Bugun...Yeni Nesilde İlişkiler
Tarih: 18-08-2016 16:11:39 Güncelleme: 17-02-2017 17:54:39 + -facebook-paylas
Tarih: 18-08-2016 16:11

Yeni Nesilde İlişkiler

Yeni nesil gençlerin ilişkilerinde “güzel vakit geçirmek” gibi bir tanımın oluştuğu ve bunun sorun olduğuna dair birçok yazı yayımlanıyor. Zira teknoloji yeni jenerasyona bir sürü uygulama ile cevap verirken günümüz gençleri de bu uygulamaları bir hevesle kullanıyor. Günün sonunda üzülüyor, seviniyor ancak arkadaşlık kurmanın bir yolu olarak bu uygulamaları kullanmaktan vazgeçmiyor.

Büyüklerimize göre bu ilişki biçimi yüzeysel. Nerede o eski tanımak için heyecan duyduğun ilişkiler nerede bu zamanın “sağa atarsan beğeniyorsun, sola atarsan istemiyorsun” sığlığı. Bu konuda eskiler belki de haklı ama zaman değişiyor ve nesil de buna iyi ya da kötü bir şekilde ayak uyduruyor. Dolayısıyla gençlerin duygusal devinimleri ve cinsel hayatları üzerine de araştırmalar devam ediyor. Amerika’da 90’li yıllarda doğan gençler üzerinde yapılan bu araştırmada sonuçlar ise beklenenin tersi.

 

Florida Atlantic Universitesi, psikoloji bölümü Doç. Dr. Ryne Sherman’ın yaptığı araştırmada yeni nesil ilişkilerin düşünülenin aksine o kadar da hızlı ve sıradan olmadığını savunuyor. Cinsel duranlığı bir problem olarak değil değişen dünya olarak görüyor. Ekibiyle (Jean Twenge ve Brooke E. Wells) elde ettiği data ile gençlerin büyüklerine göre daha “rastlantısal/rasgele” yaşadığı düşüncesinin yanlış olduğunu ileri sürüyor. Zaten araştırmadaki amacının, bu değişikliğinin sebebinin belirlenmesinde yaşın mı yoksa neslin mi daha büyük rol oynadığını bulabilmek olduğunu açıklıyor.

18-96 yaş grubunda cinsiyet, ırk, eğitim, din ve bölge göstergelerini de göz önüne alarak yapılan araştırma, bu yaş grubunu 20-24 yaş grubunun sonuçlarıyla karşılaştırma yaparak değerlendirildi. 90’lı yılların başında doğan gençlerin 60’lı yılların sonunda doğanlara göre partner konusunda daha durağan olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bu noktada araştırmada numerik ayrıntılara girmeden yeni nesilin içinde bulunduğu durumun yorumlarını şöyle iletelim: Kadınların cinsel durağanlığı erkeklere oranla daha yüksek bir değere sahip. Bu az çok öngörülen bir sonuç. Asıl ilginç olan yeni nesilin cinselliğe büyüklerine oranla düşkünlüğünün daha az olması! Sherman, bunu yeni nesilin daha geç olgunlaşmasıyla açıklıyor. Büyüklerimizden de bildiğimiz üzere 20-24 yaş arasında eskiden evlenen, iş sahibi olan nesiller şimdi değişiyor ve daha bu yaş aralığına henüz daha üniversiteye yeni başlayan, okumaya devam eden ve büyükler kadar sorumluluk almayan bir hale dönüşüyor. Aynı zamanda cinsellik eğitiminin artık daha da yaygınlaşması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda yeni neslin daha bilinçli olması ve cinsellik tanımının günümüzde değişmesi de bu araştırmaya etki eden sonuçlar arasında olarak yorumlanıyor Sherman tarafından.

Sonuç olarak, büyüklerin endişelenmesi gereken bir durum yok gibi görünüyor. En azından Amerika’da durum böyle. Teknoloji ilişkileri de şekillendiriyor ancak gelişen ve dönüşen yaş skalasını da göz önüne almak gerekiyor.
Bu haber 1237 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI