Bugun...


Büşra KAHRAMAN

facebook-paylas
3 IDİOTS
Tarih: 18-11-2019 23:17:00 Güncelleme: 18-11-2019 23:31:00


Süre: 170 dakika

Öncelikle dikkatimi çeken iki cümleyle başlamak istiyorum:

‘Demir eksikliğin varsa doktor sana ilaç mı verir? Yoksa seni televizyona mı verir?

 Eğitim sistemi göstermelik olmamalıdır.’

‘Michael Jackson’un babası onu boksör olmaya zorlasaydı ya da Muhammed Ali’yi sanatçı ol diye zorlasalardı ne olurdu?’

2009 yılında Hindistan’da çekilen 3 İdiots filmi, gişe rekoru kırmıştır.  

Film Türk eğitim sisteminde de olan Hindistan’ın rekabete dayalı eğitim sisteminin eleştirisi üzerine kurgulanmıştır.

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanan fakat buradan mezun olmak için psikolojik ve fiziksel zorluklar yaşayan öğrencilerin hikayesi üzerine kurgulanmış. Bu sistemi değiştirmek isteyen bir öğrencinin iki arkadaşıyla maceraları anlatılıyor. 

Filmde sadece kendi doğrularını vermeye çalışan sistemin, mükemmel olmayı amaçlayan okulun ve o okulun dekanı ile baş başayız. Baskıcı, ‘yarış ya da yok ol’ yöntemi uygulanıyor diyebiliriz. 

Okulda öğretmeni tarafından, evde anne ve babası tarafından bastırılan bireyler, toplumun gönüllü köleleri olmak durumuna alıştırılmaktadır. Okuduğunu anlamayan, direkt ezberleyip kitabın papağını gibi davranan, haksızlığına karşı çıkmayan hatta hakkının yenilmesine göz yuman bireyler yetiştirmek gelecek nesillere büyük bir kötülüktür.

Eğitim sistemi öğrenci merkezli olmalıdır.

 Ayrıca filmde ezbercilikten söz ederken öğrencilere basit ve anlaşılır olmak yerine terimsel ifadelerin ağırlıkta olduğu bir eğitim verilmektedir. Öğrenci terimleri bilmeli fakat işlerliğini pratikte öğrenmesi daha önemlidir. Yani eğitim basitten karmaşığa şeklinde olmalıdır.

 Eğitim dünyası bireylerin kendini kanıtlamak zorunda olmadığı aksine kendini her durumda rahatlıkla ifade edebileceği yerler olmalıdır.

Bir sahnede Raju’nun mühendislik terimlerini kullanmadan kendi günlük diliyle yaptığı tanımdan dolayı dersten atıldığını görüyoruz. Öğrencinin yüzünü şaşkınlık kaplamaktadır. Çünkü herhangi bir saygısızlık yapmamakta aksine özgün tavrıyla davranmaktadır. Sonrasında kitaplarını unuttuğunu ders hocasına –kitabi terimlerle- söylemektedir. Aslında filmin bu sahnesi bile başlı başına “kendimiz”den olmayana tahammül edememe durumumuzun örneğidir.

Ailelerin çocuklarına bir proje gözüyle bakarak kendi yapmak istediklerini çocuklarına yaptırma hevesine girmeleri çocuklar ile aileleri arasına bir duvar örülmesine neden olur. Ailelere düşen çocuklarının her daim yanında olmak, onları desteklemektir. Çocuklar almak istedikleri yönde eğitim almalılar, öğretmenler de nasıl öğretileceğini bilirseler daha iyi bir öğrenme ortamı oluşur.

 Bu yazı 3575 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI