Bugun...


Ahmed Furkan TEKİN

facebook-paylas
SİSİFOS SÖYLENİ VE HAYATIN ANLAMI
Tarih: 20-01-2020 18:37:00 Güncelleme: 20-01-2020 18:38:00


Sisifos söyleni Varoluşçu felsefenin en önemli temsilcilerinden birisi olan Fransız düşünürü  Albert Camus’un İkinci Dünya Savaşı sırasında çıkarmış olduğu deneme kitabıdır. Kitap ismini Yunan mitolojisinden almıştır ve bu kitapta yaşam ve ölüm sorgulanırken, saçma bir başka deyişle uyumsuz ele alınmaktadır.

Bu kitabın değeri daha ilk sayfasından anlaşılmaktadır:

Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır; intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediğinde bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir. Gerisi, dünyanın üç boyutlu olup olmadığı, aklın dokuz mu, yoksa on iki ulamı mı bulunduğu, sonra gelir.

                                                                                                     SİSİFOS SÖYLENİ (1942)

İşte bu değerli kitaba böyle bir giriş yapmıştır Camus ve bu çok haklı bir giriştir. Onun savunduğu temel nokta hiçbirimizin hayata kendi isteğimizle gelmediğimiz ve öleceğimizi bildiğimiz halde yaşamaya devam etmemiz gerektiğidir ve bu durum absürt kavramını ortaya çıkarmaktadır. Hiçbir şekilde kalıcı olamayacağımız bu dünyada bütün acılarımıza rağmen hayatta kalmak tamamen saçmalıktır. Hem neden hayatta kalalım ki ve belki de bizim için mantıklı olan tek şey intihar etmektir. İşte Camus’un anlatmak istediği tam bu noktada devreye girer, eğer her şey bu kadar saçmaysa bu saçmalığa verecek bir cevabınız olmalı işte bu cevap bir başkaldırı şekli olan intihar olmamalı tam tersine başkaldırı dediğimiz şey bütün acılarımıza rağmen bütün kederlerimize rağmen yaşamak olmalıdır.

Camus bu durumu anlatırken okuyucusuna Sisifosun hikayesinden bahseder ve bende size bundan bahsetmek istiyorum. Ünlü Yunan şairi Homeros’un “İlyadasında” bahsettiği hikaye şu şekildedir. Hadi ona kulak verelim:                    

“ Sisyphos’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken:

Yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı,

Ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya,

Ha bire itiyordu onu bir tepeye doğru,

İşte kaya tepeye vardı, varacak, işte tamam,

Ama tepeye varmasına tam bir parmak kala,

Bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri,

Aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya

O da yeniden itiyordu kayayı tekmil kaslarını gere gere,

Kopan toz toprak ha bire aşarken başının üstünden

O da ha bire itiyordu kayayı, kan ter içinde. [1]

Bu uzun manzume her şeyi açıklamaya çalışsa aslında anlatılması gereken hikaye şudur: 

Sisifos Yunan mitolojisinde kurnazlığı ve düzenbazlığı ile ünlü bir kraldır. Yaptıkları sonucunda Sisifos, Zeus ve öbür tanrılar tarafından cezalandırılır. ”Tanrılar Sisifos’u bir kayayı dağın tepesine kadar yuvarlayıp çıkmaya mahkum etmişlerdir. Sisifos kayayı tepeye kadar getirecek, kaya tepeye gelince kendi ağırlığıyla yeniden aşağı düşecekti. Sonsuza dek süren yararsız ve umutsuz bir çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünmüşlerdi. O kadar haksız da sayılmazlardı. Sisifos kayayı tepeye çıkarınca, kaya aşağıya yuvarlamaya başladığında, yukarıdan kayaya bakar ve sonsuza kadar cezalandırılmış olsa da yüzünde hafif bir gülümseme olur. Bu gülümseme hayatın anlamını bulan Sisifos’un onu cezalandıran Tanrılara karşı bir başkaldırısıdır. Bu başkaldırı hayatın anlamını bulmanın başkaldırısıdır.

Kısacası, Albert Camus bize absürde karşın yaşamayı, başkaldırıyı anlatmak ister. Yaşam ne denli anlamsız ve saçma olsa da önemli olan saçmalığın içindeki çabanız; çabanızın sonucu olmayacağını bildiğiniz halde çabalarken ki duyduğunuz hazdır. Tıpkı Sisifos’un kayanın tekrar düşeceğini bildiği halde her seferinde tepeye çıkarması bunun varoluşunun nedeni olduğunu kabullenmesi, ve bu kabullenişin sonucunda mutluluğa ulaşması gibi.

Kaynak

[1] Homeros, Odysseia, Can Yayınları, Ekim 2008, s. 212Bu yazı 1058 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI