Bugun...Trajik sonuçlanan bir cinsiyet değiştirme deneyi: David Reimer


facebook-paylas
Güncelleme: 28-12-2017 22:28:27 Tarih: 28-12-2017 22:16

Trajik sonuçlanan bir cinsiyet değiştirme deneyi: David Reimer

Psikolojinin insan davranışı ve doğası ile ilgili bilişsel süreçleri incelediğini biliyoruz. Bu süreçleri incelerken deneylere başvurulmasının gerekliliğini tahmin etmek pek de zor değil. Bazı deneyler var ki psikoloji biliminin tarihinde ses getirmiş ve büyük bir yer edinmiş, bunlara örnek olarak Pavlov’un Köpeği, Asch’ın Uyum Deneyi sayılabilir. Fakat bazı deneyler ise başarısızlıkla sonuçlanmış, ciddi olumsuz sonuçlara yol açmıştır ve bu sebeple de üstü kapatılmıştır. Bahsedeceğimiz “David Reimer ve Cinsiyet Değiştirme Deneyi” ikinci grupta yer alan ve trajik bir şekilde sonuçlanan ürkütücü bir deney. 1965’te Kanada’da Bruce ve Brian Reimer ikizleri dünyaya geldi. Bruce ve Brian henüz 6 aylıkken fümoz isminde bir hastalığa yakalandılar; bu hastalık onların idrarlarını yaparken güçlük yaşamalarına ve sık sık enfeksiyon kapmalarına sebep oluyordu. Doktorlar, tedavi olarak ‘sünnet’ uygulanmasına karar verdi fakat bilinen ‘kesim tipi sünnet’ değil de ‘yakma tipi sünnet’ tercih edildi.

Ameliyat Brian için sorunsuz olurken, Bruce için pek de beklenildiği gibi değildi. Ameliyat esnasındaki hatalar sonucunda Bruce’un  penisi yanmıştı ve kullanılamaz bir biçimdeydi.   Çocukları için endişe duyan Reimer ailesi, Bruce’ u dönemin önde gelen tıp okulu ‘Johns Hopkins Hastanesi'ne’ götürdüler. Burada    Dr. John Money ile tanıştılar. John Money cinsiyet kimliği ve cinsel gelişim alanlarında birçok çalışma yapmış, bu çalışmalarıyla da  adından oldukça söz ettirmişti. Dr. Money, Nötral Cinsiyet Teorisi’ni savunuyordu. Günümüzde kabul edilmeyen ve aksi birçok  kez ispatlanmış bir teori olan Nötral Cinsiyet Teorisine göre cinsiyet “İlk çocukluk yıllarında çevreden öğrenilen bir olgudur.”  Yani bu teoriye göre aslında çocuğun cinsiyet kimliğinin öğrenme yoluyla değiştirilebileceğine ve cinsiyeti erken yaşlarda değiştirilirse  çocuğun buna uyum sağlayabileceğine inanılıyordu. Johns Hopkins Hastanesi doktorları bir penisin yeniden yapımının zor olacağını, vajina yapımının ise buna nazaran daha basit olduğunu keşfedince aile ile konuşmaya karar verdiler. Üstelik bu sayede Dr. John Money, ‘Nötral Cinsiyet Teorisini’ ispatlayabilecekti. Dr. Money, aileyi “Bruce’ un penisi olmayan bir erkek olarak yetişmesinden ziyade asıl cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak yetişmesinin” daha iyi olacağını ve bununla ilgili gerekli psikolojik desteği de sağlayacağını söyleyerek ikna etti. Ayrıca aileyi Bruce’a gerçeğin söylenmemesi konusunda tembihledi. “Bruce artık Brenda” Olmuştu Araştırmacılar, aileyi ikna ettiler. Testislerini aldıklarında Bruce 22 aylıktı. Üstelik Bruce artık “Brenda” diye anılır olmuştu. Bir kız çocuğunun ilgisini çekebilecek her şey onun için hazırlanmıştı. Fırfırlı kıyafetler, oyuncak bebekler... Kendisini bir dişi gibi hissedebilmesi için de düzenli olarak östrojen hormonu verilmeye başlandı. Tüm aile eğitime alındı, Bruce’un Brenda olabilmesi için tüm tedbirler alındı. Bruce, söylenen zamanlarda hastaneye getirilecek ve birtakım deneylere maruz kalacaktı. Dr. Money, Bruce ile yaptığı görüşmelerde onun bir “kız” olduğunu sürekli vurguluyor, kız olduğunu fark edebilmesi için elinden geleni yapıyordu. En Uzun Süreli Cinsiyet Değişimi Deneyi Dr. Money söylediği gibi Bruce’u 10 yıl boyunca yakından takip etti. Üstelik Bruce’un ikiz kardeşi olan Brian deneyin kontrol grubu için biçilmiş bir kaftan gibiydi.  Bütün psikolojik sapmalar ve sorunlar bu şekilde tespit edilebiliyordu. Dr. Money araştırmanın sorunsuz bir şekilde ilerlediğine inanıyordu. Hatta araştırma notlarına Bruce’un hareketlerinin bir kız çocuğunu andırdığını; ikizininki gibi erkeksi tavır ve hareketlerinin bulunmadığını yazmıştı. Bruce’un ailesi belirtilen tarihlerde çocuklarını hastaneye götürdüler ve her seferinde de çocuklarının “iyi” durumda olduklarını belirttiler. Ancak sonrasında fark edildiği üzere aile bu konuda yalan söylemekteydi. Bu büyük ihtimal ailenin, çocuklarının sağlıklı olduklarına inanmak için ürettikleri bir savunma mekanizmasıydı.

Dr. Money artık Bruce’a bir vajina yapabileceğini söyledi, aile de bunun üzerine korkup deneyden vazgeçti. Bu sebeple Bruce  ergenlik dönemine kadar karnına açılmış olan delik yardımıyla idrarını yapmak durumunda kalmıştı.  Doktor ne kadar uğraşsa da deney artık yanlış yerlere gitmişti bile! Reimer ailesinin çocukları ile olan bağı kopmuş, iki çocuğun  da psikolojisi alt üst olmuştu. Dr. Money ikizlerle ilgili herhangi bir makale yayınlamadı, deneyin başarısızlığını da bu şekilde  gizlemeye çalıştı.  Fakat deneyden 20 sene sonra Dr. Money’nin araştırma ekibi üyelerinden Dr. John Colapinto, bu deneyin asıl sonuçlarını  kaleme aldı:  Colapinto’ya göre Bruce deneyler boyunca kendisini asla dişi olarak tanımlamadı ayrıca sürekli çevresi tarafından dışlanmıştı.  Garip davranışlarından ötürü kimse onunla arkadaşlık etmek istemiyordu. 13 yaşlarında ise Bruce intihar eğilimli düşünceler geliştirmişti. Ailesine onu bir kez daha doktora götürürlerse intihar edeceğini söylüyor, onları sürekli tehdit ediyordu (Colapinto, 2000). Bruce veya Brenda Değil; O Artık David Ailesi bir psikolog tavsiyesi üzerine ona tüm yaşananları anlatma kararı aldığında Bruce 15 yaşındaydı. Bu gerçekler Bruce’u derinden etkiledi. Kendisini Brenda veya Bruce olarak değil kendi seçtiği isimle yani David olarak tanıtmaya başladı. David artık “garip veya deli” olmadığını biliyor, yaşadıkları ile ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabiliyordu. 37 yaşında ise tekrar özüne dönmek için, erkek olmak için çabaladı. Kendisine düzenli olarak testosteron hormonu enjekte ettirdi. Göğüslerini aldırdı. Ameliyatlar geçirerek kendisine bir penis yapılabilmesi için uğraştı. 1990 yılında ise evlendi. Tabi ki olanlar çok trajikti, çocukken yaşadıkları bu acı deneyimler David ve ikizinde travmatik etkiler yaratmıştı, ikisinin de ruh sağlığı ciddi ölçüde bozulmuştu. David’in ikiz kardeşi Brian şizofreni tanısı aldı. Aşırı miktarda antidepresan kullanımı sebebiyle 2002 yılında hayatını kaybetti. David ise kardeşinin ölümü ile sarsıldı, uzun yıllar işsiz kaldı. Hormonal dengesinin bir türlü sağlanamamasından dolayı psikolojik problemler yaşadı. 2004 yılında 38 yaşındayken de intihar etti. David’in trajik öyküsü ve sonrasında yapılan araştırmalar da gösteriyor ki “her cinsel eğilim doğuştandır ve sonradan değiştirilmesi olanaksızdır, hatta imkânsızdır. Zira Bruce, doğuştan kadınsı eğilimlere sahip olan bir erkek değildi.” David’in öyküsü, David ile yapılan röportajlar yardımıyla John Colapinto tarafından kitaplaştırılmıştır. Merak edenler için kitabın ismi “As Nature Made Him: The Boy Who Was Raised as A Girl” kitabın Türkçe çevirisinin ismi ise “Doğanın Yarattığı Gibi”. Ayrıca David’in öyküsü BBC Horizon tarafından belgeselleştirilmiş olup linki https://www.gloria.tv/video/ 74td4mFdsHo11isAQuVDf4ddB buradadır.


 
Kaynak: www.guncelpsikoloji.net

Editör: Mehmet

Bu haber 3368 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Psikoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI