Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
TRUMAN SENDROMU VE GÜNÜMÜZ DÜNYASI
Tarih: 02-10-2020 22:46:00 Güncelleme: 03-10-2020 14:51:00


İlk bakışta her ne kadar normal gözükse de aslında günümüzün vebasıdır Truman Sendromu. Sanki etrafta milyonlarca göz var ve hepsi de bizim üzerimizde, böyle bir durumda kim normal hareket edebilir ki…

Bu sendroma yakalanan insanlar kendilerini sürekli “bir televizyon şovunda yaşıyormuş gibi” zannetmektedirler.  Hayatlarının tıpkı bir filmdeki gibi olduğunu zannediyorlar. Hayatlarının gizli kameralar tarafından takip edilip, kaydedildiği ve televizyonda yayınlandığını daha da öteye giderek hayatlarının bazı güçler tarafından yönetilip ve yönlendirildiğini düşünüyorlar.

Bu sendroma sahip olan kişiler genellikle başarılı ve göz önünde olan insanlardır. Geliştirdikleri anormal düşünce tarzı ile devamlı kameralarla izlendiklerini düşünüp içinde bulundukları dünyayı da sahte olarak algılarlar.  Hatta yakın çevresindeki insanlar bile onlar için gerçek olmanın ötesinde sadece birer oyuncudur. Benzer bir düşünce sistemi ile televizyonda yer edinen yayın akışlarının hepsi de belli düşünceleri empoze etmek içindir. Yaşadıkları bütün olaylar da başka insanları (onlara göre ekran başındakileri) eğlendirmek amacıyla kurgulanmıştır.

Rahatsızlığın temeli ise The Truman Show Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir'ın yönettiği 1998 yapımı ‘‘Truman Show’’dur. Filmde Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi yıldızlar yer almıştır. Film izleyenleri günümüz şartlarının film kurgusuna çok yakın olmasının da etkisiyle çok etkilemiştir. Gerçek ve gerçek olmayan arasındaki o ince çizgi bir anda ortadan kalkmıştır.

Truman Burbank (Jim Carrey),bebekken bir TV kanalı tarafından evlat edinilmiştir. O andan itibaren de ‘Truman Show’ adlı bir televizyon programında kendisini oynamaktadır. Bu durumdan habersiz yaşayan Truman, mükemmel bir hayatın yanında çok rutin bir hayata sahiptir. Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Truman'ın yaşamı gerçek sandığı bu stüdyolarda tam otuz yıldır, aralıksız olarak ve reklam vermeden bu yaşamı 24 saat boyunca canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır. İçinde bulunduğu yapay stüdyodan bihaberdir ona göre bu stüdyo gerçeğin ta kendisidir...

Şimdi bu durumu biraz günümüze yorumlayalım…

Bilim insanları, bu hastalığın popüler kültürün ve televizyon kültürünün, insanların akli dengeleri üzerinde yarattığı etki açısından vardığı noktayı gözler önüne serdiğini söylüyor.

Ayrıca günümüz koşullarını bu sendrom ile incelersek, Filmdeki gibi aynı durum söz konusu olmasa da ilerleyen teknolojinin ve insanın teknoloji bağımlığının bu duruma benzer bir hal aldığını reddedilemeyecek bir gerçek halini alıyor.  Hatta adeta Truman Show haline gelmeden önceki evreler yaşanıyoruz desek de yanlış olmaz herhalde… Çünkü günümüz teknolojisi yüzünden insanları ağırlıklı olarak internetin sebep olduğu yeni ve ilginç pek çok hastalık beklemektedir. Örnek vermek gerekirse Youtube-Narsizm’i kişinin kendisini tanıtmak için sürekli kendi videolarını internet sitelerinde yayınlama ve yayınlatma arzusunu içeriyor. Peki bu durum Truman Show’dan ne kadar faklı?Bu yazı 3661 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI