Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
FREUD:THE SECRET PASSION
Tarih: 27-12-2018 19:36:00 Güncelleme: 27-12-2018 19:36:00


1962 ABD yapımı olan film 140 dakika olup John Huston tarafından yönetilmiştir. Film biyografi ve dram türlerini kapsamaktadır. Freud’un Psikanaliz ve hipnoza olan yolculuğunu işlemektedir.

Freud alanına damga vurmuş bir psikiyatristtir. Kendi yaşadıklarından yola çıkarak  ve çalışmış olduğu vakalarla birlikte insanoğlunun bilinçaltını keşfetmiştir. Filmde bu keşfin ayrıntıları verilmekle birlikte Freud’un bu süreç içerisinde nasıl duygusal ve psikolojik etkiler altında kaldığı da beyaz perdeye yansımıştır. Freud’un görüşleri meslektaşları tarafından kabul görmemekle birlikte ciddi şekilde eleştiriye maruz kalmıştır. Bu film Freud’un hüsranlarını, çabalarını anlatmakla birlikte Psikanaliz ve hipnoz hakkındaki görüşlerini de sade bir dille izleyiciye aktarmıştır.

Film Freud’un hastanede çalıştığı dönemde başlamakla birlikte Franz Scholz isimli hastanenin şefi ile tartışması yansıtılmıştır. Bu tartışma histeri hastası bir kadın üzerinden başlamakla birlikte Freud’un hastanedeki işinden ayrılmasına kadar gitmiştir. Daha sonra Paris’e Charcot Hocanın yanına giden Freud burada hipnoz üzerine farklı bilgiler edinmiştir.  Daha sonra Josef Breuer ile çalışmaya başlayan Freud hastalarına hipnoz yöntemini uygulayarak bilinçaltında kalan duygu ve düşüncelerin ortaya çıkarılmasına ve en önemli nokta olarak bu tedavi yönteminin geçici olmaktan çıkıp kalıcı olarak sağlanması için uğraşmaktadır.

Freud görmüş olduğu rüyalarla aslında Psikanalizin temeli olan saldırganlık ve cinsellik üzerine detaylı düşünmeye başlayarak bilinçaltı ile olan bağını kurmaya çalışmaktadır. Film içerisinde geçen vakalardan en çarpıcı olanı Cecily vakasıdır. Bu vakada Freud cinsellik teriminin Psikanalizdeki yerini daha iyi oturtmuştur. Freud babasının ölümünden sonra görmüş olduğu rüyaların yorumlarını yaparak ve çalıştığı vakalardan yola çıkarak Psikanalizin temelindeki düşünceleri oluşturmuş ve meslektaşlarıyla da bir toplantıda paylaşmıştır. Fakat daha önce de dediğim gibi ağır eleştirilere maruz kalmıştır. O gün önemli görülmese de bugün Psikanaliz ve Freud psikolojinin temelini oluşturmaktadır.

Yazımı filmin sloganı haline gelen cümle ile bitirmeden önce filmi meslektaşlarım başta olmak üzere Freud ve yolculuğunu merak eden herkese önerimdir.

‘Sigmund Freud'dan önce, insanoğlu söylediklerinin ve yaptıklarının sadece bilincinin ürünü olduğuna inanırdı. Büyük psikolog aklımızın gizli şekilde işleyen ve yaşantımıza dahi hükmedebilen başka bir bölümünün varlığını ispatladı. Bu Freud'un, neredeyse cehennemin bizzat kendisi kadar karanlık bir bölgenin derinliklerine inmesinin hikayesidir: İnsanoğlunun bilinçaltı ve Freud'un nasıl ışık tuttuğunun hikayesi…’

 Bu yazı 4417 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI