Bugun...Çağın hastalığı: Narsisizm

Türkiye'nin önde gelen isimlerinden Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ , kişilik bozuklukları içinde en sinsi olanı ‘narsist kişilik bozukluğu’ olduğunu söylüyor.

facebook-paylas
Tarih: 19-04-2017 00:15

Çağın hastalığı: Narsisizm

Türkiye'nin önde gelen isimlerinden Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ , kişilik bozuklukları içinde en sinsi olanı ‘narsist kişilik bozukluğu’ olduğunu söylüyor.

Kişiler, narsist olduğunu bilmezler. Onlar kendini beğenerek değil, insanları yetersiz bularak kendilerini yüceltir .

Narsist kişilik bozukluğu nedir?  sorusunu Dr. Adem GÜNEŞ şu şekilde yanıtlıyor; “Narsist kişilik bozukluğu kişinin kendini ‘bir şey’ zannetmesi hâlidir. Kendini beğenme, başkalarını yetersiz bulma hastalığına yakalanmasıdır.”

 Araştırmalara göre, toplumların yüzde 1’inin narsist kişilik bozukluğu taşıdığını belirten GÜNEŞ, bu kişiler duyarsızlıklarından elde ettikleri güç ile toplumda kolay yer edinir. Etraflarında zayıf kişilere tesir eder ve onları istediği gibi kullanırlar ve genelde başarılıdırlar. Ancak bu, başkalarını ezmek ve duyarsızca yaşamaktan kaynaklandığı için, gerçek bir başarı değildir şeklinde açıklamaktadır.

“Gerçek başarı, kişinin, başkalarını ezerek değil, işbirliği ile elde ettiği başarıdır.” görüşünde olan Adem GÜNEŞ, daha okul öncesi dönemden itibaren çocukta ‘bireysellik’ değil, ‘kolektif’ hayat becerisi yetenek hâline getirilmeli ve çocuğa yalnız kendi değil, arkadaşı başarılı olduğunda onun adına da mutlu olmayı ve onu tebrik etmeyi  bilecek şekilde telkinler verilmesinin önemini vurgulamaktadır.

Ebeveynler tek başına başarabilen çocukları ile gurur duysa da, böylesi bir ruh edinen çocuk bir süre sonra anne babasını bile beğenmez.

Adem GÜNEŞ, narsist kişilik özelliklerini şu şekilde tanımlar; narsist kişide ‘acıma’, ‘sadakat’ yoktur, ‘vefalı’ değildirler, kimseye ‘bağlanamaz’, ‘âşık’ olamaz. Zira o kendisine âşıktır. Narsist kişiler kırılgandır, eleştirilmeye tahammülü yoktur, kendisini eleştirene öfke duyar.

Kişi nasıl oluyor da böyle oluyor, insan böylesi bir ruha nasıl dönüşüyor? Araştırmalar gösteriyor ki, bu hastalığın temeli çocukluk yıllarında atılıyor, fakat yetişkinlik döneminde tetikleyici faktörler oluştukça bu hâl ortaya çıkıyor.

 Çocukluk yıllarında, annesi ile ‘bağlanmasında’ problem yaşamış çocukların yetişkinlikte narsist kişilik bozukluğuna daha yatkındır. GÜNEŞ “Reddedici, otoriter ve baskıcı annelerin çocukları önce içlerindeki anne yoksunluğunu ‘bastırmayı’, kendi iç dünyalarına ‘derinleşmemeyi’, fazla ‘duygusal olmamayı’, kimseye ‘bağlanmamayı’, ‘güvenmemeyi’ öğreniyorlar. Annesine güvenle bağlanamayan kişi, hayata güvenle bakamıyor.”dedi.

 Çocukluk yıllarında ‘aşağılanmış’ kişilerin narsisizme yatkın olduğunu belirten Adem GÜNEŞ, kişi aşağılandıkça kendini güçlendirmeyi, kendini güçlendirdikçe başkalarını hissetmemeyi, onları ezmeyi bir tarz hâline getirdiğini söylüyor. Ebeveynler çocuklarını şu ya da bu sebeple aşağılarken aslında duyarsızlaştırdıklarını görmelidir. Duyarsızlık ruhsal ölümdür. Örneğin, kardeşi ile kıyaslanan çocuk, aşağılanan çocuktur. Ödevini yapmadığı için sınıfta alay konusu edilen çocuk adım adım duyarsızlaşan bir çocuktur.

Adem GÜNEŞ, çocukluk yıllarında, ebeveynleri tarafından devamlı ‘övülmüş’ çocuklar potansiyel bir narsisttir. Örneğin bir ebeveyn ‘Benim kara gözlü kızım, senin eşin benzerin yok’  diyerek kızını sevmişse veya ‘Benim oğlum gibisi yok bu dünyada’ denilerek çocuğa bu övüngen ruh edindirilmişse, böylesi çocuklar potansiyel narsist olduğunu işaret etmiştir.

 

“Narsist bir kişiye anne babalık yapmak kadar zor ebeveynlik yoktur” diyen GÜNEŞ, narsist kişinin duygularına erişmek, ona hitap edebilmek zordur ve böylesi bir kişinin hem çevresine hem de içinde bulunduğu topluma zarar verici olduğunu ileri sürmektedir.

Narsist kişilik bozukluğu, tedavisi en zor olanlarından  biridir. Narsist kişilik bozukluğunun tedavisini Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ şu şekilde açıklar;  narsist kişi, kendisinde bir rahatsızlık olduğunu düşünmez. O kendisinin anlaşılmadığını zanneder ve bundan dolayı psikolojik tedavi sürecine dâhil olması zordur. Böylesi bir sürece girse bile kendisini yeniden yapılandıracak olan psikologdan kendini üstün görür. Ona güvenemez, kendini tedaviye teslim edemez.

Adem GÜNEŞ, ebeveynlere bazı tavsiyelerde bulunmuştur: ebeveynler böyle bir çocuk sahibi olmak istemiyorsa, onlara ‘övüngen’ değil, ‘mütevazı’ bir ruh edindirmelidir. Övgü ile ayaklarını yerden kesmek yerine onlara ayakları yere basan sevgiler sunmalıdır. Kendini bir şey sanmak yerine, insanlarla uyum içinde olmayı üstün meziyet olarak tanıtmalıdır sözleriyle en iyi şekilde açıklamakta olan GÜNEŞ son olarak evde bir narsist yetişirse, o sadece o aileyi değil, içinde bulunduğu toplumu da yok eder ve kimsecikler farkına bile varamaz şeklinde özetlemiştir.
Editör: Hediye Anılgan

Bu haber 5560 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Psikoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI