Bugun...


Psk. Büşra TAŞKAN

facebook-paylas
ANTİSOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN BİRİNİ ANLAMAK
Tarih: 03-04-2019 11:18:00 Güncelleme: 03-04-2019 11:18:00


Etrafınızdasürekli yalan söyleyen empati yapmaktan yoksun bencil insanlar var mıdır? Sizce bu tip insanlar duruma göre mi tepki verirler yoksa hayatlarında her zaman mı böyledirler?

Dengesiz, aşırı duyarsız ve dramatik takılan bu tipler kişilik bozuklukların en zorlularındandır. Pişmanlık, suçluluk duygusundan yoksun bu kişiler patolojik olarak yalan söylerler. Bazen gerekli olmayınca bile en basit durumlarda örneğin yol tarifi soran bir yabancıya başka bir yolu gösterir bunu yaparken aşırı ciddi kendinden emindirler. Kimse bu tür basit yalanları ciddiye almaz fakat kişiliğin bütününe baktığımızda kişi hakkında önemli ipuçları verir. Örneğin insanlara ve hayvanlara zara verirler. Cinsel açıda istismar edici olmuşlardır. Patolojinin nedenselliğine baktığımızda erken yaşta reddedilme ya da tutarsız disiplin görülür. Küçük yaşta alınan travmalar ve etkileri bu bozukluğun tetiklenmesinde ana sebeptir. İstenmeyen çocuk ve ya dışlanan ilgisiz bırakılan çocuk bir süre sonra içe kapanır ve ya tam tersi fazla sosyalleşir içinde bulunduğu ortam aile üyeleri ve ya diğerleri kişiyi buna itebilir. Fakat her zaman bu durum gerçekleşmez. Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireyde mutlaka çocukluk zamanında reddedilme ve istenmeme fiziksel ve psikolojik şiddet ile getirdikleri bir rahatsızlıktır. Cinsel hayatlarında istismar edici olan bu tipler hayatlarının her döneminde İSTEDİKLERİNİ KAZANMAYI DEĞİL ALMAYI ÖĞRENİRLER. Cezalandırmaya karşı yetersiz kaygısı olan tipler ileri dolandırıcılar seri katiller ve psikopatlar örnek gösterilebilirAntisosyal kişiler bilinçaltında ve bilinç düzeyinde şu tip düşüncelerde bulunabilir.”Kendime dikkat etmeliyim. Ancak güçlü ve kurnaz olanlar ayakta kalacaktır.Ben insanları ele geçirmezsem insanlar beni ele geçirir. Yakalanmadığım sürece her şeyi yapabilirim.Yakalanmadan atlatabiliyorum dolayısıyla olası kötü sonuçlar için üzülmeye değmez.Başka insanların çok büyük zayıflıkları var ve kandırılmayı hak ediyorlar.” Bu gibi düşüncede bulunabilen psikopat ve ya sosyapatlar hayatlarında terapi ile ancak cezaevinde zorunlu psikoterapi kapsamında karşılaşır. Bu bozukluğunun tedavisi çok güçtür. Kesinlikle ilaç tedavisi başlanmalı ve EKT ile desteklenmelidir. Bunun yanında temel hedefimiz “sosyal bakış açısı kazandırmak, empati duygusunu bir nebze olsun içinde yeşertmeyi başlatmak olacaktır.

En genel anlamıyla antisosyal kişilik bozukluğu bireyin tüm hayatını etkileyen yaşamındaki kişilik örüntüsünü oluşturan patolojilerin en zorlusudur. Etrafında bu tip bireyler varsa yaş en az18 olmak şartıyla bu tip davranışlarda bulunuyorsa DSM-5 tanılarının :Tutuklanmasına yol açan yineleyici eylemlerde bulunmakla belirli olmak üzere, yasal yükümlülüklere uymama.

 Sık sık yalan söyleme, takma adlar kullanma ya da kişisel çıkarı ya da zevki için başkalarını dolandırma ile belirli düzmecilik (sahtekârlık).Dürtüsellik ya da geleceğini tasarlamama. Sık sık kavga dövüşlere katılma ya da başkalarının hakkına el uzatma ile belirli olmak üzere sinirlilik ve saldırganlık. Kendisinin ya da başkalarının güvenliğini umursamama gibi belirtilerden en az üçü ile belirli, 15 yaşından itibaren süregelen, başkalarının hakkını umursamayan ve çiğneyen yaygın bir örüntü oluşmuşsa tanı koymak şimdilik yeterli olacaktır. Bu örüntüye sahip olan kişilerin yakınları veya aile fertlerine hastalık hakkında psikoeğitim verilebilir ve bununla başa çıkma stratejileri geliştirebilir.

                                                                                                 Bu yazı 4054 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI