Bugun...


Yrd.Doç.Dr. Gülen UYGARER


Facebookta Paylaş

Yeni Nesil Öğretmen ve Yeni Nesil Aile Olmak
Tarih: 17-02-2017 17:46:00 Güncelleme: 01-01-2017 17:48:00


Gelişen internet ve bilgisayar teknolojisi hızlıca hayatımızın vazgeçilmez parçası olmuştur. Eğitim ortamlarında da bu gelişen internet ve bilgisayar teknolojileri yer almaktadır. Yeni nesil öğretmen dendiği zaman, akla yeni iletişim teknolojileri gelebilir ve yeni nesil öğretmenlerin teknoloji kullanılması gerektiği gelir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında Ağustos aynında toplamış olduğu veriler ışığında, Türkiye genelinde İnternete erişim olanağı bulunan hane oranı %76,3 ulaştığını ve İnternete erişim olanağı bulunan hane oranı, gerekse yaş grupları bazında bilgisayar ve İnternet kullanımı her geçen yıl büyük bir hızla artış gösterdiğini vurgulamaktadır (TÜİK, 2016). Bilgisayar ve İnternet kullanımının hızla artış göstermesi, yukarıda da bahsedildiği gibi, eğitime teknolojinin entegre/dahil edilişi gözlemlenmiştir. Devlet okulları da dahil olmak üzere başlatılan teknoloji destekli projeler sayısı da iletişim teknolojilerine yapılan yatırım artmaktadır. Örneğin akıllı tahta ve tablet kullanımı. Yapılan yeni çalışma konularında da ailelerin bilgisayar ve İnternet teknolojisini ne şekilde kullandığı ve olumluğu ya da olumsuzlukları incelenmesi amaçlanmıştır (Akbulut, 2013).

Yeni nesil öğretmenlerin gelişen bilgisayar ve İnternet teknolojisinin kullanmasının öğrenciler üzerindeki faydalarına kıyasla, yeni nesil aileler için teknoloji kullanımı aynı derecede isteklilik söz konusu olmadığı söylenebilir. Livingstone, Haddo, Görzig ve Ólafsson (2010)’un aktardığı gibi, ailelerin bilgisayar ve İnternet teknolojileri kullanımda çocukların gelişim dönemlerine göre yeterli bilgiye sahip olmadığı söylenir.Örneğin, yeni nesil öğretmen ve yeni nesil aileler, aynı paydada buluşurken güçlük yaşıyor diyebilir. Yeni nesil ailelerin 0-12 ay bebekler içinde, 24 aylık çocuklar içinde teknolojiyle iç içe olmasında ailelerin dikkatli olması gerekiyor. Okulöncesindeki yeni nesil öğretmenlerinde öğrencilerine 0-4 yaş arasında kullanılan teknoloji konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Böylece, yeni nesi ailelerin bilgisayar ve İnternet kullanımı açısından daha dikkatli ve sınırlı zaman diliminde teknoloji kullanımı gündemdedir ve önerilen de budur (Radich, 2013). Sınırlı saat hatta saaten az “20 dakika” dan fazla televizyon izlenmemesine müsaade etmek, kontrolün anne-babada olunması önerilir.

Kavramların çatışması olarak yorumlanabilecek bir durum, bu konuda okulöncesi merkezlerinde görev alan psikolojik danışmanların gerek “yeni nesil” öğretmenlere ve ailelere bilgilendirici grup rehberliği sunumlarının içeriklerini bu açıdan zenginleştirilmeleri gerekmektedir. Okulöncesi eğitim merkezlerinde eğitim görençocukların etkinliklerini kaydetmek ve sunmak için bilgisayar ve İnternet teknolojisi kullanılmaktadır (Sayan, 2016). Okul öncesi merkezinde bir öğretmen, etkinliği tamamlamayla mücadele ederken, internet üzerinden hızlıca bu çalışmayı aktarmaya çalışıyor, kimin önünde, tabi ki çocukların önünde.

Hani telefon, tablet, bilgisayar kullanmak çok iyi bir şey değil di? Öğretmenlerimiz çocukların her hakeretlerini kayıt ediyor mu? Sosyal öğrenme kuramında da aktarıldığı gibi, aile toplumsal değişimlerden doğal olarak etkilenmektedir. Aileler ve okul arasında da kaçınılmaz bir çatışma meydana gelmesi kaçınılmazdır. Evde teknoloji kullanımı yasak iken; okulda bilinçli teknoloji konusunda kontrollü teknoloji dikkat edilmesi önemlidir.

 

 

Kaynakça

Akbulut, Y. (2013). Çocuk ve ergenlerde bilgisayar ve internet kullanımının gelişimsel sonuçları.Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi,3(2).

Livingstone, S., Haddon, L., Görzig, A., & Ólafsson, K. (2010). Risks and safety on the internet.LSE, London: EU Kids Online.

Radich, J. (2013). Technology and interactive media as tools in early childhood programs serving children from birth through age 8.Every Child,19(4), 18.

Sayan, H. (2016). Okul Öncesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı.21. Yüzyılda Eğitim Ve Toplum Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Dergisi,5(13).

TÜİK (2016, Ağustos). 2016 yılı hanehalkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması (Sayı 21779). Ankara: T.C. Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu. http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21779 adresinden 01 Ocak 2017 tarihinde erişilmiştir.Bu yazı 4057 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI