Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
KENDİYLE DOST OLMAK
Tarih: 04-03-2019 07:10:00 Güncelleme: 04-03-2019 07:10:00


İletişim Yayınlarından çıkan kitap Wilhelm Schmid’e ait olup çevirisi Tanıl Bora tarafından yapılmıştır. Felsefe eğitimi almış yazarın bireyin kendisiyle dost olabilmesini felsefi açıdan değerlendirmekle beraber bu konunun felsefenin başlangıcından beri birçok filozof tarafından da değerlendirildiğine dikkat çekiyor. Kitap on bölümden oluşuyor ve sonuç kısmı ile de tüm anlatılanlar üzerinde okura tekrar düşünmesi sağlanıyor. Kendiyle dost olmanın birinci adımı bireyin kendisi ile kurduğu ilişkinin farkında olmasıdır. İnsan ilk uyandığında kiminle iletişime geçer? Elbette kendisi ile hal böyle iken kendimizden kaçmak gibi bir şey de söz konusu değilken insanın önce kendisi ile iletişimini anlaması bunun farkında olması ve hayatını bu bilinçle idame ettirmesi gerekir. İkinci adım ise kendine dikkat etmektir. Bunu her açıdan düşünebiliriz. Çünkü  ben eğer beni sevmek istiyorsam önce ona iyi bakmalıyım.  Bu on adım böylece sıralanabilir fakat ben sizinle benim kitapta daha çok dikkatimi çeken yerleri paylaşmak istiyorum.

           Felsefi bir gözle bu konuya baktığını söylediğim yazar, Platon ve Aristoteles’in de kendiyle ya da diğer ifade ile benlik dediğimiz kavramla ilgili farklı düşüncelerinin olduğunu paylaşıyor bizlerle. Bu iki filozof benliğe olan düşkünlüğün, philautia’yı,aşırı öz sevgiyi teşvik edip etmeyeceğini tartıştılar. Platon öz sevgiyi teşvik etmesinden korkanken, Aristoteles ise insanın kendi benliğiyle bir dostluk ilişkisi görüyordu oraya. Sokrates ise kendine ve benliğe bakmanın yahut dost olmak olarak ifade edebiliriz, bunu yapmak için bireyin önce kendi ruhu için dertlenmesi gerektiğini savunuyordu. Ruhu için düşünmek ve onu dert etmek.  Geçici olan beden yerine bedene enerji veren ve dahi kalıcı olan ruha önem vermek Sokrates için benlikle dost olmanın anahtarıydı.

          Kitapta kendiyle dost olmak ve hayatın anlamı arasında bir ilişki kurulmuş. Hayatın ve ölümün üzerine düşünmek ve sonunda bir anlam yüklemek yine kendiyle dost olmanı bir başka anahtarı olarak sunulmuş bizlere. Düşünerek anlamı sorgulamamızı ve bu sorguya cevaplar bulabileceğimizi bunun öneminin ise anlamın olduğu yerde enerji akışı da mevcuttur diyerek sunuyor bizlere. Kitap birçok açıdan sizlere sorular sorarken bir yandan da cevaplarını veriyor. Kendinizle dost olmanız ümidiyle… Keyifli Okumalar!

 Bu yazı 4579 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI