilinçdışı kuralları (kuralsızlık) işlemektedir. Ego dış dünyanın gerçekleri ve iç dünyanın haz arayışı arasında dengeyi sağlayan araçtır. Bu dengenin sağlanması için ego bazı yetilerle donanmıştır. Süper ego; zaman içerisinde egonun bir parçası toplumsallaşma ve değerlerle ilgili olarak evrimleşir. Bu evrimin sonucunda gelişen parçaya süperego (üstbenlik) adı verilir.

 

 

Şimdi bu duruma filme uyarlayalım; adaya gelen herkes için geçerli iki kural vardır: ilk kural sadece bir hayaliniz gerçekleşebilir, ikinci kural ise ne olursa olsun bu hayalin doğal sonucunu yaşamak zorundasınız. İşte bu kısımdan itibaren başlığımızda yer alan İd, Ego ve Süper Ego ile karşılaşmaya başlıyoruz.

 

 

Ada size istediğiniz bir dileği gerçekleştirme hakkı tanıyarak, İd’i onu kontrol eden hiçbir mekanizma bulundurmuyor. Böylece serbest kalan id, insanların istediği dileği gerçek yapıyor ucunda insan yaşamını tehdit eden bir durum olsa da … Ve filmde id yerine koyacağımız karakter Melanie yani Luck Hale olarak karşımıza çıkıyor. Ada Melanie’ye istediğini yapma şansı tanıyor ve diğerleri onun dileğinin gerçek olmasını sağlamak adına geliyor. Melania ise diğerlerinin yaşamını hiçe sayan bir istek ile İd’in istekleri, her isteği gerçek olursa nasıl bir sonuç alacağını gözler önüne seriyor.

 

 

Filmde Ego karakteri ile karşımıza çıkan iki isim var. Bunlar Gwen Olsen yani Maggie Q ve Mr. Roarke rolü ile karşımıza çıkan Michael Pena olmaktadır. Mr. Roarke adaya gelen misafirler ile Adanın kuralları arasında denge sağlamaktadır. Yani Egonun, süperego ve id arasındaki yaptığı köprü işlevini yerine getirmektedir. Aynı şey Micheal Pena için de geçerlidir.

 

 

Filmde Süperego karakteri ile karşımıza çıkan ise Ada olmaktadır. Çünkü kurallar koyan Ada’dır. Uyulması gereken kurallar da ona aittir.

 

 

Filme genel olarak bakacak olursak bu mekanizma hakkında olumlu ve olumsuz pek çok durum somut bir şekilde görülecektir. Bu mekanizma bireyin, diğer insanların haklarını suiistimal etmeden yaşamasını sağlamaktadır. Çünkü istekler her zaman olumlu sonuç vermemektedir ve sadece bizi ilgilendirmemektedir. İsteklerimizin büyük çoğunluğunun bir kesişim kümesi vardır. Ve bu yüzden bir istek gerçekleşirken diğerlerinin hakkını gasp etmemek elde değil. Ayrıca milyonlarca insanın isteklerini yapmasının ihtimali dünya nüfusunu işin içine katınca da o kadar düşük ki… Yani İd’in isteklerinin hepsini bunları göz önünde bulundurmadan gerçekleştirmek bir kaos olduğu kadar imkansız da olacaktı çünkü bu isteklerde çember daralıp bir yerde kesişecekti. Bu kesişme Melania’nın dileğinde tek kişilik dilekte yer alan beş kişi ile gözler önüne serilmiştir.

 

 

Süperego durumu direkt adanın kendisidir çünkü uyulması gereken kuralları belirleyen adadır. Aynı toplumumuzdaki olan kurallar bütünü gibi.

 

 

Ego durumu ise sanıldığından daha karmaşık ve zordur diyebiliriz. Bu durumu burada temsil olarak gördüğümüz Gwen Olsen ve Mr. Roarke üzerinden görmekteyiz. Her iki durumdan belki de en çok etkilenen ve işlevsek olarak daha çok efor harcayan yapı yani Ego…  Bastırılmış duygular ve güdülerin serbest kalmak istediği hapishaneden kaçmak isterken sert katı gardiyan Süperegonun arasında gidip gelen ve yapının zarar görmeden veya en az hasarla bu savaştan çıkmasını sağlayan Ego…

 

 

İd karakteri ile karşımıza çıkan Melanie karakterini incelersek yaşadığı romantik ilişkideki partnerini kaybetmesi ve mahvolan hayatının öcünü alma dileği hayatta size sunulan bir dilek hakkını harcamak bir yetişkin için ne kadar mantıklı? Bu söylediklerimi desteklemek adına filmde Melanie için biraz büyü ve bu kadar çocuk olma yıllarca bunun hayalini mi kurdyn ifadeleri de İd’de yer alan ‘‘Duygu ve düşünceler zaman, yer, dış dünyaya uyum kavramı tanımazlar. Asıl olan dürtülerin tatmine ulaşmasıdır’’ ifadesi açıkça görülmektedir.

 

 

Bu inceleme sonucunda şunu diyebilirim ki İd, Ego ve Süperego mekanizması insan yapısı için çok önemlidir çünkü yaşamda aksamalar olmamasını ve işleyişin ve hatta insan hayatının devam etmesi için hayati önem taşımaktadır ve süreçte en çok pay alan Ego demek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

 

 

Son olarak anlattıklarımın daha somut bir hale gelmesi için ‘‘https://www.filmmodu.org/fantasy-island-altyazili-izle’’ linkinden filmi izleyebilirsiniz, iyi seyirler sevgili okuyucum.Bu yazı 3189 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI