Bugun...


Burak Can KÜMET

facebook-paylas
SİMURG
Tarih: 26-08-2020 20:27:00 Güncelleme: 26-08-2020 20:27:00


Rivayet odur ki bilge bir kus olan Simurg Kaf dağında bilgelik ağacında yaşarmış.Uzun yıllarboyunca ortada görünmeyince yaşayan diğer kuşlar yaşamadığını ve bir efsaneden ibaret olduğunu düşünmeye başlarlar. Ta ki günün birinde 1 tane kuş Simurg ’un bir tüyünü bulana kadar o bulunun tüy tüm kuşlar arasında muhteşem bir heyecana sebep oluyor. Tüm kuşlar Simurg ’un olduğuna ve bütün dertlerimizin çözüm yolunun o Kaf dağında yaşayan bilge kuş olan Simurg çözebilir. Simurg ’un tüyünün bulunduğu tüm kuşlara yayılır ve bir haber salınır. Simurgu bulmak için Kaf dağına çıkılacaktır.

 Dünyadaki tüm kuşlar toplanır ve o bilge kuş için yola koyulur. Elbette ki o kadar kolay olmayacaktır bilgelik ağacına ulaşmak. Bilgelik ağacına ulaşmak için 7 vadi vardır. İlk vadi istek vadisidir. Bu vadiye giren kuşlar bir şey fark ederler bu vadide istedikleri tüm dilekler gerçekleşir. Yemek yaşamak için uygun ortam eş her şey orda gerçekleşecektir. Bu istediklerinin gerçekleşme hayaline bu sefaya o denli kaptırırlar ki çok fazla kuşu telef ederler daha ilk vadide. İlk vadinin cazibesine kanmayıp aklındaki hedeflerine ulaşmak isteyen kuşlar hızla ayrılırlar istek vadisinden onlar için bitmemişti inandıkları yola çıkma hedefleri onlar için zorluk henüz bitmemiştir.

2. Vadi aşk vadisidir. 2. vadide onları bir duman karşılamıştır. Bu duman onları çok etkilemiştir etraftaki nesnelere, eşlerine hatta arkadaşlarına, bu onların ikinci sınavıdır ve bu vadide de en sevdikleri yol arkadaşlarını ama vazgeçmezler hala bu inancı yüreğinde taşıyan kuşlar yola devam ederler.

3. Vadisi ise cehalet vadisiymiş 3. Vadiye girdiklerinde bazı kuşlar anlamsız anlamsız gülmeye gülümsemeye başlarlar ve yaptıklarının ne anlamı olduğunu düşünmeye gereksiz bir şey için uğraştıklarını düşünmeye başlamış ve hiçbir şeyi umursamamaya başlamışlar. O anlamsız gülümseme yüzlerine takıldıktan sonra ne gerek var deyip arkadaşlarını 3. Vadide yalnız bırakıp başlangıçtaki inançlarından vazgeçmişler.

Kolay bir yolculuk değildir kuşların yolculuğu daha karşılaşacakları çok engebe vardır onlar için. Sıradaki vadi inançsızlık vadisidir çünkü. Aralarında ya Simurg ’un olmadığı anlamsız bir yolda olduklarını boş bir hayalin peşinden uçtuklarını konuşmaya başlamışlar. Kuşların bazılarında inançsızlık başladığında içlerindeki ümidi de motivasyonunu da kaybeden kuşlar yollarını ayırıp kadim bilge kuş olan Simurgu arama yolundan vazgeçmişler ve geri dönmüşler. Ama kuşların sınavı daha bitmemiştir sırada yalnızlık vadisi vardır.

Yalnızlık vadisine vardıkları zaman bazı kuşlar kendi dertlerini düşünmeye başlamışlar. Acıktıklarında sadece kendi karınlarını doyurmaya bakmışlar ya da bir tehlike olduğu zaman diğer arkadaşlarını umursamamışlar sadece kendi dertleriyle meşgul olmuşlar böyle olunca sürüden ayrılıp kendi başlarına yapabileceklerini düşünmüşler çünkü o zaman sadece ve sadece kendilerini düşünüyorlarmış ve bundan dolayı başka hayvanlara yem olmuşlar yada yollarını kaybetmişler ve kötü bir şekilde burada da yol arkadaşlarını kaybeden kuşlar yola devam etmekten vazgeçmeyip diğer zorluğa doğru süzülmüşler.

Yeni zorlukları dedikodu vadisiymiş. Tahmin edebileceğiniz gibi aralarında Simurg ’un aslında kötü bir kuş olduğu gerçekte olmadığını diğer öncü olan önde yer alan kuşların onları kandırdığını kötü bir yola soktuğunu konuşmaya başlamışlar. Bu kendi aralarında başlayan konuşma, diğer kuşlara da yansımış ve bu durum öyle bir şekilde abartılmış ki bir sürü kuş geri dönmüş.

Son zorlukları ise benlik yanı ego vadisiymiş bu vadiye girdiklerinde kuşlarda bir değişim baş göstermiş. Diğer kuşları beğenmez olmuşlar kanatlarını beğenmez olmuşlar kafalarındaki tüyleri beğenmez olmuşlar o kadar kötü gözle bakmaya başlamışlar ki onları yeteneksiz beceriksiz bulmaya kendi sırtlarına bir yük olarak görmeye başlamış ve diğer kuşları eleştirmeye başlamışlar hata öncü olarak gördükleri kuşları beceriksizlikleriyle itham etmeye başlamış ve diğer kuşlarıda etkileyerek yanlarına alarak son sınavlarını bırakıp çekip gitmişler. Geriye çok az kuş kalmışlar en sonunda ama sonunda en başında inandıkları bir lütuf olarak gördükleri uğrunda bedel ödedikleri Kaf dağına varmışlar fakat ortada ne bilgelik ağacı ne de Simurg varmış. Düşünmeye başlamışlar ve şunu fark etmişler ‘’Si’’ Farsçada 30, murg ise kuş demekmiş. Yani Simurg 30 kuş anlamına gelmekteymiş. Bunu fark ettikleri zaman kalan kuşlar saymaya başlamışlar ve 30 kuş kaldıklarını görmüşler. Ve şunun farkına varmışlar; 7 zorlu vadiden geçerken kendi içlerindeki zorlukları, sıkıntıları aştıkları zaman Simurg kendileriymiş. Bu 7 zorlu vadide yaptıkları fedakârlıklar akıllarındaki inanç için mecbur olmadıkları halde ödedikleri bedeller sonunda kendilerini bulmuş, kendilerini keşfetmişler aslında…

Bu hikâye uzun uzadıya açıklanabilir tezler, testler yazılıp çizilebilir. Bu hikâyenin devamı, senin içindeki sende saklı. Devamına, nerede olduğuna sen karar vereceksin sen yön vereceksin; sen yola hiç çıkmayacak korkak mısın? Simurg musun? Ya da hangi vadide vazgeçip geri dönen kuşsun? Bunların cevabı hiçbir testle bulunamaz. Bunu sen bulacaksın. Geriye dön bir bak minnacık bir kadın ya da ela gözlü dev sen neredesin ya da hangi kuşsun?Bu yazı 443 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI