Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU
Tarih: 03-04-2019 11:24:00 Güncelleme: 03-04-2019 11:24:00


Otizm spektrum bozukluğu  doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık birnöro-gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. En basit tanımı ile otizm aktif içe kapanma hali olarak ifade edilebilir. Otizme gen ya da genlerin sebep olduğu bilinmekle beraber yapılan araştırmalarda nedenini belirten net bir sonuç alınamamıştır. Sadece genlerden kaynaklı genetik bir durum olmayıp  çevresel faktörlerinde sebep olabileceği yaygın kanılardandır. Hatta yenilen yiyeceklerden ve bu yiyecekleri tüketen annelerin çocuklarını emzirdiklerinde sütün içine yenilen gıdalardan karışan ağır metallerin sebep olabileceğini düşünen araştırmacılarda mevcuttur.

Erken Tanı

Başkalarıyla göz teması kurmuyor, ismini söylediğinde bakmıyor, arkadaşlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyor, konuşmada yaşıtlarına göre geriyse, sallanma, çırpınma, kafasını hızlıca duvara vurma gibi davranışları varsa, bazı eşya ya da oyuncakları hızlıca döndürmek ve onları izlemek gibi davranışları varsa bunları aile dikkatlice izlemeli ve bu davranışa sahip çocuğu konunun uzmanına götürerek teşhis ve tanı açısından durumu netleştirmelidir. Özellikle konuşmanın olup olmaması otizmin değerlendirilmesi bakımından çok önemlidir.

Erken teşhis çok önemlidir çünkü erken teşhis konmuş birçok çocukta ergenlik dönemine geldiğinde akranları ile davranışlarını eşit olduğu ve yapamadıkları davranışları ve ortada bulunan farkların gerekli eğitim ve tedavi süreci ile ortadan kalktığı saptanmıştır. Teşhis 12 aylıkken konulmaya başlanmakla birlikte  4 yaş öncesi erken teşhis için çok önemlidir.

Otizme Genel Bir Bakış

Otizm de çocuklarda öfke nöbetleri sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Bunun yanı sıra çevreye zarar verme, kendine zarar verme gibi davranışlarda görülebilir. Bu durumu yaşayan ebeveynlerin  çocukları sakinleştirmek için arabayla gezintiye ya da çocuğu suya sokmak gibi yaptıkları uygulamalar olduğu gözlenmiştir. Bu durumun sebebi şöyle açıklanmaktadır ;  çocuk suda ve arabada(motor sesi) anne rahmini hatırlatıyor ve çocuk anne rahminde olduğunu düşünerek sakinleşiyor. Bu da demek oluyor ki otizmli bir çocuk bedenen doğmuş olsa da ruhen doğmamıştır. Yapılan eğitim ve tedavi süreçleri çocuğun ruhen doğmasını sağlamaktadır.

Yine yapılan araştırmalarda erkeklerde görülme sıklığının kızlara nazaran daha yüksek olduğu saptanmıştır. Fakat otistik kız çocukları ise tedaviye erkeklere nazaran daha fazla direnç göstermektedirler.

Otizm bir hastalık değildir beyinde bulunan farklı bağlantılardan kaynaklı kişide oluşan farklılıktır. Ve bu farklılık onların dünyaya bakış açılarına yansımaktadır. Bizden farklı algılayabilirler dünyayı fakat bu bir eksiklik değildir. ABD’de otizmli bireylerin çalışma oranı yüzde 85’dir. Bu oran ülkemizde ise yüzde 0,1’dir. Tam da bu açığı kapatmak için bizlerin dünyaya farklı açılardan  bakan bireylere destek olmamız hem onlar hem de kendimiz için yapacağımız en büyük iyiliktir.

 Bu yazı 2905 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI