Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
BİRAZ YAĞMUR KİMSEYİ İNCİTMEZ
Tarih: 17-02-2019 17:56:00 Güncelleme: 17-02-2019 17:56:00


Psikiyatrist Kemal Sayar’ın kaleminden çıkmış olan hayatın içinden bir kitap ‘biraz yağmur kimseyi incitmez’. Kitap Timaş yayınlarından çıkmış olup 6 bölümden oluşuyor.  Günlük sorunlarımıza, en canlı gündemlerimize kalbinden dökülen kelimelerle eşlik ediyor Sayar. Filistin’den tutun günümüzdeki internet kullanımına, sabır, anlayış, merhamet gibi birçok değerimize değiniyor Sayar. Kendi kültürüne ve ahlak değerlerine yabancı kalmadan toplumun geldiği konumu, batı toplumunu ve bize etkilerini eleştirel bir bakış açısıyla ele almış yazar. Modernizm denen kelimenin anlamını derinden arayan ve eleştiren günümüzde modernizme feda edilmiş değerleri nasıl canlandırabileceğimize de değinen Sayar, Türkiye’nin dokusunu da gözler önüne seriyor.

Akıcı, sade ve içten bir dile sahip olan kitap kısa zamanda okunabilmekte ve bittikten sonra dahi insanda etkisi sürdürmektedir. İnsanların birbirlerini anlamalarına, dinlemelerine dikkat çeken Sayar şu cümle ile konuya değiniyor ‘ İnsanın saygınlığını teslim etmek, sadece ona sempati duymak veya onun için bir şeyler yapmak değil fakat aynı zamanda, onu dinleyecek kadar ona saygı duymaktır. Onun sesine içimizde yer açmak, ruhumuzu o sese ayarlamaktır’ diyor. Günümüzde buna benzer yer alan birçok konuyu böylesi içten  cümlelerle açıklıyor. Yine önemli bir konu olan zaman konusun ele alan Sayar ‘Yaşamak kolayına zaman geçirmek değildir’ diyor. Hayatın, yaşamanın bir anlamının, bir hedefinin olmasını gerektiğini vurgularken bunu yapacak olanın da yine bizler olduğunu vurguluyor. Kitapta birçok konuya değinerek aslında monoton hayatlarımızda kaybolan her şey için bizlere birer soru işareti bırakarak yeni bir aydınlanmaya belki yeni bir yolculuğa çıkmamıza aracı oluyor.

Kitabın sonlarına doğru merhamet konusunda merhameti nasıl uygulayabileceğimizle ilgili pratik bilgilerde sunuyor bizlere Sayar. Kitabın son sözünde bütün yazdıklarının, bize aktarmaya çalıştıklarının bir özetini sunarcasına şu cümleyi kuruyor yazar ‘Hayatı seviyorum’. Belki de birçoğumuzun ihtiyacı olan anahtar bir cümle. Hayatı sevmek, onu anlamak, içi dolu bir hale getirmek, keşfetmek ve doyasıya yaşamak… Hayatı her şeyi ile acısı tatlısı ile kabul etmek belki de… Kitap sizleri kendi içinde özel bir yolculuğa çağırıyor… Hem hayatı hem de kitapları sevmek niyetiyle…Bu yazı 3642 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI