Bugun...


Av.Doç.Dr. Yavuz ERDOĞAN

facebook-paylas
BİLİŞİM VE SAĞLIK
Tarih: 25-06-2019 23:32:00 Güncelleme: 25-06-2019 23:32:00


Çeşitli sebeplerden dolayı uzun zamandır burada yazamadım. Umarım bir daha böylesi uzun bir ayrılık yaşamayız. Bundan sonra çocuk ve kadın hakları ağırlıklı olmak üzere hepimizi ilgilendiren güncel konularda değerlendirmelerde bulunacağız.

Bildiğiniz üzere uzmanlık alanım ceza ve ceza muhakemesi hukuku olmakla birlikte bilişim hukuku da çalışmaktayım. Genç arkadaşlarımla karşılaştığım her ortamda ise, sürekli olarak yakın gelecekte (en geç 8-10 yıl) bilişim teknolojilerinin hayatımızı tamamen kuşatacağını ve günümüzdeki pek çok mesleğin yok olacağını; kalan mesleklerin ise, ancak bilişim teknolojilerine ayak uydurarak hayatta kalabileceğini söylemekteyim.

Son birkaç gün içinde iki tıp doktoru ile görüşme fırsatım oldu. Kendileriyle görüşürken alanında uzman oldukları tıp branşlarını bilişim teknolojileriyle icra etmeye çalıştıklarını öğrendim.  Bu doktorlardan ilki yapay zeka ile insanların fizyoterapi rahatsızlıklarının tedavisiyle ilgilenmekte iken, diğeri psikolojk rahatsızlıkların bilişim teknolojileriyle tedavisiyle ilgileniyordu. Newspdr olarak bizim ilgi alanımız psikoloji olduğundan psikiyatri uzmanı doktorun çalışmalarıyla daha yakından ilgilendim. Bu doktor yıllarca askeri hastanelerde doktorluk yapmış, dolayısıyla da ağır psikolojik sorunları olan hastalarla ilgilenmiş, travma sonrası stres bozuklukları üzerine de yoğun uğraş vermiş bir doktordur. Silahlı kuvvetlerden ayrılıp kendisine İzmir’de tedavi merkezi açan bu doktorumuzun adı Mehmet OĞUZ’dur.

Dr. Mehmet OĞUZ ile görüştüğümde bilişim teknolojilerini psikiyatrik sorunların tedavisinde kullandığını ve olumlu sonuçlar aldığını öğrendim. Sistemini kısaca bana anlattı. Ayrıca yakın gelecekte bu konuda psikolog ve PDR uzmanlarına eğitim vereceğini de öğrendim. Bu eğitimle ilgili ya da tedavi yöntemiyle ilgili soruların www.saturnpsikoloji.com  adresinden sorulması halinde yardımcı olacağını da söyledi. Psikolog ve PDR uzmanı olan arkadaşların ya da konuyla ilgilenenlerin veya tedaviye ihtiyacı olanların kendisiyle iletişime geçmesini şiddetle tavsiye ederim. Kendisinden öğrendiğim kadarıyla çocuklarda görülen psikolojik sorunlar dahil, neredeyse her türlü psikolojik sorunların tedavisinde bilişim teknolojilerinin kullanılması mümkün.  

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapay zeka avukatların çalışmaya başladığını düşündüğümde, bilişim teknolojilerinin çalışma hayatını komple değiştireceğine inanmaktayım.

İşsiz kalmak istemeyen ya da en azından çağın gerisinde kalmak istemeyen herkese, her ne iş yapıyor olursa olsun, mesleğini bilişim teknolojilerine uyarlayarak gelişmeleri takip etmelerini ve hatta bu gelişmelere bizzat katkıda bulunmalarını önererek dönüş yazıma son veriyorum.

Teknolojiden uzak kalmamanız ve mutlu, sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

Av.Doç.Dr. Yavuz ERDOĞAN  yavuzerdogan@newspdr.comBu yazı 950 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI