Bugun...


Büşra KAHRAMAN

facebook-paylas
SEN DİLİ BEN DİLİ
Tarih: 06-07-2019 23:16:00 Güncelleme: 06-07-2019 23:16:00


Düşüncelerimizi iletirken sen dili ya da ben dili kullanırız.

‘Bunu nasıl yaparsın?

Keşke işini erken yapsaydın!

Senin için uğraşıyorum, senin yaptığına bak!’

Sen dilinde kişi yargılandığını hisseder ve kendini savunmaya geçer. Duygu barındırmayan bu iletide öğüt verme, hesap sorma gibi ifadeler yer alır.

Ben dilini ise kendimizi doğru ifade etmek istiyorsak kullanmalıyız.

Ben ne düşünüyorum?

Ne hissediyorum?

Bu hissettiğimi karşı tarafa nasıl ifade edebilirim?

Bu sıralama sayesinde sağlıklı ilişkiler kurabiliriz. Bunu nasıl yaparsın demek yerine eğer böyle yaparsan üzülürüm. Saat kaç oldu hala ayaktasın demek yerine geç yatarsan yorgun uyanacağından endişeleniyorum diyerek iğneleyici sen dilini kibar ben diline çevirebiliriz.

Ben dilinde yaşanan durum karşısında kişisel tepkinin açıklanması vardır. Düşüncelerimizi anında ilettiğimizden iki taraf içinde öfke azalır. Duygu ve düşünceler daha iyi anlaşılır. Karşı tarafın empati yapmasına olanak verir. Aynı zamanda ben dili insana kendini değerli hissettirir.

Sen dilinde köşeye sıkıştırma hakimdir. Tersine ben dilinde kişi karşı tarafı anlamaya çalıştığını gösterir. Sen dili ve ben diline biraz daha örnek verecek olursak:

Sen dili: Bin defa söyledim. Konuşurken gözüme bile bakmıyorsun. Sana bir şey anlatanda kabahat.

Ben dili: Konuşurken göz teması kurmadığında beni dinlemediğini düşünüyorum. Bu da beni incitiyor.

Farklı bir örnekte anne işten yorgun gelmiş ve dinleniyor. Çocuk evin içerisinde tencere kapaklarını birbirine vurarak dolaşıyor.

Sen dili ile anne: Bu çocuk beni öldürecek. Sussana! Kalkarsam yerimden sen gününü görürsün.

Ben dili ile anne: işten yeni geldiğim için yorgunum. Kapakları birbirine vurduğunda aşırı başım ağrıyor ve sinirleniyorum. Farklı bir oyun oynamaya ne dersin?

Ben dili kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz yaşamımızı kolaylaştıracaktır. Özellikle aile içindeki iletişimlerde çocuklar sen dili karşısında özgüven kaybı, yargılanma korkusu yaşamakta ve ebeveyn kızgınlığının gerçek nedenini öğrenememektedir. Çocuklar tekrar aynı durumla karşılaşmamak için ailelerinden uzaklaşır. Sürekli kendini savunmaya hazır, her saniye yeni bir ileti almayı korkarak beklemektedir.

Sen dili yerine ben dili kullanman yanında karşımızdakine saygı duymak, doğal, abartıdan uzak davranma, empati kurma, etkin dinleme de iletişimi daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

KAYNAKÇA

Gordon, T.(2018).Etkili Anne Baba Eğitimi.Profil kitap.İstanbul, Türkiye

Navaro, L.(1987).Beni Duyuyor musun?.Yapa yayınları

www.tavsiyeediyorum.com psk. Sevim Tarımsal. Etkili iletişim- sen dili yerine ben dili ile konuşmak- olumsuz davranışları engel olmakBu yazı 3707 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI