Bugun...İntihar Riski

intihar için risk faktörleri bir kişinin intihar etme riskini arttıran, kişinin sahip olduğu özellikler veya içinde bulunduğu durumları belirtir.

facebook-paylas
Tarih: 20-05-2017 01:25

İntihar Riski

Türkiye'nin önde gelen isimlerinden, çocuk/genç ve yetişkin psikiyatristi olan Dr. Yankı Yazgan’a göre intihar için risk faktörleri bir kişinin intihar etme riskini arttıran, kişinin sahip olduğu özellikler veya içinde bulunduğu durumları belirtir ve bu risk faktörlerinden birden fazlasına sahip olmak intihar riskini arttırır.

Bu açıdan bakıldığında intihar eden insanların büyük bir çoğunluğunda depresyon, bipolar (manik-depresyon), şizofreni veya alkol bağımlılığı gibi ruhsal bozuklukların görülmekte olduğunu belirten Dr. Yankı Yazgan, depresyonun özellikle intihar açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Depresyon, insanın düşüncelerinin gerçekten sapmasına, yani çarpıtılmasına yol açar. Bu çarpıtılmış düşüncelerle insan bulunduğu duruma veya o anda hissettiği acıya bir çözüm yolu bulmakta zorlanır ve o anda intihar tek şeçenekmiş gibi görülebilir.

İlgili resim

İntihar girişiminde bulunan insanların bir çoğu daha önceden intihar etmeyi düşündüklerine dair işaretler verir. Yankı Yazgan, bir bireyin intihar edebileceğini veya etmeye meylini gösteren uyarı belirtilerinden bazılarını şu şekilde sıralar: "Kendine zarar verme veya yaşamına son verme yönünde tehditler veya düşünceler,  silah, hap veya diğer eşyaları arama girişiminde bulunmak,  normalin dışında ölüm hakkında fazla yazmak veya konuşmak, son zamanlarda artış gösteren alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, hayatta bir amacı olmadığını ve yaşamanın bir anlamı olmadığı gibi düşünceler, kaygılı, agitation, uyku problemleri, kapana kısılmış gibi hissetme, umutsuzluk hissi, kendini her şeyden uzaklaştırma, içine kapanma,  öfkeli olma, kızgınlık ve sinirlilik halleri, uursamaz davranma, risk içeren tehlikeli davranışlarda bulunma, düşünmeden hareket etme ve ani duygu değişimleri".

Yankı Yazgan, “Eğer bunlara benzer belirtiler gösteren bir tanıdığınız var ise, en yakın zamanda bir ruh sağlığı uzmanı ile iletişime geçiniz" diyor.

İntiharı düşünen ya da intihar eden gençler genellikle kendilerini öldürmeyi istememektedirler. Onların istediği şey,  acının tamamen son bulmasıdır.

Gençlik çağlarının duygusal olarak yoğun ve stresli bir dönem olabildiğini söyleyen Yazgan, başarılı olmak ve topluma uymak için sürekli baskı hisseden gençler ayrıca özgüven, sorunu, kendinden şüphe ve yabancılaşma duygularıyla da uğraşırlar ve bazıları için bunun intihara yol açabildiğini belirtiyor.

Yankı Yazgan’a göre gençler için risk faktörleri şunlardır: Depresyon, istismar, sosyal desteğinin olmaması, bir silaha erişiminin olması, düşmancıl sosyal veya okul ortamı, diğer ergen intiharlarına maruz kalma.

Son olarak Yankı Yazgan, “Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta, ruhsal bozuklukları olan veya yukarıda belirtilen risk faktörlerine sahip birçok insanın intihar girişiminde bulunmayabileceğidir. İntihar eden insanların çoğunda bu özellikler görülebilir, fakat bu özelliklere sahip insanların birçoğu intihar etmeyebilir” diye ifade eder.

 Editör: Hediye Anılgan

Bu haber 3622 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Psikoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI