Bugun...


Psk.Dan. Kevser ÖNDEŞ

facebook-paylas
İNSANIN ANLAM ARAYIŞI
Tarih: 07-03-2020 17:39:00 Güncelleme: 07-03-2020 17:39:00


“Yaşamak için bir neden’i olan kişi hemen her nasıl’a dayanabilir.”(F. Nietzsche)

         “Mutluluk aranmaz; ortaya çıkması gerekir. İnsanın –mutlu olmak- için bir nedeni olmalıdır. Bu neden bulunduktan sonra mutluluk otomatik olarak gelir. İnsan mutluluk arayışında değildir, mutlu olmak için neden aramaktadır.”(Viktor E. Frankl)

Frankl insanların karşılaştıkları her şeye anlam vermek zorunda olduğunu ve bunu yapamadıklarında ortaya çıkan anlam vakumunun ruhsal rahatsızlıklara yol açabileceğini ileri sürer ve kendisinin oluşturduğu logoterapi ekolünde bazı ilkelerden bahseder. Bunlar:

En kötü şartlar altında bile yaşam bir anlama sahiptir.
Yaşamak için gerekli olan temel motivasyon anlam bulma isteğidir.
İnsanlar kaçınılması mümkün olmayan bir acı karşısında bile davranışlarında ve deneyimlerinde anlam bulma özgürlüğüne sahiptirler.
Kaoslar, haksızlık ve sıkıntılara rağmen yaşamdaki anlamı oluşturan insanın içindeki istektir.
Kişi kendi yaşamının kontrolünü sağlayabilecek yeteneğe sahiptir.

 Frankl, anlam arzusunun hayatta kalmak için evrensel bir ihtiyaç olduğunu belirtir. Frankl’a göre; hayat acılarla dolu bir hal aldığında acılara dayanmayı ve bu acılara rağmen yeniden umut edebilmeyi sağlayan şey anlam arzusudur. Bu anlam yalnızca kişinin kendisi tarafından bulunabilir bir niteliktedir. Bir kişinin hayatının anlamını bulması gerçekleşti mi, o kişi mutlu olur, aynı zamanda acıya katlanabilir, engellemeler ve gerilimlerle başa çıkabilir.

Hayatın anlamını arama yetişkinlik yıllarında başlayan ve hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreçte bireyler; Ben kimim?, Olduğum kişi haline nasıl geldim?, Hayatım nereye doğru gidiyor?, Hayatımı nasıl anlamlı kılabilirim?, Neden yaşıyorum? Gibi sorulara cevap aramaktadır. Yaşamda anlam her zaman değişebilir fakat hiçbir zaman yok olmaz. Frankl’a göre bireyler hayatın anlamını üç farklı yoldan bulabilirler.

Bir eser oluşturmak ya da bir iş yapmak (Yaratıcı Değerler)
Bir şey yaşayarak ya da bir insanla etkileşime girerek, eşsizliğiyle bir insanı yaşayarak(bir insanı sevmek)
Kaçınılmaz acıya yönelik bir tavır geliştirerek (Tutumsal Değerler-değişmez kadere yönelik tutumunu değiştirmeyi başarmak, çektiği acıda bir anlam bulabilmek).

Frankl:“ama şuna kesin olarak açıklık kazandıralım: Anlam bulmak için acı çekmek kesinlikle gerekli değildir. Ben sadece acıya rağmen anlamın olası olduğunu (elbette acının kaçınılmaz olması koşuluyla) vurgulamak istiyorum. Acının kaçınılabilir olduğu durumlarda yapılacak en anlamlı şey, ister ruhsal veya fiziksel, ister politik olsun, acıya yol açan nedeni ortadan kaldırmak olacaktır. Gereksiz yere acı çekmek, kahramanca değil, mazoşistçe bir tutumdur” der.   

“İnsanın Anlam Arayışı” kitabının yazarı olan Viktor E. Frankl, bu kitabında toplama kampı deneyimlerinden ve Logoterapi ekolünün genel ilkelerinden bahseder. Kitap iki bölümden oluşmuştur: ilk bölümünü “Toplama Kampı Deneyimleri”, ikinci bölümünü “Genel İlkeleriyle Logoterapi” oluşturur. Özellikle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve Psikoloji okuyan-mezunu olan bireylere ve bununla beraber yaşamının anlamını keşfetmek isteyen tüm okurlara tavsiyemdir (Kitabın her iki bölümü de her okur kitlesine hitap edebilecek türdendir -Genel İlkeleriyle Logoterapi kısmı da-  tüm okurların anlayabileceği dilde yazılmıştır).

 

 Bu yazı 2113 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI