Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
CESARETLENDİRME
Tarih: 05-09-2019 22:54:00 Güncelleme: 05-09-2019 22:54:00


Cesaretlendirmeyi terapötik ilişkide ayrıntılı olarak ele alan ve destekleyen kişi Adler’dir. Adler cesaretlendirmenin psikolojik danışmanın her sürecinde uygulanması ve vurgulanması gerektiğini savunmuştur. Hatta Adler’i takip eden başka isimler psikolojik danışma ilişkisinin tam anlamıyla bir cesaretlendirme olduğunu savunmaktadırlar. Cesaretlendirme bize gelen danışana kendisi gibi olma, kendini tanıma ve keşfe çıkma, kendine özgü tarzının farkına varması ve böyle kabul edilebileceği anlayışını fark ettiren bir tekniktir. Yani cesaretlendirmeyi danışanın kendisini tanıması için süreç içinde kullanmamız gerekir. Bu yüzde Adler cesaretlendirmeyi terapötik ilişkinin özüne yerleştirmiştir.

Cesaretlendirme kavramı araştırmalarda ‘sosyal ilgi’, ‘pozitif psikoloji’ gibi anahtar kavramlarla beraber araştırılmıştır. Cesaretlendirmenin özünde de bu iki kavram önemli bir rol oynamaktadır. Küçüklükten gelen deneyimlerden kaynaklı sosyal aidiyet ve sosyal ilgi ile alakalı sorun yaşayan bireylere Adler’in yaklaşımına göre onların içsel kaynaklarını bulmalarını ve kendilerinin oldukları şekilde kabul görecekleri cesaretlendirme yoluyla psikolojik danışma ilişkisinde işlenmektedir. Yani danışanın sosyal ilgisi ve ilişkisi geliştirilmektedir. Yine Psikolojik danışmanlık mesleğinin temelinde pozitif yönelimli bir anlayış sahiptir.

Cesaretlendirme psikolojik danışma sürecinde danışanın hedefe ulaşması için önemli olduğu kadar hem bireyin özgüvenine hem de danışan-danışman ilişkisine sağladığı katkıdan ötürü de önemlidir. Cesaretlendirme aynı zamanda süre sıkıntısı yaşanan okullarda da uygulanabilir ve zaman sorununa rağmen yapılan görüşmeye olumlu anlamda katkı sağlamaktadır. Cesaretlendirme yerinde ve dozunda kullanılmalıdır. Böyle yapılmadığı takdirde danışan kendisini keşfedemez ve kendi hayatı hakkındaki kararları alamaz hale gelir. Bu süreçte bu tekniği kullanırken hataya da dikkat çekmeli ve danışana hata yapmanın asla anormal bir şey olmadığı, mükemmel insanın olmadığı söylenerek hatanın normal bir süreç olduğu vurgulanmalıdır.

Cesaretlendirici bireylerin  temel özelliklerinden de bahsetmek isterim. Cesaretlendirici bireyler etkili dinlerler, olumlu yönlere odaklanırlar, işbirlikçidirler, kabul edicidirler, teşvik edicidirler, çabaya ve gelişime odaklanırlar, duygularla ilgilenirler ve bir arada olmaya değer verirler. Cesaretlendirici olmayan birey ise bu özelliklerin tam tersi yöndedirler. Burada anlattığım cesaretlendirme Adlerci yaklaşıma göredir. Cesaretlendirme kimilerince bir manevi destek kimilerince bir beceri olarak algılansa da psikolojik danışmada ki önemi tartışılmazdır.Bu yazı 2440 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI