Bugun...İnsomnia ile Başa Çıkmak

Amerika’da eğitimini tamamlayan ve orada bulunduğu süre boyunca psikoloji ile ilgili bir çok eğitim alan Uzman Psikolojik Danışman Zeynep Selvili insomnia’yı anlatıyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 07-05-2017 03:11:54 Tarih: 07-05-2017 02:54

İnsomnia ile Başa Çıkmak

Amerika’da eğitimini tamamlayan ve orada bulunduğu süre boyunca psikoloji ile ilgili bir çok eğitim alan Uzman Psikolojik Danışman Zeynep Selvili insomnia’yı anlatıyor.

 

Selvili şöyle başlıyor; yatağa girdiğinizde uykuya dalmanız saatler mi alıyor? Deliksiz bir uyku uyuyamıyor, sık sık uykunuz mu bölünüyor? Sabahları sanki hiç uyumamış gibi yorgun mu uyanıyorsunuz? Eğer bu sorular sizi anlatıyorsa insomnia kelimesine aşina olduğunuzu varsaymam çok yanlış olmaz diye düşünüyorum diyor.

 

Uzman Psikolojik Danışman Zeynep Selvili, “Psikiyatristlerin ve psikologların tanı koymak için kullandığı el kitabı olan DSM-IV’te “uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük veya uykunun dinlendirici olmaması” olarak tanımlanıyor”şeklinde insomnia’nın tanımını anlatıyor.

 

Yalnız sadece bu ölçüte uymak insomnia teşhisi konulması için yeterli olmadığını belirten Selvili, insonmia teşhisi koymak için DSM-IV’ün verdiği aşağıdaki 5 tanı kriterini açıklıyor:

 

1. En az bir ay süreyle, uykuya dalmakta ya da sürdürmekte güçlük olması ya da dinlendirici bir uyku uyunamaması,

2. Uyku bozukluğunun veya gün içerisinde uyku probleminin sebep olduğu yorgunluğun, toplumsal, mesleki, sosyal, ya da kişi için önemli diğer alanlarda klinik açıdan belirgin sıkıntıya veya işlevsel bozulmalara neden olması,

3. Rahatsızlığın yalnızca Narkolepsi, Solunumla ilgili Uyku Bozukluğu, Sirkadian Ritim Uyku Bozukluğu ya da Parasomnia sırasında ortaya çıkmaması,

4. Rahatsızlığın mevcut olduğu kişide başka bir psikolojik rahatsızlık (depresyon, anksiyete bozukluğu, deliryum vb.) olmaması,

5. Rahatsızlığın madde kullanımına (ilaç, alkol, uyuşturucu vb.) veya tıbbi bir probleme bağlı olmaması.

 

Peki insomnia ile nasıl başa çıkabiliriz?

Zeynep Selvili bazı önerilerde bulunuyor; Öncelikle bir doktora görünüp check up taramasından geçmeli ve sağlık durumunuzun genel bir değerlendirmesini almalısınız. Çünkü çoğu zaman insomnia, temel problem olmaktansa, altta yatan fizyolojik bir rahatsızlığın bulgusudur.

 

Kaliteli bir yaşam istiyorsak, güne zinde başlamak ve işlerimizi verimli bir şekilde yürütmek istiyorsak düzenli bir uyku uyumamız şart. Yaşam tarzınızı, yaptığınız aktiviteleri; iş, okul, egzersiz, ve yemek saatlerinizi göz önünde bulundurarak kendinize bir program çıkarın ve her gün aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkmaya özen göstermenin önemine değinen Selvili eğer uyku ve uyanma saatlerinize sadık kalırsanız kısa bir sürede bunun bünyenizde ve uyku kalitenizde yarattığı muazzam değişimi fark edeceksiniz diyor.

 

Zeynep Selvili uykunuz gelmediyse, yataktan çıkın! diyor:” Eğer yatağa girdikten 15-20 dakika sonra hala uykuya dalamadıysanız, yatağınızda dönmek veya ışığı açıp bir kitaba, bilgisayarınıza, müzik çalarınıza uzanmak yerine, başka bir odaya geçin ve uykunuzun gelmesini bekleyin. Uykunuzun gelmesini beklerken, yatak odanızda olmama şartıyla, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, veya sizi rahatlatacak başka bir aktivite yapabilirsiniz.”şeklinde önerilerde bulunuyor.

insomnia ile ilgili görsel sonucu

 Insomnia ile başa çıkabilmek için uykuya hazırlanın diyen Selvili, eğer odanız  olması gerektiğinden daha sıcak, daha gürültülü, ve/veya daha aydınlıksa uykuya  dalmanız ve/veya deliksiz uyumanız zorlaşır. Bu sebepten dolayı uyumadan evvel  yatak odanızın, size göre, ideal ısıda, ve imkanınız olduğu kadar sessiz ve  karanlık olmasına özen göstermek gerektiğini açıklıyor. Bir diğer öneri gündüz  uykularına son vermek en iyi sonuçları verecek olsa da, eğer gündüz saatlerinde    mutlaka uyunması gerekiyorsa bu sürenin 30 dakikayı geçmemesine özen  gösterilmelidir.

 

“ Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan insanların uyku kalitelerinin egzersiz yapmayanlara oranla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Burada da dikkat etmeniz gereken, yapacağınız egzersizin yatmadan en geç 5 saat önce tamamlanmış olmasıdır.”görüşünde olan Selvili, uyku öncesi hatta gün içerisinde yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz meditasyon veya derin nefes egzersizleri, dinleyeceğiniz rahatlatıcı bir müzik yalnız stresinizi azaltmayacak aynı zamanda uykuya dalmanızı da kolaylaştıracaktır şeklinde açıklıyor.

 

Son olarak Uzman Psikolojik Danışman Zeynep Selvili, “Tüm bu önerileri uyguladıktan sonra bile uyku probleminiz devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir Psikolog veya Psikolojik Danışmana danışmanızı tavsiye ediyorum; bazen insomnia kontrol altına alınması gereken, göz ardı edilmiş psikolojik bir sorunun habercisi olabilir.”şeklinde belirtiyor.
 
Editör: Hediye Anılgan

Bu haber 6905 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Psikoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI