Bugun...


Büşra KAHRAMAN

facebook-paylas
CAHİL HOCA
Tarih: 20-01-2020 00:06:00 Güncelleme: 20-01-2020 00:06:00


ZİHİNSEL ÖZGÜRLEŞME ÜZERİNE BEŞ DERS

Yazarı: Jacques Ranciere

Sayfa sayısı: 144

Cahil Hoca, Josep Jacotot adındaki bir öğretmenin, tesadüfen bulduğu yöntem sonrasında eğitim anlayışına farklı bir soluk getirmektedir.

Eğitimin anlayan ve anlatan olarak ikiye bölümlenmiş şekline bir eleştri yazısıdır. Anlatan eğitimde aktif iken anlayan konumunda ki öğrenciler pasif durumdadır. ‘Açıklayan olmaksızın anlama imkânsızdır’ anlayışına karşı bir tepkidir. 

Josep Jacotot’un , tek kelime fransızca bilmeyen Flaman öğrencilerine Fransızca öğretmesi konu alınmaktadır. Jacotot, öğrencilere yardım etmek ister ve burada Telemak’tan yardım alır. Ve öğrencilerden kitaptan anladıklarını Fransızca olarak yazmalarını ister. Tek kelime Fransızca bilmeyen bu öğrencilerin öyle böyle bir şeyler karalayacaklarını düşünür. Fakat  öğrencilerin yazdığı metinler karşısında şaşkınlığa uğrar. Çünkü metinler hiç de beklediği gibi derme çatma ya da acemi değil aksine ustacadır. Bu durum karşısında hocanın inandığı temel bir inanç sarsılmış olur.

 Ona gore öğretmek bilgileri açıklayarak yani aktararak öğretmektir. Fransızcanın temeline dair hiçbir açıklamada bulunmadığı halde öğrenciler bunları kendi başına öğrenmiştir.
Jacotot'un elindeki dayanak nokta, açıklayan olmadan öğrenmeyi başaran öğrencileridir. İstediğimiz zaman açıklayan olmadan kendi başımıza öğrenebilmek mümkündür.

Kitapta klasik yaklaşım eleştrilirken yapılandırmacı yaklaşımdan izler bulunmaktadır. Öğrenci aktif ve kendi öğrenmesinden sorumludur.

İstemekle mümkün olan bu kendi kendine öğrenme yönteminin kullanılabilmesi için öğrencinin özgürleştirilmesi gerekiyor. Yani öğrenciyi kendi zekâsını kullanmaya zorlanması halinde cahil bir hoca bilmediğini öğretebilecektir.

Kitapta eski yöntem ve Jacotot’un bulduğu yeni yöntem karşılaştırılmaktadır. Eski yöntem zekalar arasında farklılık olduğuna inanır ve yetişkin ile çocuğun zekasının da eşit olmadığına dayanır. Evrensel Yöntem ise bütün zekaları eşit görür. Evrensel Eğitim'in temel ilkesi olan zihinsel özgürleşme yöntemi, her türlü açıklamanın yararsız olduğu fikrine dayanır.


Cahil Hoca kitabının ana fikrini şöyle özetleyebiliriz: 

Cahil bir hoca da bilmediğini öğrenebilir. Bunun için bilmesi gereken tek bir ilke vardır:

 "bütün zekalar eşittir. "Bu yazı 2842 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI