Bugun...KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ (Entegrasyon)


facebook-paylas
Güncelleme: 06-04-2018 21:56:30 Tarih: 06-04-2018 21:51

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ (Entegrasyon)

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ (Entegrasyon):

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitim ve öğretimlerini normal gelişim gösteren akranları ile birlikte normal sınıflarda sürdürme esasına dayanan, destek hizmetlerinin sağlandığı

özel eğitim uygulamalarıdır. Denemeler ve uygulamalar engelli çocukların bireysel olarak normal sınıflara alındıklarında sosyal becerilerinin daha çok geliştiğini göstermiştir.

Amacı: Bu uygulamanın amacı çocuğu normal hale getirmek değil, onun ilgi ve yeteneklerini tanıyıp en iyi şekilde kullanmasını sağlamak ve toplum içinde yaşamını kolaylaştırmaktır

Dayanağı:

573 sayılı “Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” (Madde 12) (30.05.1997)

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

Anayasa (Madde 42)

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNİN İLKELERİ

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin akranlarıyla aynı kurumda eğitim görme hakkı vardır.

Kaynaştırma, özel ve genel eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır.

Hizmetler yetersizliğe göre değil, eğitim ihtiyaçlarına göre planlanır.

Karar verme süreci aile-okul-eğitsel tanılama sürecine göre gerçekleşir.

Kaynaştırmaya erken başlamak esastır.

Kaynaştırmada bireysel farklılıklar esastır.

Duyu kalıntısından yararlanmak esastır.

Gönüllülük,sevgi,sabır,gayret gerekmektedir.

Eğitim normal insanlarla ve doğal ortamlar da verilmelidir.

Eğitim, bireyi toplumun bir parçası haline getirmeyi amaçlar.

 

Okuldaki başarısı nasıl değerlendirilir:  Öğrencilerin başarıları, devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümlerine göre değerlendirilir. Ancak, değerlendirmelerde öğrencilerin BEP’leri dikkate alınır. Öğrencilerin başarılarının değerlendirmesinde kullanılacak yöntem, teknik, ölçme araçları ve değerlendirme süresi, değerlendirme zamanı, değerlendirme aralıkları, değerlendirmeden sorumlu kişiler ve değerlendirmenin yapılacağı ortam, BEP geliştirme biriminin görüş ve önerileri doğrultusunda belirlenir.

 Kaynaştırma Uygulamalarında Görev ve Sorumluluklar

Müdür: Kurumda gerekli düzenlemeleri plânlar ve bu planların uygulanmasını sağlar,  Özel eğitim hizmetleri kurulu ile iş birliği yapar.

 Gezerek Özel Eğitim Görevi Verilen ÖğretmenBireyselleştirilmiş eğitim programlarını uygular,değerlendirir, Gerektiğinde bireye, aileye, öğretmene ve kuruma bilgi verir

Öğretmen :Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sınıf tarafından sosyal kabulü için önlemler alır, Bireysel ve gelişim özelliklerini dikkate alarak değerlendirme yapar, Programını bireyselleştirerek uygular. Aileler, ilgili kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde çalışır.

 Rehber öğretmenin görev ve sorumlulukları

     Rehber öğretmen bulunduğu okul ve kurumdaki rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yanında aşağıdaki görevleri de yapar:

  • Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin ailelerine yönelik aile eğitimi hizmetlerini planlamak, yürütmek ve gerektiğinde ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak. 
  • Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin bireysel gelişimini değerlendirmek üzere formlar hazırlanmasında BEP geliştirme birimiyle, öğretmenler ve ilgili personel ile iş birliği yapmak.
  • Öğretmenler ve ailelerle iş birliği yaparak öğrenciler için bireysel gelişim raporu düzenlemek.
  • Öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla rehberlik ve danışma hizmetleri yürütme komisyonu, BEP geliştirme birimi, izleme ve yöneltme kurulu ile öğretmenlerle iş birliği yapmak.

Aile: Programın uygulanması sırasında çalışmalara etkin bir şekilde katılır, Gerektiğinde eğitim araç-gereç desteği sağlar.

 Özel Eğitime İhtiyacı Olan  Birey: Değerlendirme sonrasında çıkan eğitim önlemi ve yöneltme kararında isteğini belirtir.

Bireyselleştirilmiş eğitim programı : Bireyselleştirilmiş eğitim programı, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin gelişim özellikleri, eğitim performansları ve ihtiyaçları doğrultusunda hedeflenen amaçlara yönelik hazırlanan ve bu bireylere verilecek destek eğitim hizmetlerini de içeren özel eğitim programıdır.  Eğitim planında yer alan yıllık amaçlar ve öğrencinin takip ettiği eğitim programı/programları temel alınarak belirlenen kısa dönemli amaçlarını, Öğrencinin alacağı destek eğitim hizmetinin türü, süresi, sıklığı ve bu hizmetin kimler tarafından nasıl sağlanacağını, Öğretim ve değerlendirmede kullanılacak yöntem ve teknik, araç-gereç ve eğitim materyallerini, Eğitim ortamına ilişkin düzenlemeleri, Davranış problemlerini önlemeye ya da azaltmaya yönelik tedbirler ile uygulanacak yöntem ve teknikleri, Öğrencinin kişisel bilgilerini içerir. Bireyselleştirilmiş eğitim programı, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu ve BEP geliştirme biriminin iş birliğiyle hazırlanır. Bireyselleştirilmiş eğitim programı, öğrenci için hedeflenen amaçların gerçekleşme düzeyi doğrultusunda değerlendirilir. Birey için hazırlanacak yeni bireyselleştirilmiş eğitim programında ve bireyin yönlendirilmesinde BEP’e ilişkin değerlendirmeler esas alınır.
Editör: Mehmet Timur

Bu haber 2586 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Özel Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI