Bugun...Matematik Problemi Çözerken Beyniniz Nasıl Görünüyor?


facebook-paylas
Güncelleme: 17-02-2017 13:58:22 Tarih: 18-08-2016 16:12

Matematik Problemi Çözerken Beyniniz Nasıl Görünüyor?

Birçoğumuzun öğrencilik yıllarındaki en büyük sorunu “matematiğin” beyni şekilden şekile soktuğunu tahmin edebiliriz. Ancak bunu, yapılan araştırmalar sonucu somut haliyle görmek heyecan verici bir haber oldu!

Carnegie Mellon University’de psikoloji ve bilgisayar bilimi profesörü John R. Anderson’ın liderliğinde yapılan araştırmada beynin bir problemi anlama ve çözme sürecindeki nasıl hareket ettiğini beynin yeniden yapılanması için her bir aşama için harcadığı zamanı da içeren bir metotla  gösterdi. Beynin görüntüleme analizi sonucunda dört sürece erişildi. Bu süreçler araştırmacılar tarafından şu şekilde düzenlendi: kodlama, planlama, çözme ve cevap verme. Kodlama bilgiyi indirme, planlama strateji oluşturma, çözme matematik yapma ve cevap verme de bir cevap belirleme olarak ele alındı.  

Bu araştırmayı gerçekleştirmek için Anderson’ın ekibi öncelikle 80 erkek ve kadına daha önce görmedikleri matematik sembol ve denklemlerini nasıl çözümleyeceklerini öğretti. Toplama çıkarma ile başlanan süreç daha kolay ilerledi. Ancak sembollerin öğretilmesi aşaması biraz daha fazla zaman aldı. Araştırma takımı deneklerin düşünme sürelerini uzatmak ve zorlamak için problemleri zorlaştırdı. Bazı denekler kodlama aşamasında sorun yaşarken bazıları da planlama aşamasında daha çok zaman kaybetti. Araştırmacılar katılımcılarımların beyinlerinin nasıl tepki verdiğini görmek için MRI. bilgi analizinin iki tekniğini kullandı. Tekniklerden biri her bir problemi çözme süresince sinirsel ateşleme (neural firing) örneklerini izledi. Diğer teknik de mental durumun bir çeşidinden diğerine olan geçişlerdeki önemli değişiklikleri belirledi. Her bir denek 88 adet problem çözdü. Ve araştırma ekibi görüntüleme datasını bu çözülen problemlerden başarılı olarak analiz etti.

Analiz, matematik problemine bağlı olarak ve uzunluğuna göre değişti ve 4 ayrı aşama buldu. Örneğin, planlama diğer aşamalardan daha fazla zaman aldı. Ayrıca araştırmacılar, bu 4 aşamanın sadece matematik değil diğer yaratıcı problemleri çözmekte de uygulanabilir olduğunu tespit etti.

Anderson araştırma sonunda öğrencilerin matematik çözerken beyinlerinin nasıl çalıştığını bilmediklerini ve bu yüzden bu çalışmanın büyük etki edeceğini çünkü daha iyi yönerge geliştirmede yardımcı olacağını savundu.

Matematik problemi çözerken beynin nasıl değiştiğini görmek gerçekten heyecan verici. Belki ilerleyen tarihlerde, bir öğrencinin problem çözmede en çok nerede zorlandığını bir teknoloji hizmeti ile öğreneceğiz ve öğrenciye bunun yardımıyla destek olacağız. Araştırmalar devam ettikçe biz de tecrübe edeceğiz.

 

Kaynak: http://www.nytimes.com/2016/07/29/science/brain-scans-math.html?_r=0
Bu haber 4373 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Psikoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI