Bugun...


Hüseyin TURGUT

facebook-paylas
EVLENMEDEN ÖNCE
Tarih: 13-02-2019 07:12:00 Güncelleme: 13-02-2019 07:12:00


Evlilik bir ilişki bahçesidir. Çiçek de yetiştirebilirsin diken de !

       Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı Evlenmeden Önce, boşanmaların arttığı ve evli olanların mutluluklarını sorguladığı bir dönemde okunması gereken başucu niteliğinde bir kitap. Evlilik denince aklımıza ne geliyor? Kedimizi ve evleneceğimiz kişiyi tanımanın önemi nedir? Evlilikte temel inanç ve değerlerimiz nedir? Evliliğimizden ortak beklentimiz nedir …? Kitap sayesinde evlilikle ilgili birçok soru ve kavramları inceleme ve değerlendirme fırsatı buluyoruz.

 

       Bu kitabı sadece evlenecek olan bireyler değil, anne-babalar da okumalı. Anne-babaların çocuklarının evlilikleri üzeride birçok olumlu ve olumsuz etkisi bulunuyor. Anne-babalar, çocuklarının eğitimi ve seçeceği mesleğe yönelik gereken önemi verirken, çocuklarının evliliklerine gereken önemi göstermeyip istemeden de olsa yanlış yönlendirmelerde bulunabiliyorlar. Ekonomik, teknolojik ve sosyal bakımdan gelişen toplumumuzda evliliğe geleneksel açıdan bakan ve evliliği çağdışı bir kurum olarak bakanların sayısı da az değildir. Bu kitap toplumun evlilik hakkında bilinçlenmesi adına da önem taşıyor.

 

       Kitap 4 bölümden oluşuyor ve bazı bölümlerin sonunda ‘Sözün Kısası’ başlığı altında bölümde anlatılanlar kısaca özetlemiş. Kitapta sağlıklı iletişimin, sağlıklı bir ilişki üzerindeki öneminden bahsediliyor. Daha sonra evlilik ilişkisini sağlıklı tutacak temel inanç ve değerler ele alınıyor. Kitap genel olarak iki değer üzerinden ilerliyor: Denetim odaklı korku kültürü ve Gelişim odaklı değerler kültürü. Bu iki değer birbiriyle karşılaştırılarak anlatılıyor. Evlenecek olan bireylerin bu iki değerden hangisiyle yetiştirildiğinin evlenmeden önce fark edilmesi ve eğer farklı değerlerde yetiştirilmişlerse sorunların önceden öngörülmesinin evliliğin geleceği üzerindeki önemi vurgulanıyor.

 

       Kitapta Doğan Cüceloğlu, kendisine gönderilen evlilik hakkındaki  mektuplardan sık sık alıntı yapması kitaba ayrı bir samimiyet ve sıcaklık katmış. Kitapta anlatılan değerlerin ve kavramların, gerçek hayattaki yansımalarını mektuplar sayesinde fark edip, uygulamaya yönelik farkındalık kazandırıyor. Kitabı sade dili ve akıcı anlatımıyla nasıl bittiğini anlamıyorsunuz.

 

       Biz kendimiz olmadan, sahip olduğumuz hiçbir şey gerçek anlamını bulamaz!  DCBu yazı 1789 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI