Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
GİFTED
Tarih: 13-01-2019 22:51:00 Güncelleme: 13-01-2019 22:51:00


7 Nisan 2017’de yayınlanmaya başlanan Dram konulu Gifted(Deha)  filminin senaryosu Tom Flynn tarafından yazılırken, yönetmenliğini Marcc Webb gerçekleştirmiştir.Başrollerinde dayıyı canlandıran Avengersten Kaptan Amerika olarak tanıdığımız Chris Evans ve 7 yaşındaki küçük deha kızı canlandıran  Mckenna Grace rol almaktadır.

Ünlü bir matematik profesörü olan annesi, Mary 6 aylıkken intihar etmesiyle dayısı Fred’in yanında kalmaya başlar. Mary 7 yaşında olmasına rağmen başta matematik olmak üzere yaşıtlarına göre zeka yönünden çok üst düzeydedir. Dayısı Fred onun özel bir çocuk olduğunu bilmektedir, onu tanımlarken; ‘‘Dünyaya açılmalı, yaşıtı tek bir arkadaşı bile yok, nasıl çocuk olunacağını dahi bilmiyor’’ ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca üstün zekalı çocuklara özgü kendinden büyük kişilerle arkadaşlık etme arzuları da Mary ve Roberta(Fred’in Komşusu)’nın samimi ilişkisi ile filmde işlenmiştir.

Filmin başlarında Fred bir tekneyi test sürüşüne çıkarmaktadır ve Mary’e zaman zaman ‘‘Koşma’’ demektedir. Üstün yetenekli çocuklar aşırı hareketlidir, bu sahnede üstün yetenekli çocuklarda görülen yüksek enerji ve hareket düzeyine dikkat çekilmiştir.

Filmde Mary’in beslediği tek gözlü kedisi ile kurduğu duygusal bağ ve onu sahiplenip koruyuşu üstün yetenekli bireylerin canlılara karşı hassas ve duyarlı olduklarının bir göstergesidir.

Okul servisinde elinde kartondan projesiyle binen arkadaşına servisteki bir çocuk ayak takarak düşürür, yere düşen arkadaşının projesi hasar görür. Buna rağmen düşüren çocuk ve diğerleri alay ederler. Mary arkadaşına yapılan haksızlığı görür, çocuklara ‘Neye gülüyorsunuz’ diye  bağırdıktan sonra serviste eline geçen ilk kitabı ayak takan çocuğun yüzüne vurur. Bu sahneden üstün yetenekli çocukların haksızlığa ve hukuksuzluğa asla tahammül edemediğini, yüksek düzeyde adalet duygusuna sahip olduğunu görmekteyiz.

Fred, Mary’in özel bir çocuk olduğunu bilmesine rağmen yiğenini kız kardeşinin  vasiyet ettiği gibi ‘‘Mary’in çocukluğunu yaşayıp mutlu olabileceği bir okula’’gönderir.Ancak Mary’in özel bir çocuk olduğu daha  o yaştaki bir okulun ilk gününden o yaştaki bir çocuktan beklenmeyen bir matematik performansı göstermesiyle sınıf öğretmeni Bonnie tarafından fark edilir. Mary’in okulda yaşadığı sorunlar üzerine okul müdürü Frank’i okula çağırır, ve kendilerinin Mary için yetersiz kaldığını, onun ‘‘Oaks’’ adında üstün yetenekli bireylere eğitim veren bir okulda okumasının daha doğru olduğunu söyler. Üstelik çok pahalı olan bu okula tam burslu olacak şekilde gidecektir. Fred; onun normal yaşıtları arasında kalmasını, ona yapılabilecek en büyük kötülüğün farklı olduğunun dayatılması , olduğunu söyleyerek  bütün teklifleri reddeder.Bunun üzerine okul müdürü Mary’in büyükannesini durumdan haberdar eder.Mary’in bir deha olduğu ortaya çıktıktan sonra Mary’in milyarda bir görülen matematik zekası olduğuna inanan büyükannesi ile normalleşmesini isteyen dayısı arasında Velayet mücadelesi başlar. BU sahne Üstün yetenekli bireylerin eğitimi konusunda yaşanan ikilem ve çelişkileri göstermektedir.

Üstün zekalı çocuklar çok soru sorarlar. Hayal güçleri ve merak düzeyleri yüksektir. Filmin bir sahnesinde  Mary dayısı Fred’e ‘‘Sence tanrı var mı, İsa tanrı mı’’ gibi sorular sormuş ,Fred ise ona ‘‘Bilmiyorum bir fikrim var tabi o benim fikrim, yanlış da olabilir.Aklını karıştırmak istemem, kullan’’gibi  ifadeler kullanarak onu düşünmeye zorlayan cevaplar vermiştir.

Filmin ilerleyen bölümlerinde Mary’in büyükannesi duruşma sırasında ‘‘Diane(Mary’in annesi)sıradan bir insan değildi, o olağanüstüydü.siz onun sahip olduğu yetenekleri anlayamazsınız,milyarda birdi’’ve‘‘Benim normal kız-anne ilişkisinden öte sorumluluklarım vardı,üzerinde bulunduğumuz gezegendeki hayatı iyileştirebilecek bütün keşifler,radyumdan bile daha nadir beyinlerden çıkıyor’’ cümleleri üstün zekalı bireylerin ebeveynlerinin ne kadar büyük beklentileri olduğunu gözler önüne sermektedir.

Yine bir sahnede üniversitedeki matematik öğretmeninin yazdığı soruda hata olduğunu anlar ama söylemez, söylememesinin sebebi sorulunca ‘‘Çünkü büyüklerin hataları söylenmez’’demesi yüksek ahlaki değerlere sahip oluşunu gösterir.

Filmin sonlarına doğru Fred,Mary’e zarar verdiğini düşünerek koruyucu aileye verilmesine karar verir.Ancak Mary’in bu kadar harika ve akıllı olmasının bir şeyleri doğru yapmasıyla ilgili olduğunu fark eder, onu almak için geri döner fakat Mary,Fred’e çok kızgındır ve sakinleşmesi kolay olmaz. Bu sahne üstün yetenekli çocukların olaylar karşısında çok öfkeli oluşu ve duygusal derinliklerinin fazla oluşuyla bağlantılıdır.

Fred ile Evelyn arasındaki bir diyalogta ‘‘Mary’in normal olmadığının farkındayım ama Einstein bisiklete binebiliyorsa o da binebilir’’cümlesi üstün yetenekli bireylerin ebeveynlerinin çocuklarının gelişim süreçlerini sadece üstün zekalı yapan yönleriyle tamamlamalarını istemeyip normal bireyler gibi aktivitelere de katılmasını isteme arzusunu gözler önüne sermektedir.

Filmin sonunda matematik dehası kabul edilen Diane’nin yarım bıraktığı tezinin tamamlanmış halinin ortaya çıkması gidişatı değiştirir,Frank ile Evelyn ortak bir kara alıp,Mary’e hem kendi sınıfında hem de üniversitede matematik dersleri görebileceği bir program hazırlanır.Bu uygulama üstün yetenekli  bireyler için hizmet sunum modeli olarak Hızlandırma olarak adlandırılan bir stratejidir.

Filmin sonunda Mary’in yeteneklerine uygun bir ortamda,mutlu bir şekilde hayatını devam ettirdiği görülmektedir.Verilmek istenen mesaj,üstün yetenekli bireyler ebeveynlerinin desteği ve uygun ortamda kendilerini hem sosyo-duygusal alanda hem de akademik alanda geliştirebilirler.Bu yazı 6966 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI