Bugun...


Ahmed Furkan TEKİN

facebook-paylas
ARABALAR (CARS) FİLMİ İNCELEMESİ
Tarih: 22-02-2021 13:24:00 Güncelleme: 22-02-2021 13:24:00


Arabalar (Cars) Filmi serisi ilki 2006 yılında Pixar stüdyoları tarafından hazırlanan Amerikan yapımı Komedi-Macera türündeki animasyon filmidir. Serinin ilk filmi 34 dalda aday gösterildiği ödüllerin 27 tanesinde başarıya ulaşmış ve 462 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Bu serinin diğer filmleri olan Cars 2 (2011) ve Cars 3 (2017) ile birlikte üçleme tamamlanmıştır. Serinin 2. Ve 3. Filmleri beklenen etkiyi yaratamasa da serinin ilk filmi çıkmış olduğu dönemde dünyada önemli bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Serinin ilk filmi benim için olduğu gibi diğer izleyiciler içinde büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle bu yazımda ilk filmi ele alacağım.

 

 

Öncelikle şundan bahsetmem gerekir her ne kadar animasyon filmlerini çocuk filmleri olarak görülse bile bu durum arabalar filmi için kesinlikle doğru bir ifade değildir. Arabalar filmi -en azından ilk film- içinde barındırdığı öğeler sayesinde hem çocuklar hem de yetişkinler için izlenmesini tavsiye ettiğim filmlerden birisidir.

 

 

Filmin anlatmış olduğu hikayenin ana kahramanı olarak Çaylak Şimşek McQueen görülmektedir. McQueen hızlı bir yükseliş yaşayan yarışmış olduğu seri olan “Piston Kupasını” kazanmayı kafasına koymuş Piston Kupasını kazanan ilk çaylak pilot olarak tarihe geçmeyi amaçlayan genç, süratli fakat süratli olduğu kadar tecrübesiz bir yarışçıdır.

 

 

McQueen her ne kadar hızı, yeteneği ve karizmasıyla en çok göze batan karakter olsa bile piston kupası yarışının finali olan “Dinoco 400” yarışında eşit puana sahip olduğu 2 rakibi daha vardır. Bunlar Chick Hicks ve Strip “King” Weathers ikilisinden başkası değildir.

 

 

Chick Hicks uzun yıllardır yarışmasına rağmen kariyerinde istediği başarıları elde edememiş bu yüzden olsa gerek tek amacı piston kupasını kazanıp kariyerini daha iyi bir noktaya getirmekle kafayı bozmuş ukala sinir bozucu bir yarış arabasıdır.

 

 

Sıra geldi Piston Kupasında yarışan en tecrübeli araba olan Strip “King” Weathers’a (Kendisinden bundan sonra Kral diye bahsedeceğim.) Kral kariyerinin sonuna yaklaşırken tek amacı piston kupasını son bir kez daha uzun yıllardır yarıştığı takım olan Dinoco takımına güzel bir şekilde veda etmektir.

 

 

Sezonun sonra yarışı olan Dinoco 400 yarışı bütün heyecanıyla başladığı zaman bütün gözler son yarışa eşit puanla çıkan Şimşek McQueen, Chick Hicks ve Kralın üzerindedir.

 

 

Yarış başladığı şekilde heyecanlı bir şekilde devam ederken arka tarafta yaşanan büyük bir kaza sonrasında ise bütün arabalar lastik değiştirip benzin almaya gelirken McQueen ise sadece benzin alarak pitten ayrılmıştır. Pit ekibinin kendisine lastiklerinin değişmesi gerektiğini hatırlatmasına rağmen McQueen her şeyi ben bilirim havalarına devam ederek pitten ayrılarak yarışa geri dönmüştür. Pit ekibinin kendisine telsizden yaptığı uyarıları dinlemeyerek yarışa devam eden McQueen sonunda ekip liderini kovmuştur. McQueen katılmış olduğu yarışta en önemli kişinin kendisi olduğuna inanmaktadır. Bu kendini beğenmişlik hali kendisinin başına çok büyük bir dert açacaktır.

 

 

Yarışın son turunda liderliği elinde bulunduran McQueen önce sağ arka lastiğini sonra sol arka lastiğini patlatır. Bu durumu gören Chick Hicks ve Kral son hız bitiş noktasına doğru gazı kökleyerek gelirler. Yarış bittiğinde ortada 1 kupa ve 3 kazanan vardır; Şimşek McQueen, Chick Hicks ve Kral

 

 

Yarış hakemleri bu üçlünün arasında bir şampiyonu belirlemek için Los Angeles Kaliforniya da yeni bir yarış düzenleme kararı almışlardır. Yarıştan sonra olay adam McQueen basın önünde demeç verirken pit ekibi kendisinin lastiklerini değiştirmektedir. Kamerayı kapattığı için sürekli olarak ekibini uyaran McQueen en sonunda pit ekibinin işi bırakmasına neden olur. Bu röportaj sonrasında McQueen’in yanına gelen “Kral” McQueen’e  başarılı olabilmesi için iyi bir ekiple  çalışması gerektiğini söyler. Bu konuşma sonrasında ise McQueen çoktan Dinoco hayallerini kurmaya başlamıştır bile. Artık tek amacı Kaliforniya şehrine bir an önce gidip büyük yarış için kendini hazırlamaktır. Bu yüzden Çekicisi “Mack’in” uykusuz bir şekilde yolculuk etmesine aldırmadan yola devam etmektedir. Yolda başlarına gelen bir kaza sonucunda McQueen’in yolu Radyatör Kasabasına düşmüştür. Bu sakin ve huzurlu kasaba sakinlerine ilk gecesinde cehennemi yaşatan McQueen burada geçirmiş olduğu bir haftada kasaba sakinleri olan Tow Mater, Sally Carrera, Doc “Hudson” Hornet ve diğerlerinden bir çok şey öğrenerek çok önemli hayat dersleri almıştır.

 

 

Bu hayat dersleriyle alakalı olarak değerler eğitimi örneklerini aktarmak gerekir. Arabalar filmiyle alakalı incelemelerini 2017 yılında “Arabalar Filminin İçerdiği Değerlere İlişkin Bir İnceleme” isimli makale ile paylaşan Doç. Dr. Adem Beldağ ve Dr.Öğr.Üyesi Seher YARAR KAPTAN Arabalar filminde Sosyal Bilgiler Öğretim Programı’nda yer alan 20 değerden 16 tanesine değinildiğini tespit etmişlerdir. Araştırmada yer alan bir diğer değer grubu olan UNESCO değerlerinin ise tamamına vurgu yapıldığını belirlemişlerdir.

 

 

İlk kez 9 yaşındayken izlediğim bu animasyon filmini aradan geçen 15 yılda çeşitli aralıklarla izledim ve her izlememde sanki filmi ilk defa izliyormuşum gibi hissettim. Aradan geçen 15 yılda her şey değişse bile değişmeyen tek şey ile bu filmde değiştirmediğim favori repliğimle yazımı tamamlamak istiyorum.

 

 

Tanıdığım mızmız yaşlı bir yarış arabası bana şöyle demişti:"Kupa dediğin boş bir kasedir"Bu yazı 1048 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI