Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
Primo Amore Filmi’ne Flört Şiddeti Üzerine Bir Bakış
Tarih: 04-11-2020 16:01:00 Güncelleme: 04-11-2020 16:01:00


 

13 Şubat 2004 yılında yayınlanmaya başlanan dram konulu Primo Amore yani ‘‘İlk Aşk’’ her ne kadar yeme bozuklukları başlığı altında incelense de aslında yeme bozukluklarına değindiği kadar flört şiddetine de değinmektedir. Daha doğrusu yeme bozukluğu üzerinden flört şiddeti anlatılmaktadır.

 

Başrollerinde Sonia’yı canlandıran Michela Cescon ve Vittoriyo’yu canlandıran Vitaliano Trevisan yer almaktadır. Vittoriyo yeme bozukluğuna sahip ve romantik ilişkilerinde de beden inceliğine önem veren biridir. Fakat Sonia aradığı kriterlere uymamaktadır ve işte flört şiddeti ile de tam bu kısımda karşımıza çıkmaktadır: Birinin diğerini şekillendirmeye çalışması… Sonia ilk başta bilinçli olarak bunu istese de zamanla bir kalıba sokulmak istendiği ve bunun kendine zarar verdiğini anlar.

 

Burada flört şiddetinin tanımına dikkat etmek gerekiyor çünkü, şiddet deyince insanların aklına gelen direkt şiddet veya karşı tarafa fiziksel olarak zarar vermek geliyor. Oysa Flört Şiddeti fiziksel olduğu kadar; stalking, cinsel, psikolojik, sosyal, dijital şekilde de gerçekleşiyor. Primo Amore yani ‘‘İlk Aşk’’ filminde de bu türlerden çoğunu görmekteyiz.

 

Flört şiddeti belli davranış biçimlerinin tekrar edilmesiyle tanımlanır; fakat bu ilk belirtinin şiddet olmadığı anlamına gelmez. Burada unutulmaması gereken; şiddet davranışlarının çoğunlukla zaman içinde artarak meydana gelmesidir. Bu durum şiddete maruz bırakılan kişinin şiddeti fark etmesini ve bu ilişkiden kendini kurtarmasını zorlaştırır. Çevremizde şiddet gören kişilere onları şiddete maruz kaldığı halde bu ilişkiyi bitirememesi yüzünden eleştiren insanların göz ardı etmemesi gereken durum da budur: şiddet bir anda olmuyor fark edilemeyecek kadar yavaş gerçekleşiyor.

 

Aynı durum Sonia için de geçerli. İlk başta her şey normaldi, sadece onun fazla kiloları vardı o kadar… Göz ardı edilebilecek bir sorun gibi geldi fakat filmin ve ilişkinin ilerleyen kısımlarında da göreceğiz ki bu durum zamanla artmaya başladı. Vittoriyo ona fazla kilolarının olduğunu, bu kiloların onu çirkin gösterdiğini söyleyerek onun kendine olan güveninin azalmasına ve kendini suçlu hissetmesine sebep oldu. Dolayısıyla filmin bu kısımlarında Sonia’ya uygulanan ‘‘Psikolojik flört şiddetini’’ görmekteyiz.

 

İlerleyen sahnelerde Sonia’nın istememesine rağmen yakınlık yaşamak için Vittoriyo aynı eve çıkmak istiyor. Sonia’nın hayır cevaplarını da kabul etmiyor. Bu zaman aralığında ise "Cinsel flört şiddetini’’ görüyoruz.

 

Sonia romantik ilişkisi olmadan önce mankendir fakat Vittoriyo ile tanıştıktan sonra bunu bırakmıştır. Benzer şekilde Vittoriyo ile aynı eve çıktıktan sonra ailesi ve arkadaşları ile ilişkileri kısıtlanmıştır. Bu da sosyal çevreden soyutlanmasına, yalnızlaşmasına neden olmuştur. Sonia’nın maruz kaldığı bu durumlar ise ‘‘Sosyal Flört Şiddetine’’ örnektir.

 

Aynı eve çıkınca şiddet daha fazla ve farklı boyutlarda gerçekleşiyor. Vittoriyo, Soniayı her gün uyanır uyanmaz tartıp kilo kontrolü yapıyor ardından verdiği kiloya göre olumlu veya olumsuz eleştiriler yapıyor benzer şekilde restoranda gittiklerinde verdiği siparişe kadar özel alanına ve sınırlarına bir saldırı olduğunu görmekteyiz. Bu durum da çiftler arasında görülen fiziksel olarak ya da sanal yollarla takip etmek, özel alanına ve sınırlarına saldırmak, hayır’ı kabul etmeyerek tehdit ve korku uyandıracak şekilde ısrarlı ve sistematik şiddet uygulanması yani ‘‘Israrlı takip/stalking’’e girmektedir.

 

Filmin sonlarına doğru ise çiftler arasında yaşanan fiziksel şiddeti görmekteyiz. Vittoriyo, Sonia’nın yediklerine de karışmaya başlıyor, günlerce onu aç bırakıyor tezgah üzerindeki soğanları tavuk zannedecek kadar aç… Yemesine izin verdiği miktar da hayatta kalmasını sağlayacak kadar asgari bir düzeyde oluyor. Sürekli çevredeki zayıf insanlar ile kıyaslıyor, giydiği kıyafetlerin canını yakacak kadar dar olmasına ve onu zayıf gösterecek şekillerde olmasına dikkat ediyor. Evine gelen misafirle yediği kurabiye de bile ‘Neden, niçin’ diye sorgulanıyor. Kendi özel hayatı kalmıyor; bütün uğraşları, hobileri, tarzı, davranışları, eğlencesi, vb. kısaca bütün hayatı bırakıldığı şiddet çevresinde dönüyor

 

Sonia fiziksel flört şiddeti görene kadar durumun farkına varamaz bu durumun farkına vardığında ise şiddetin sebebi olarak kendini gördüğü ve suçlu hissettiği için yardım almak istemez.

 

Aslında yazımda önemini vurgulamak istediğim kısım da burası: İlk aşk filmi üzerinden yeme bozukluğuna sahip çiftler arasında görülen flört şiddetlerine bir bakış… Filmin her ne kadar yemek bozukluğu olarak algılansa da arkada kalmış flört şiddetine vurgu yapmak ve yeme bozukluğuna sahip bireylerdeki romantik ilişkilerdeki flört şiddetine ışık tutmak…

 Bu yazı 3559 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI