Bugun...


Büşra KAHRAMAN

facebook-paylas
HASTALIK KAYGISI
Tarih: 10-12-2019 22:52:00 Güncelleme: 10-12-2019 22:52:00


Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü üyelerinin DSM V’te yer alan bozukluklar ilgi alanına girmektedir. Bu grupta kaygı-anksiyete bozukluğu, bedensel belirti bozukluğu, beslenme ve yeme bozukluğu, dışa atım bozuklukları, uyku-uyanıklık bozuklukları, dissosiyasyon, obsesif-kompulsif bozukluk, travmayla ilişkili bozukluklar, yıkıcı bozukluklar, dürtü-denetim ve davranım bozuklukları yer almaktadır. 
Hipokondriazis bir diğer adıyla hastalık kaygısı somatoform(bedensel belirti bozuklukları) grubunda yer alır.DSM V’e göre davranış bozukluklarında somatoform bozuklukları somatizasyon bozukluğu, konversiyon bozukluğu, ağrı bozukluğu, hastalık kaygısı ve yapay bozukluk gibi gruplandırabiliriz. 
Birey herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen ciddi bir hastalığa sahip olduğunu düşünür.  Bu düşünce korku ve endişeyle beraberdir. Halk arasında hastalık hastası olarak geçen eğilimin daha komleks hale gelmesiyle bu bozukluk oluşmuştur. 
Hipokondriazis olan bireylerin endişelerinin kaynağı birden fazla bedensel belirtiyi yanlış yorumlamalarıdır. Hafif bir baş ağrısının beyin kanaması olacağını düşünmek gibi. 
Bu kişilerin bedenlerinde herhangi bir hastalık olmamasına rağmen hastalık varmış ya da olacakmış gibi yakınmalar gözlenir. Birey önemli ve ölümcül bir hastalığa yakalandığına veya yakalanacağına dair derin bir endişe ve korku duyar. Vücut belirtilerini yanlış yorumlayıp ‘bu kez kesin hastayım.’ şeklinde düşünür. Hastalıkları hakkında çok araştırma yaparlar. Özellikle internetten araştırırken kendisinde var olduğunu düşündükleri belirtileri adete cımbız gibi çeker ve teşhisi koyarlar. Ayrıca hipokandriyak bireyler tıp sonuçlarından tatmin olmazlar, sürekli doktor değiştirme davranışı gösterirler. Bazen hastalıkları hakkında yaptıkları araştırmalar öyle bir noktaya gelir ki birçok uzmanın yeterli bilgiye sahip olmadıklarını düşünürler. Gereksiz birçok tahlil yaptırırlar ve hastanelerde düzenli olarak randevuları vardır. Hipokondriyak olduklarını öğrendiklerinde ise hayal kırıklığına uğrarlar.
Hipokondriyak bireyler sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olan kişilerdir. Bağırsak ve mide şikayetleri fazladır. 
İlk olarak bireyin düşüncelerinin tıbbi bir gerçekliği var mı kontrol edilmelidir. Doktor kontrolünden geçtikten sonra bir sağlık problemi olmadığı halde korkuları ve endişeleri hala devam ediyorsa hastalık kaygısı diyebiliriz. 
Hastalık kaygısı bozukluğunun tedavisinde bilişsel davranışçı terapi çok etkili bir yöntemdir. Bireyin hastalık belirtileri ve inançlarıyla ilgili değerlendirmelerine odaklanmak ve bu belirtilere aşırı kaygı ile içsel güç harcaması terapinin temel odak noktalarıdır. 

KAYNAKÇA
 www.homopsychologicus.com
www.fethiyepsikiyatri.com
Yalnız A. Nitelikli Psikolojik Danışman,Pdr Kitap Yayınları,2017,AnkaraBu yazı 10392 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI