Bugun...


Ahmed Furkan TEKİN

facebook-paylas
KİTAPLAR VE ÇOCUK
Tarih: 07-04-2020 10:54:00 Güncelleme: 07-04-2020 11:09:00


Atakan Kayalar 10 yaşında Avcılar Mustafa Kemal Paşa Orta Okulu'nda eğitimine devam ediyor. 5. sınıf öğrencisi olan Atakan, kitap okumasının yanı sıra satranç, dama ve tavla gibi oyunlar oynuyor. Sadece felseye ilgi duymayan Atakan, fizik, kimya, biyoloji gibi alanları da yakından takip ediyor. Gelecekte psikiyatr olmak istediğini söyleyen Atakan Kayalar henüz tedavisi bulunmayan Down sendromu, otizm ve şizofreni gibi hastalıkların tedavisini bulmayı amaçlıyor ve henüz 10 yaşında Atakan Kayalar kendisini ise şu sözlerle tanımlıyor, "Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok. Metafor uzmanıyım desem olmaz, beyin cerrahıyım desem olmaz. Felsefeyle ilgilisin galiba dedim. Eğitim ve bireysel haklar üzerine konuşuyorduk. O an da Fethi Çağıl bir şey söyledi. Tam olarak hatırlamıyorum. Okuduğum kitaplara bakacak olursak. Kayı serisinin tamamını okudum. Nutuk okudum. Homeros İlyada okudum. Böyle buyurdu Zerdüşt okudum."*

Atakan’ı size daha iyi tanıtabilmek için yukarıda bir haber sitesinden aldığım paragrafta Atakan’ın okumuş olduğu bütün kitaplar yazılmamış ben Atakanın okumuş olduğu diğer kitapları aşağıda belirtmek isterim

1)Toplum Sözleşmesi (Jean-Jacques ROUSSEU)

2)Devlet (Aristoteles)

3)Etik (Spinoza)

4)Yeryüzündeki En Büyük Gösteri (Richard DAWKINS)

5) Tanrı Yanılgısı (Richard DAWKINS)

6) Gen Bencildir (Richard DAWKINS)

Yukarıdaki kitaplar 10 yaşındaki bir çocuğun okumuş olduğu kitaplar ve birçok yetişkinin adını bile duymadan ömrünü geçirdiği kitaplardan bazıları... Bu noktada Atakan’a çok büyük saygı duyduğumu belirtmeliyim kendisi çok iyi bir yolda ilerliyor. Umarım Atakan bu yolda yaşına uygun olan kitaplar ve konularla daha başarılı bir şekilde ilerler. Eğer Atakan kitaplarla ilişkisinde yaşına uygun bir şekilde yaşamazsa ilerideki yaşamında çok büyük bir zararlar göreceği uzmanlar tarafından dile getirildi. Bu yetenekli çocuğun heba olmaması için hem ailesinin hem de biz yetişkinlerin çok dikkatli olmamız gerekiyor.

Çünkü bizler çok rahat rahat ulaşabildiğimiz sosyal medyalarımızda kadınlar, çocuklar ve diğer insanlar hakkında o kadar rahat bir şekilde konuşabiliyoruz ki karşımızdakinin sıradan bir insan değil de proje olduğunu (!) öne sürebiliyoruz.

Eğer Atakan Kayaları internetten aratırsanız veya sosyal medyadan Atakan’la alakalı yapılan paylaşımları görürseniz Atakan’ın “İndigo Çocuk” olduğunu veya “Kristal Çocuk” olduğuna yönelik iddiaları görebilirsiniz. Ve hatta bazı insanlar daha da ileri giderek Atakan’ın siyasi bir oluşum tarafından öne sürülen bir PR çalışması olduğunu bile savundu.

Bu vahim iddialar hakkında yorumumu yaparken yolu eğitim fakültesinden geçenler için yabancı olmayan birisinden Jean Piaget’den** bir alıntı yapmak istiyorum: “Çocuklar bu dünyanın pasif alıcıları değildir.” Yani 10 yaşındaki bir çocuğun Felsefe okuması anormal bir durum değildir çünkü çocuklar meraklı varlıklardır ve merak duygusu insanın içinde olan, doymak bilmeyen insanı ilerleten en önemli duygudur.

Atakan Kayalar ile alakalı yapılan en büyük eleştirilerden birisi de Atakan’ın bir röportaj sırasında annesine demiş olduğu: “Tamam, tamam seni şöyle alalım biz” deyip annesini arka tarafa gönderip basın mensuplarının sorularını yanıtlaması oldu.

Atakanı okumuş olduğu kitaplar nedeniyle ben de tebrik etsem de yapmış olduğu bu davranışın yanlış olduğunu düşünüyorum. Böyle bir durumda ailesinin yapması gereken Atakanı kırmadan kibar bir dille uyarması gerektiğini düşünüyorum

Yazımı bitirmeye yaklaşırken eklemem gereken en önemli konulardan birisi de Atakanı bekleyen tehlikelerin büyüklüğü. Atakan 10 yaşında ve ona şu anda Cumhurbaşkanlığı, Filozofluk vb. unvanlar vermeye başladık. Eğer ilerleyen dönemlerde Atakan şimdiki gibi ön planda olamazsa bu unvanlar altında ezilmeye başlayacak ve bu durum Atakanın ileride birçok psikolojik rahatsızlık yaşamasına neden olacaktır. Bu durum nedeniyle sizlerden ricam Atakan özelinde tüm çocuklarımızı koruyup onların çocuk olduğunu göz ardı etmeden hayatlarını normal bir biçimde yaşamalarına yardımcı olmak için elimizden gelen her türlü desteği vermektir.

KAYNAK

*https://www.yeniakit.com.tr/haber/turkiyenin-gundemine-oturan-atakan-kayalar-kristal-cocuk-mu-kristal-cocuk-nedir-1078905.html

**Jean Piaget: 1896-1980 yılları arasında yaşamış İsviçreli PsikologBu yazı 1592 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI