Bugun...


Emine İrem ALAGÖZ

facebook-paylas
LOGOTERAPİ VE FRANKL
Tarih: 18-12-2018 21:42:00 Güncelleme: 18-12-2018 21:42:00


Logoterapi Viktor Emil Frankl tarafından kurulmuş bir psikoterapi tekniğidir. Viktor E. Frankl bu terapi tekniği ile insanlara hayatlarının amaçlarını sorgulatarak hayatlarına amaç ve anlam kazandırmayı hedeflemiştir. Logoterapinin gelişiminde Frankl’ın çocukluk döneminden başlayarak hayatında yaşamış olduğu tüm çarpıcı olayların etkisi büyüktür. Frankl insanın hayatının değeri ve anlamı olmak üzere iki kavram üzerinde yoğunlaşmıştır(Acar, Nalbant ve Tagay, 2016). İnsanların hayat amaçlarını ve anlamlarını bulmak için çeşitli kaynaklara yönelmeleri insanların bu konu ile ilgili ciddi problemler yaşadıklarını gösterir(Frankl,2017). Frankl aynı zamanda varoluşçu terapinin önemli isimlerinden biridir.

Viktor Emil Frankl

1905-1997 yılları arasında yaşamış olan Victor Frankl Avusturyalı bir psikiyatristtir. 26 Mart 1905’de Viyana’da dünyaya gelmiştir. Akademik açıdan Frankl’a bakacak olursak 15 yaşında Freud ile mektuplaşmaya başlamıştır fakat 1924’de kadar süren tüm bu yazışmalar boyunca  Freud’u sadece bir kere görür ve öğrencisi olmaz. 16 yaşında ilk konferansını veren Frankl,19 yaşında ilk makalesini yayımlar. 1943 yılına gelindiğinde 2.Dünya savaşı sürerken yaşanan acı olayların içine Frankl ve ailesi de tanık olmak zorunda kalmıştır. Babası, annesi, eşi ve kardeşi tutuklanarak kamplara sevk edilmişlerdir.

Logoterapinin oluşmasında kamp hayatının etkisi büyük olsa da çocukluk yıllarında yaşamış olduğu olayların teorinin temellerini oluşturduğu söylenebilir(Bahadır,2000). Bu konuda verilebilecek örneklerden biri intihar eden bir arkadaşının elinde Nietzsche’ye ait bir kitabın olduğunu görmesidir. Bu olay Frankl’da insanın dünyaya bakışı ile hayat arasında varoluşsal bir anlam olduğu düşüncesini çağrıştırmıştır(Bahadır,2000). Logoterapi kişinin kendi hayatıyla, hayatının anlamıyla ve değeriyle bir bütün halinde yüzleşmesini sağlamaktır.

Logoterapi

İnsanın anlam arayışının temelleri çok öncelere dayanmaktadır. İnsanlık tarihi ile insanın anlam arayışının süresi neredeyse eş değerdir çünkü insan her zaman merak eden ve sorgulayan bir varlıktır(Demirbaş,2010).  Ve bu sorgulama içindeki en önemli soru “yaşamın anlamı nedir?” sorusudur. Tüm bunlar bize logoterapinin aslında bir insanlık sorununu ele aldığını gösterir.

Logoterapi kelime olarak Yunanca’ya dayanmakta ve “logos”(anlam) kelimesinden gelmektedir(Bahadır,2000). Bu sözcüğü Frankl ilk defa 1920’lerde kullanmıştır(Acar vd., 2016). Logoterapinin temel amacı “anlam kazandırma yoluyla” bir terapi uygulamaktır. Logoterapi insanın ilkel yapısına dahi etki eder ve onu gerçekler ile yüzleştirir(Bahadır,2000). Bu psikoterapi tekniğinin asıl amacı insan yaşamını anlamlandıracak amaç ve hedefler bulmasını sağlamaktır(Bahadır,2000). Eğer kişi yaşamının anlamını bulursa zor koşullara daha fazla dayanıklılık gösterebilir(Demirbaş,2010). Yine kişi hayatının anlamını bulursa mutluluğa da bu anlamla birlikte ulaşmış olur(Sezen,2009).

Yaşamda anlam kavramı her bireyde farklılık göstermekle birlikte temel bir güdüleyici faktördür(Demirbaş,2010). Logoterapi anlam merkezlidir ve bu anlam sayesinde insan en zor durumlarda dahi çektikleri acılara anlam yükleyerek onlara dayanırlar(Acar vd., 2016). Frankl  anlamın hayata katkılarından dolayı üzerinde fazlaca durarak bu anlam arayışını vurgulamıştır. Logoterapinin diğer özelliklerine bakacak olduğumuzda bu ekolün başka bir ekole tepki olarak doğmadığını söyleyebiliriz(Bahadır,2000). Başka yaklaşımlara da kapalı olmayan logoterapi içerisinde bulunan tekniklerinde kesin olarak bir sonuç getireceği iddiasında bulunmaz(Bahadır,2000).

Logoterapi’ye bu bilgiler ışığında bakıldığında ruh sağlığı alanı için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha vurgulayabiliriz.Bu yazı 5046 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI