Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
KİTAP ANALİZİ: GÜNÜBİRLİK HAYATLAR
Tarih: 05-06-2020 00:02:00 Güncelleme: 05-06-2020 00:02:00


Yalom’un okuduğum ikinci kitabı günübirlik hayatlar oldu. Kitap on tane psikoterapi öyküsünden oluşuyor. Yalom bu öyküleri gerçek seanslarından beslenerek yazmış. Elbette danışanlarının gizliliğini korumayı ihmal etmiyor onlardan izin alıyor ve gerçek isimlerini kullanmıyor. Kitap 208 sayfa olup Pegasus yayınlarında yayımlanmıştır. Bu kitabı okuduktan ve inceledikten sonra hem ölüm korkusuna dair fikirlerim netlik kazandı hem de danışma ortamı ile ilgili bilgiler edindim. Bu kitap kendi hayatımı tekrar gözden geçirmeme vesile oldu. Şimdi kitabı daha yakından inceleyelim.

 Kitabı okurken kitaptaki danışma seanslarının içerisinde olduğumu hissettim. Yalom’un yazarlığının terapistliği kadar başarılı olduğunu keşfettim. Yalom’un oldukça akıcı bir dili var. Kendinizi oradaymış gibi hissedebilirsiniz. Aslında kitap bende bir terapi etkisi yarattı diyebilirim. Kendimle özdeşleştirdiğim danışanlar oldu ve burada Yalom’un görüşlerini okuyabilme fırsatı buldum. Aslında duygularımın karmaşıklaştığını hissederken bir yandan okudukça berraklığa kavuşmaya başlamıştı. Gizlide kalan gün yüzüne çıkarmadığımız birçok soruyu ortaya çıkararak onlara adeta cevap veriyor Yalom.

Kitapta en önemli noktalardan biri ölüm korkusuydu. Aslında insan olarak ne kadar yakın olduğumuzu bilsek de onu bir o kadar kendimizden uzak tutmaya çalışıyoruz. Yalom ise onu ele alarak korkmadan incelemeyi ve danışanlarını da inceleme teşvik ediyor ve öğretiyor. Kitap size de bazı şeyleri sorgulatmaya başlatıyor. Öykülerdeki değişim sizi de sarmaya başlıyor ve değişimin içine çekiyor. Elbette ben de hayatımla ve insanlarla ilgili çok şey öğrendim ve değiştirmeye karar verdim diyebilirim.

 Danışmaya sadece günlük hayatlarını etkileyen olaylar için geldiklerini düşünürdüm. İnsanın ölüm korkusu için gelebileceğini hiç düşünmediğimi fark ettim. Bu da yukarıda da açıkladığım gibi hepimizin ölümü halının altına süpürmemizden kaynaklıyor. Oysa ki onunla yüzleşmeyi göze alan ve bu yüzleşmeyi gerçekleştiren birçok insan olduğunu keşfettim kitapla birlikte. Size de iyi keşifler… İyi Okumalar…

“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın.“ MarcusAurelius-Düşünceler

 

 Bu yazı 1009 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI