Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
KOLAY, KISA, KEYİFLİ PSİKOLOJİ
Tarih: 25-06-2019 23:47:00 Güncelleme: 25-06-2019 23:47:00


Fulya Taşçeviren tarafından hazırlanan kitabı  tam iki kez okudum. Birinci okuyuşum lisede psikolojiye dair ilgim olduğunda ikincisi ise psikolojik danışma ve rehberlik bölümünü kazandığımda. Kitap çok sade bir dille yazılmış olup içinde psikoloji bilimine damgasını vurmuş herkesi keyifli bir dille anlatıyor. İlginç bilgiler vererek okura bilmediklerini öğretiyor ve bilgilendiriyor. Ve bunu yaparken asla okuyucu sıkmıyor. Yer yer espriler yaparak da okuyucuya keyifli bir zaman geçirme fırsatı sunuyor. Severek okuduğum kitabı herkese öneriyorum çünkü her yaş grubuna hitap edebilecek şekilde hazırlanmış.

Kitap önce psikolojinin kısa tanımı ile başlıyor. Daha sonra Freud’dan Jung’a Kohlerg’den  Cüceloğlu’na kadar psikoloji bilimine damga vurmuş ismini duyurayı basarmış herkesi kısaca hayat hikayelerini ve çalıştıkları alanları okuyucuya sunuyor. Daha sonra kitapta bazı psikolojik sorunlara yer veriliyor bunlar herkesin anlayabileceği bir dille sunuluyor. Uyku ve rüyalardan, savunma mekanizmalarına çatışma ve türlerine kadar birçok konuya değinirken kim ne demiş bölümüyle de bizlere bir derya sunuyor yazar. Yine sanatla tedavi, niye psikoloğa gitmediğimiz ve psikoloji psikiyatri ayrımı da yapılıyor kitapta. Kitabın sonlarına doğru milletlerin psikolojisine değinirken bir psikolojik değerlendirme yapmayı da ihmal etmiyor yazar. Kitabın bazı bölümlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sezercik Watson’a Karşı

Watson’un düşüncelerini Sezercik çürütmüştür. Küçük Sezer, Erol Taş tarafınsan kaçırılır. Yıllarca kötü bir çocuk olması için büyütülür. Fakat Sezercik Erol Taş ne yaparsa yapsın değişmez. Hatta o kadar ki, çok fakir olduğu halde, çok para karşılığı satacağı eşeği satın alacak şişman çocuğun, ‘Binicem üstüne vurucam kırbacı, vurucam kırbacı!’ demesi üzerine eşeği satmaktan vazgeçer.

Niye Psikoloğa Gitmeyiz?

Peki madem ruhi hastalıklarında tedavisi mümkün, niye psikoloğa gitmeyiz?

Psikoloğa gitmeyiz çünkü Türk Ceza Kanununun 46. Maddesinden yola çıkarak bize 46 denmesi hoşumuza gitmez.

Psikoloğa gitmeyiz çünkü damgalanmaktan korkarız, delirmek daha mantıklıdır.

Psikoloğa gitmeyiz çünkü psikoloğa gidince bizi konuşturup aile sırlarımızı öğrenir, büyücüye, falcıya gitmek daha akıl karıdır.

Psikoloğa gitmeyiz çünkü gittiğimiz psikolog bizden daha deli çıkabilir.

BİTMEZ…Bu yazı 3118 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI