Bugun...


Meryem KALYON

facebook-paylas
BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR?
Tarih: 18-11-2019 23:15:00 Güncelleme: 18-11-2019 23:15:00


İlber Ortaylı, Türk tarihçi, akademisyen, araştırmacı yazar. Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi, Avrupa İroniloji Cemiyet üyesi ve Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir. 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya Bregenz'de bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.7 dil bilen büyük tarih üstadı İlber Ortaylı akademik yaşamı boyunca birçok kitap yazmış ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.Birçok kitabı bulunan İlber Ortaylı, şu an Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi vermektedir. Yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla tarihimize ışık tutmuştur. Entelektüel kişiliği ile dikkat çeken Ortaylı; ülkemizde, neredeyse bütün kesimlerin saygısını kazanmıştır.
Hayatımız temel olarak dörde ayrılıyor: 12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve 55 sonrası. İyi bir yaşam için, her dönemde tamamlamamız gereken bazı işler, edinmemiz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar verimli, güzel bir ömür sürmenin anahtarıdır. Gerçekten de öyle, yaşam sürekli uyum sağlamayı gerektiren bir dizi değişimlerin yaşandığı ve her dönemde önceki uyum becerilerine yenilerinin eklenerek devam ettiği bir süreçtir ve temel olarak da 12 ve 55 sonrasında şekillenir, yaşamımızı şekillendiren ve en kritik zamanları diyebileceğimiz zaman dilimi de diyebiliriz. 
Hayat telaşından kaç yaşınıza geldiğinizi fark etmiyorsunuz. Ama yaşlılığın iyi bir şey olduğunu da söyleyemem. Neden iyi olsun ki! Günlük koşuşturmaların arasında kaybolan milyonlarca insan var. Çoğu nereye, neden gittiğini, bilmeden bir ömür dolduruyor.Sonra hayatının sonuna geliyor insan ve geriye dönüp ‘Ben neler yapmışım’ diye baktığında koskocaman bir ‘Hiç’ ile karşılaşabiliyor. Sadece zaman geçmiş, Bazı şeyler için geç kalmış olduğu gerçeği yüzüne vuruluyor.
Kitabın ismi ‘‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır’’ ise, İlber Ortaylı’nın hayat yolunda önümüze çıkan engelleri nasıl aşacağımız, zamanı nasıl verimli geçirebileceğimiz hakkında bazı ipuçları vermesinden gelmektedir. Kitap soru cevap şeklinde ilerlemekte ve eğitimden turizme, sağlıktan insan ilişkilerine kadar pek çok konuyu içinde barındırmaktadır.
En çok beğendiğim ve en çok etkilendiğim bölüm, ‘‘Düşünmesini bilirsen rüyada da düşünürsün. Nitekim birçok iyi fikir insana rüyada gelir, birçok problemi rüyada çözersin. Matematikçiler, satranççılar bunu çok yaşar. Bu çok enteresan bir durumdur ama yaşanır.’’Rüyalar, yaşamımızda en açıklanamaz, en gizemli ama bir o kadar da heyecanlı deneyimlerinden biridir. Genellikle 20 saniye süren ama hayatımızda yolumuzdaki devasa problemleri çözüm ulaştıran o kısacık 20 saniye… Nadir zamanlarda fevkalade istisnalar yaşarız; bilincimiz rüya gördüğümüzü farkedecek şekilde açılır. Bilinçli rüyalar diye tanımlayabileceğimiz bu rüyalar sırasında insanlar uyanıkken tecrübe ettikleri şeyleri hatırlayabilir ve berrak bir şekilde düşünüp bilinçli kararlar verebilir. 
Kitap neden okunmalı kısmına gelirsek,İlber Ortaylı’nın benzersiz tecrübesi, engin yaşam bilgisi ve görgüsünden süzülmüş pratik tavsiyeler içeriyor. Ayrıca gözlem gücüyle ‘İnsan ömründe nelere dikkat etmeli’ sorusuna pencereler açıyor, yollar gösteriyor, değer katıyor. Her birimizin asgari düzeyde faydalanabileceği tavsiyeleri bizimle paylaşıyor.
Son olarak, ‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır?’, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayatta anlam arayışın, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz…Bu yazı 4915 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI