Bugun...


Eda Selin ŞAHİN

facebook-paylas
OYUNCAK SEÇİMİ
Tarih: 05-06-2020 00:12:00 Güncelleme: 05-06-2020 00:12:00


 

Çocuk deyince aklımıza gelen ilk şeylerdendir “oyuncak”. Çünkü çocuk demek oyuncakla oynayacak “potansiyel oyuncu” demektir. Bir çocuk doğmadan önce anne babası başta olmak üzere bütün aile üyeleri çeşitli oyuncaklar almaya başlarlar. Bu oyuncaklar ise daha çok alan kişinin zevkine, oyuncağın popülerliğine ve fiyatına göre seçilir. Oysaki çok sıradan gördüğümüz oyuncak, çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi açısından yadsınamayacak kadar büyük bir öneme sahiptir. Oyuncak seçimi esnasında öncelikle seçilecek olan oyuncağın çocuğun yaş, ilgi ve gelişim düzeyine uygunluğu tespit edilmelidir. Gelişim düzeyi ve becerisinin altında kalan oyuncak, çocuk için etkili bir uyaran olmayacak, çocuk oynarken zevk alamayacak ve kısa sürede sıkılacaktır. Gelişim düzeyi ve becerisinin üstünde kalan oyuncak ise çocukta başarısızlık hissi uyandıracak ve kendine olan güvenini zedeleyecektir. Bu durum çocuğun kimlik gelişimi açısından oldukça tehlikelidir. Oyuncak seçimi esnasında dikkat etmemiz gereken bir nokta da oyuncağın sağlamlığıdır. Çocuklar oyuncaklarına her zaman gerekli özeni göstermezler ve onları hırpalayabilirler. Bu nedenle seçilecek oyuncak oldukça sağlam olmalıdır. Yine oyuncak seçimi sırasındaki diğer bir önemli nokta da çocuğun oyuncağı kullanabileceği süredir. Bu süre çocuğun ilgisini çekebilmesi ile bağlantılıdır. Çocuğun ilgisini çeken oyuncak, uzun süre kullanılacaktır. Uzun süre oynanan oyuncak, kaliteli ve doğru bir seçim olmuş demektir. Seçilen oyuncak çok fonksiyonlu olmalı ve fazla gelişmemiş olmalıdır. Fazla gelişmiş oyuncaklar, çocuklardaki yaratıcılığı sınırlandırır. Örneğin, bir yük kamyonu yerine içi boş bir kamyon almak çocuğu daha yaratıcı yapacaktır. Çünkü çocuk aracı istediği gibi kullanacak, içini istediği gibi yükleyecektir. Çocukların el-göz koordinasyonunu geliştirecek (kendilerinin kesip yapıştırabilecekleri, birleştirecekleri) oyuncaklar daha fazla ilgilerini çekecek ve bu sayede hem kontrol becerisi kazanacak hem de başarma duygusunu tadacaklardır. Oyuncak, çocuğun kas gelişimine uygun olarak seçilmelidir. Yanlış seçilen bir oyuncak kaslarına zarar verebilir Tek başına oynayacağı oyuncaklardan ziyade grup halinde oynanabilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Çocuğu korkutacak, endişelendirecek oyuncaklardan uzak durulmalı ve çocuğa daha sempatik gelebilecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Çok oyuncak yerine yerli miktarda oyuncak alınmalıdır. Çünkü fazla olan oyuncak sayısı da çocuktaki yaratıcı düşünme kabiliyetini köreltecektir. Son ve en önemlisi oyuncaklarda cinsiyet ayrımı gözetilmemelidir. Bir kız çocuğu bir erkek oyuncağı ile oynayabileceği gibi bir erkek çocuğu da bir kız oyuncağı ile oynayabilir. Burada önemli olan çocuğun kabiliyetlerini geliştirmesidir.

Unutmayın, hayal dünyanızı kiminle paylaşıyorsanız en yakın arkadaşınız odur. Çocukların en yakın arkadaşları da oyuncaklarıdır. Ancak yine de hiçbir şey anne-baba sevgisinin ve ilgisinin yerini tutamaz.

Son olarak çocuklara hangi yaşlarda nasıl oyuncaklar alınması gerektiğini bir inceleyelim:

Dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebeğin oyuncağı kendi bedeni ve onu besleyen annesidir. Elini ve ayaklarını hareket ettirecek ve böylece eğlenecektir.
Doğumdan bir süre sonra çevresini keşfetmeye başlayacaktır. Işık ve ses onun ilgisini çekecektir. Bu sebeple bu dönemde tercih edilecek oyuncaklar daha çok beşiklerin üzerine asılan müzikli, hareketli ve rengârenk oyuncaklar olmalıdır.
6-7 aylık döneme gelindiğinde ise çocuk artık yavaş yavaş çevresini keşfetmiş ve oturmaya başlamıştır. Çocuğun beden boyutuna uygun olan yumuşak oyuncaklar (alınacak oyuncağın üretildiği madde oldukça önemli) tercih edilebileceği gibi çıngırak da alınabilir.
8-12 aylık dönemde çocuk artık hareketlenmiştir. Ayakta durma, yürüme veya emekleme faaliyetlerini göstermeye başlamıştır. Bu sebeple ilgi alanı da genişlemiştir. Bu dönemdeki çocuğa arabalar, bebekler alınabilir. Yine bu dönem çocuğuna anne- baba tarafından resimli hikâyeler okunabilir.
15-18 aylık dönemde çocuk artık kendi başına yürümektedir. Bu nedenle biraz daha kuvvet ve kabiliyet gerektiren oyuncaklar (arabalar, kamyonlar, enstrümanlar) tercih edilmelidir.
18 ay sonrası dönemde ise çocuklar yeni şeyler keşfetmeye, icatlar yapmaya meyillidirler. Bu sebeple legolar ve tahta bloklar tercih edilebilir.
2-3 yaş döneminde çocuk sosyal yaşamın farkındadır. Kendini anne-babasının yerine koymaya ve bunları oyunlarına da yansıtmaya başlamıştır. Bu sebeple bu dönem çocuklarına sosyal yaşamı yansıtabilecekleri oyuncaklar alınmalıdır.
3-4 yaş döneminde motor gelişimi artan çocuklar daha hareketli olmaya başlarlar. Bu dönemde çocuklara bisiklet vb. alınabilir.
4-6 yaş döneminde el-göz koordinasyonunu geliştirecek, çocukların kendilerinin kesip yapıştırabilecekleri, kağıtlardan şekiller yapabilecekleri oyunlar tercih edilmelidir.
6 yaş ve üstü dönemde ise çocuk artık okula başlamıştır. Bu nedenle oyuncaklara olan ilgisi yavaş yavaş azalmış ve yerini başka faaliyetlere (kitap okuma, futbol, basketbol vs) bırakmıştır.  

KAYNAKÇA

https://www.kigem.com/cocuk-ve-oyuncak-secimi.html

 

 Bu yazı 1284 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI