Bugun...


Psk.Dan. Yasir ASLAN


Facebookta Paylaş

NİHAİ HEDEF: KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME
Tarih: 16-07-2017 23:47:00 Güncelleme: 16-07-2017 23:47:00


İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar mücadele verir. Bunun bir kısmını yaşamsal faaliyetlere ayırırken bir kısmını sosyal özelliklere harcar; ancak doğumla var olan yaşama isteği her zaman kendini daha iyi konuma getirmeye çalışır. İşte tam da bu noktada Hümanistik Yaklaşım adıyla bilinen kavram ortaya çıkmaktadır. İnsanı olduğu gibi kabul eden yaklaşım, gelişim dönemlerini ve asıl varmak istediği noktayı yorumlayarak insana anlamlı tespitlerde bulunmuştur. Maslow bu çalışmaları yaparken “Sağlıklı birey nasıl olur?” sorusundan yola çıkmıştır.

Kişi kendini gerçekleştirebilmesi yani sağlıklı birey olması için bazı ihtiyaçlarının tamamlanması temel alınmıştır. Yani eğer bireyin tüm potansiyelini kullanabilmesi isteniyorsa öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmış olması gerekmektedir. Bunlar Maslow’un son hedef olarak belirlediği kendini gerçekleştirmeyi kapsayan ihtiyaç hiyerarşisinde bazı ilkelere değinmiştir. Bunlar:

1) Birinci basamak hedefleri (fizyolojik ihtiyaçlar) gerçekleşmeden diğer hedeflere olan motivasyon düşer. Belirli düzeyde elde edilen birinci basamak doyumu, üst basamaklara geçiş için bir ön koşuldur. Yani kişi eğere açlık, susuzluk, boşaltım, cinsellik gibi ihtiyaçların bir kısmı karşılamazsa üst basamak (Güvenlik) ihtiyaçlarına yönelim gösteremez.

2) Bazı kişiler arasında hiyerarşi düzeninde küçük çaplı değişiklikler olabilir. Örneğin sevilme ait olma ihtiyacını güvenlik ihtiyacından önce tutan kişiler bu maddeyi sağlamaktadır.

3) Güdülerin her biri kendi içinde birden fazla alt başlık barındırır. İşte bu noktada hangi güdünün ne kadar doyuma ulaşacağı kültürel ve sosyal yaşamdan etkilenmektedir.

4) Hedef basmaklardan üst basamağa geçiş olabilir ve bunun tersi de mümkündür. Yani kendini gerçekleştirme aşamasına ulaşan birey eğer açlık susuzluk gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamazsa bu sıralamanın en alt basamağına tekrar geçebilir ve bu ihtiyacını karşılamak adına adım atabilir.

Kişi basamaklarındaki hedeflenen miktarlarda doyuma ulaşırsa kendini gerçekleştirme basamağına erişmeye başlar ve bu basamak insanların bilinçli ya da bilinçsiz ulaşmak istedikleri hedeftir. Birey bu basamakları sağlıklı bir şekilde doyuma ulaştırdığı zaman “Kendisi” olacaktır. Bir kişinin özünün tamamen ve net bir şekilde ortaya çıkabilmesi bu şekilde olur. Bu doyum sürecine ket vurulursa, engellenirse ve ya istismar edilirse bireyde psikopatolojik durumlar ortaya çıkacaktır. Bireyin güvenlik ihtiyacı sık sık ihlal edildiğinde paranoid bozuklukları ve panik atakları tetikleyebilmektedir.

Her kesimin konuştuğu ancak çok az kişinin ayrıntısını bildiği “kendini gerçekleştiren birey”lerin özellikleri nelerdir?

1) Hayata dair tam bir doyumla hareket ederler, yaşamı hissederek ve tadını alarak yaşarlar.

2) Kendilerine has özellikleri vardır. Başkalarına bağımlı olmazlar ve başkalarına göre hareket etmezler. İnsanların fikirlerini dinler ancak neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendi değerleri inançları ve ilkelerine göre karar verirler.

3) Kendi bulunduğu koşulları ve durumu iyi analiz ederler. Bu sebeple aldıkları kararlarda daha sağlıklı ve güvenilir olurlar. Kendi eksiklikleri ve hatalarının farkına varır ancak aşırı düzeyde rahatsız olmazlar çünkü iyiye yönelik adım atma özellikleri vardır.

4) Doğal davranırlar, suni davranışlar ve istekler onlara sıkıcı gelebilir. Bu doğallık kendiliğinden oluşur, birilerini talebi ya da zorlaması ile değil tamamen iç dinamiklere dayalı oluşur.

5) Demokratiktirler. Alınan karar kendi hayat tarzına uymasa da demokratik kararlara saygıları vardır. Kendi bilgilerinin sonsuz olmadığını ve her zaman birilerinden bir şeyler öğrenebileceklerini bilirler, bu tür tecrübelere açıktırlar.

6) Kendisiyle yüzleşmekten kaçınmaz, bazen yalnız kalmayı denerler. Böylece kendilerine ve çevrelerine ait farkındalıkları artar.

7) Samimi, içten ve karşıdakini ezmeyen bir mizah anlayışları vardır. Bu özellikleri sayesinde sohbet edildiğinde keyif alınabilen bireylerdirler.

8) İnsanlarla sohbet etmeyi, onlarla birlikte vakit geçirmeyi sever ancak kalıp yargılara karşıdırlar.

9) Benliklerini, doğayı ve dış yaşamı olduğu gibi kabullenirler…

 

Kaynakça

Maslow, A. 1943. A Theory Of Human Motivation. Wilder Publications, İnc.Bu yazı 3029 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI