Bugun...

Facebookta Paylaş

Çocuk Cinsel İstismarı Hakkında
Tarih: 17-02-2017 16:30:00 Güncelleme: 01-01-2017 16:31:00


Anne-babalarımız hepimizin daima minnet duyduğu, hayatımızın olmazsa olması haline gelen kişileridir. Annemizi, babamızı dünyadaki en çok değer verdiğimiz insanlar olarak görür ve inanırız. Bununla da yetinmeyerek, yetişkin olup evlenince [kadın isek] annemizi, [erkek isek] babamızı örnek alırız. Tıpkı annemiz gibi yemek yapar ve çocuk yetiştiririz ve genellikle tıpkı babamız gibi de ailemize sahip çıkar ve davranışlarımızı belirleriz. Bu durumlar aileye ve kişiye göre değişkenlik gösterebilir ama genelleme yapacak olursak iki tür anne-baba tipi görürüz:

· “Benim çocuğuma bir şey olmaz, ben onu korurum.” diye düşünen kişiler.

· “Ben çocuğumu asla koruyamam, çocuğum Allah’a emanet.” diye düşünen kişiler.

Uçları seven bir toplum olduğumuzdan dolayı dengeyi sağlamak bazen zor olabilir. Fakat sağlıklı bir aile olmanın ve de çocuğun sağlıklı olması için dengeyi sağlamak oldukça önemlidir.

Çocuk Cinsel İstismarı Hakkında Yanlış Bilinenler

Bir anaokuluna veya ilkokulun bahçesine gidilse ve orada çocuklarını bekleyen ebeveynlere çocuk cinsel istismarı hakkında bir kaç soru sorulsa cevapları muhtemelen ailelerin bildikleri şeyler aşağıdaki gibi olurdu:

#1: “Çocuğuma yabancılardan uzak durmasını öğrettim. Bu yüzden artık o güvende.”

#2: “Kızımı erkeklerden koruyorum.”

#3: “Çocukları sadece yetişkinler istismar edebilir.”

#4: “Eli-yüzü düzgün insan cinsel istismarcı olamaz.”

#5: “Çocuğum istismara uğrasa bana söyler, benden bir şey saklamaz.”

Yukarıda sıralanmış olan beş madde, ailelerin genellikle “koruma kalkanı” olarak düşündükleri ve savundukları maddelerdir. Aslında bakacak olursak bu “koruma” yöntemleri hepsi sadece ya kulaktan dolma ya da film ve dizilerden edinilmiş yanlış düşüncelerden ibarettir. Yukarıdaki maddeleri tek-tek irdelemenin ve gerçekleri yansıtmanın faydası vardır.

 

 

 

#1: “Çocuğuma yabancılardan uzak durmasını öğrettim. Bu yüzden o artık güvende.”

Çocuklarımıza elbette yabancı (tanımadığımız) kişi(ler)den uzak durmasını öğretmeliyiz ama şunu da bilmemiz lazım ki, çocuk cinsel istismarlarının %90’ı yakınlar tarafından uygulanmaktadır. Yani onlar, çocuğa birinci veya ikinci derecede yakın olan kişilerdir. Kişi çocuğa yakın olduğundan şüpheler direkt dışarıya doğru yöneltilir. Fakat aslında tehlike evin içi de olabilir. Bu nedenle istismar eden kişi kendini bir açıdan “güvende” hisseder. Güvende hissettiği için de bu davranış sürekli devam eder.

Bu problemin üstesinden gelebilmek için çocuğunuzla iyi bir iletişime sahip olmalısınız. Geleneksel olarak düşünülen “Çocuktur, dikkat çekmek için yalan söylüyor” gibi safsatalardan da uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü yine başka bir atasözünün dediği gibi, “Ateş olmayan yerden, duman çıkmaz.”

 

#2: “Kızımı erkeklerden koruyorum.”

Aslında bu cümlenin altında, “Yalnızca kızlar istismara maruz kalır” ve “İstismarı sadece erkekler yapar” düşüncesi saklıdır. Peki gerçekten bu doğru mu? İstismara maruz kalan sadece kız çocukları mı? Ya da sadece erkekler mi istismar eder?

Hayır. Erkekler kadar çok olmasa da, kızların da hemcinslerini ve karşı cinsten olan çocukları istismar ettiği görülmüştür. Ayrıca sadece kızların istismara maruz kalma konusunda da şunu belirtmekte fayda var: Kültürel kalıplardan dolayı, cinsel istismara maruz kalan erkek çocukları susmaya meyillidirler. Çünkü toplumda genellikle “Erkek ağlamaz,” “Erkek adamsın, hiç öyle şey olur mu?” algısı olduğundan dolayı erkek kurbanların sayısı kızlar kadar çok fazla gün yüzüne çıkartılmamıştır.

Kısacası, çocuğunuzu sadece karşı cinsten değil, hemcinslerinden de korumanız gerekmektedir.

 

#3: “Çocukları sadece yetişkinler istismar edebilir.”

     Hayır. ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmalara göre, çocuk cinsel istismarların (ve de fiziksel istismarların) %7’si, çocukların akranları tarafından yapılmaktadır. İngiltere’de 16.000 çocuk sırf bu tür problemlerden dolayı okula gitmeyip, evde eğitim görmektedirler.

 

#4: “Eli-yüzü düzgün insan cinsel istismarcı olamaz.”

“Eli-yüzü düzgün” inanışı toplumumuzda büyük bir yanılgıya yol açmaktadır. Kışı sırf güzel, bakımlı veya yakışıklı diye, o kişinin istismarcı olmayacağı anlamına gelmez. Pedofili olan kişiler dış dünyadaki itibarları hakkında haberdardırlar. Bu nedenle asla düşüncelerini arkadaşları, yakınları, akrabaları hatta kardeşleriyle bile paylaşmazlar. Her şeyi kendi içlerinde saklarlar ve dünyaya “iyi,” “dindar,” “eli-yüzü düzgün” görünmeye çalışırlar.

 

#5: “Çocuğum istismara uğrasa bana söyler, benden bir şey saklamaz.”

Bu kadar emin olmak için sağlam bir temele sahip olmak lazım. Bu temeli oluşturmak ve emin olmak için şu soruları kendinize sormalısınız:

v Çocuğumu dinliyor muyum?

v Onunla yeterli vakit geçiriyor muyum?

v Onunla ilgileniyor muyum, yoksa sadece harçlık verip başımdan salıyor muyum?

v Oğlum / kızım benimle sırlarını paylaşıyor mu?

v Çocuğumun bana güvendiğini nasıl anlayabiliyorum?

“Çocuğum benden hiçbir şey saklamaz” demeden önce, yukarıdaki soruları kendinize sormanız ve dürüstçe yanıtlamanız lazım. Yapılan bir araştırmaya göre, ABD’nin Texas eyaletinde her 4 kızdan biri ve her 6 erkekten biri, 18 yaşına bastığında cinsel tacize (istismara) maruz kalmış oluyor. Bu çocukların arasından ise sadece 10 çocuktan biri bunu itiraf edebiliyor.

     Çocuklar her zaman söyleyemez. İlk maddede belirtildiği gibi, cinsel olarak istismar edenlerin %90’ı yakın kişiler olunca, çocuk bunları söyleyemez. Söylemesinin tek bir yolu vardır: çocuğunuzla aranızdaki sıkı bağ. Bu bağ güven ve sevgi bağıdır. Çocuğunuz size tam güvenirse, her şeyi size anlatacaktır. Yeter ki, onu yargılamadan, hayalleriyle alay etmeden, dalga geçmeden ve aşağılamadan dinleyin.

Sonuç

     Ülkemizde ve dünyada böyle hadiselerin olması herkes için üzücü ve korkutucudur. Paranoya yaşamamak adına eğer çocuğunuzdaki bazı davranışlardan şüpheleniyorsanız, kendisiyle konuşmaya çalışın. Direndiğini hissettiğiniz anda en kısa zamanda bir psikoloğa başvurmanız gereklidir.

Çocuklarınızı dinlemekten vazgeçmeyin. Onların hayallerini, düşüncelerini küçümseyip alay etmeyin. Onları sevin! Sevin ve düşüncelerini yıkmak yerine, onlara destek olun ve elinizden gelen yardımı esirgemeyin.

 

 

Kaynakça

http://www.healthline.com/health-news/for-kids-bullying-by-peers-is-worse-than-abuse-from-adults-042815#2

Tezel Şahin, F., & Özyürek, A. (2012). Anne Baba Eğitimi ve Okul Öncesinde Aile Katılımı (1st ed.). İstanbul: Morpa Kültür Yayınları Ltd. Şti.

Semerci, Z. B. (2015). Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım? (6th ed.). İstanbul: Alfa Basım Yayın ve Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti.

Finkelhor D (1993). "Epidemiological factors in the clinical identification of child sexual abuse". Child Abuse & Neglect. 17 (1): 67–70.

Browne A, Finkelhor D (January 1986). "Impact of child sexual abuse: a review of the research". Psychological Bulletin. 99 (1): 66–77.

http://www.onewithcourage.org/wp-content/uploads/2011/09/myths-about-abuse1.pdfBu yazı 5264 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI