Bugun...Özgül Fobiler
Tarih: 12-03-2018 21:47:15 Güncelleme: 12-03-2018 22:07:15 + -


Özgül fobilerde belirli durum yada nesnelere karşı aşırı, mantıklı olmayan ve tekrarlayan korku vardır. Kişi korktuğu duruma maruz kalmamak için yoğun çaba harcar. Uçağa binme korkusu olan kişi uçağa binmekten kaçınır, bunun yerine karayolu ulaşımını tercih eder.

facebook-paylas
Tarih: 12-03-2018 21:47

Özgül Fobiler

Özgül Fobiler

 

Özgül fobiler belirli nesne veya durumun (uçağa binme, yükseklik, örümcek, kan görmek gibi) beklenmesi  veya  maruz kalınması tarafından tetiklenen, belirgin, sürekli ve mantık dışı korkular ile tanımlanır(Amerikan Psikiyatri Derneği 2000) Uçağa binme korkusu, kapalı yerde kalma korkusu, kan görme korkusu ve hayvan korkusu en sık rastlanılan fobilerdir. Özgül fobilerde belirli durum yada nesnelere karşı aşırı, mantıklı olmayan ve tekrarlayan korku vardır. Kişi korktuğu duruma maruz kalmamak için yoğun çaba harcar. Uçağa binme korkusu olan kişi uçağa binmekten kaçınır, bunun yerine karayolu ulaşımını tercih eder. Yükseklik korkusu olan kişi 10. katta yaşayan kardeşini görmek için evine gitmek yerine onunla dışarıda buluşmayı tercih eder. Kan görme korkusu olan kişi hastanelerden uzak durur. Bu uzak durma davranışına kaçınma adını veriyoruz. Kişinin bu korkuları o kadar yoğundur ki günlük yaşamını olumsuz düzeyde etkiler. Özgül fobiler terapide farklı yaklaşımlarla çalışılabilir.

Bilişsel Davranışçı Yaklaşım; Olumsuz, bozuk, gerçekçi olmayan, düşünce ve inançlar yerine gerçekçi, sağlıklı düşünce ve inançların konulması. Kişinin günlük yaşamını kısıtlayan ve engelleyen davranışları yerine yeni beceriler geliştirmesini sağlamak.

Karşı Karşıya Getirme Terapisi; Bu yöntem maruz bırakma veya üstüne gitme diye de adlandırılır. Kişinin kaygı yaratan durumla yavaş yavaş maruz bırakılarak, kaygılarının azaltılması ve tekrarlarla bu davranışın biçimlendirilmesi. Kişi için kaygı yaratan duruma maruz bırakılması oldukça zorlayıcı bir durumdur. Tekrarlarla bir yandan kaygı azalır diğer yandan da davranış yerleşir.

EMDR; Aşırı duyarlılık oluşan nesne veya olaya karşı hassasiyetin azaltılmasına yönelik bir  terapi tekniğidir. Bilgi işleme sistemi ile yaşanan sorunun çözülmesini sağlamaya yönelik bir terapi yöntemidir. İki yönlü uyarım yöntemini kullanır.  Çift yönlü uyarım tekniklerinden en sık kullanılanlar göz hareketleri ve sestir. EMDR geçmiş, şimdi ve geleceği de içeren sekiz aşamalı bir süreçtir. Özgül Fobilerde EMDR ile amaçlanan; Özgül Fobilerde kişinin hassas oldukları, korktukları olay ve nesneye karşı duyarlılıklarının azalması. Bu olay ve nesnenin var olduğu durumlardan kaçınmayacak şekilde yapılandırılması.
Kaynak: http://www.zehraerol.com/ozgul-fobiler/

Editör: Gülsüm Türkeli

Bu haber 360 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI