Bugun...


Psk.Dan. Tuğçe YAPICI

facebook-paylas
DİSİPLİNİN GERÇEK YÜZÜ
Tarih: 06-02-2019 17:54:00 Güncelleme: 06-02-2019 17:54:00


Disiplin kelimesi hayatımızda biraz soğuk kalan kelimelerden biri kanımca. Disiplin deyince çoğu insanın aklına kuşkusuz ceza ve sert tutumlar geliyordur. Yetiştiğimiz ortamda çoğu zaman şu cümleler uçuşmuştur ; ‘’ Biraz disiplinli ol yoksa tepene çıkarlar’’, ‘’ Çok yüz verme sert ol’’ , ‘’ Babası & annesi olmasa söz geçiremeyeceğiz bir ondan korkuyor’’ , ‘’Çocuğum üzerinde disiplin kuramıyorum’’ Aslında disiplin sözcüğünün latince kökü disco’dur ve öğrenme anlamını taşır. Bizim düşündüğümüz gibi baskı kurma, zorlama, ceza verme  anlamına gelmemektedir. Disiplin bireyin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin tümüdür. Yani çocuğun sorumluluklarının, hayatındaki hareketlerinin sonuçlarını kabul etmesidir. Bu nedenle çocuk eğitiminin bir parçasıdır ve çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynar.

Günümüz anne babalarının çocuklarıyla nasıl ilgilenecekleri konusunda kafalarının karışık olduğu görülmektedir.   Çoğu ebeveyn tartışılmayan bir otorite ile yetiştirildi. Anne babalar çocuklar üzerinde mutlak iktidar sahibiydi çocuklar ise anne babalarına saygı ve itaatle yükümlüydü. Bu şekilde yetişen anne babalar büyüdüler ve günümüz ebeveynlerini oluşturdular. Haklı olarak çocuklarını kendileri gibi baskı altında yetiştirip bunaltmaktan korkuyorlar ve tam tersi çocuklarıyla arkadaş olup her konuda eşitmiş gibi davranabiliyorlar. Ama bu noktada bir çocuğu özgür kılmak ile başıboş bırakmak arasındaki ince çizgiyi görmekte zorlandıklarını düşünüyorum.  Çocuklar yetişkinlerden kendilerine yol göstermelerini bekler ve örneklere gereksinim duyar. Danıştıkları yetişkinlere saygı gösterirken saygı görmek de isterler. Çocuklar için anne baba otoritesi gereklidir. Aksine ebeveynler kurallar oluşturuken çocuğun kendilerine karşı sevgisinin azalacağı korkusu yaşar ve çocuğun gözünde değersiz olmayı göze alamazlarsa çocuğun iç disiplin kazanmasında sorun yaratacaklardır. Çocuğa bütün kararlarında serbestlik tanıyan , tüm kararları ona bırakan ebeveynler sadece kural tanımayan, kişilerarası ilişkilerde sorun yaşayan bireyler yetiştirmekle kalmayıp çocuğa gereğinden fazla sorumluluk altında bırakmış olurlar. Şu gerçeği unutmamak gerekir çocuklar ebeveynlerinden en başta güvence arar onlara güven duymak , tehlikeden korunmak, tehlike anında ise anne babalarına  sığınmak isterler.

Tekrar disipline konusuna dönecek olursak burada bir numaralı kural disiplinin yalnızca çocuklar için olmadığını kabul etmek olacaktır. Çünkü bazı yetişkinlerde çokça dediğimi yap, yaptığımı yapma felsefesi görülür ama tam tersi çocuk tam da yaptığını yapacaktır. Çünkü çocuk için bir numaralı model anne ve babasıdır. Disiplin sorunlarının önemli bir nedeni anne babaların bu tutumu yüzünden ortaya çıkmaktadır.  

Disiplinde birinci amaç çocuğu bir kalıba sokmak değil ona kendi kendini disipline etmeyi öğretmek olmalıdır. Disiplin sevgi temeli üzerine inşa edilmelidir. Çünkü güçlü bir benlik saygısı disiplinin temelini oluşturur. Çocukların benlik saygısını zedelemeyecek şekilde onları sevmeli ve saygı gösterilmelidir.  Çocuklar çoğu zaman yetişkinlere göre daha net tavırlıdırlar bu nedenle olumsuz tavırlar karşında ebeveyn olarak duygularımızı ifade edin, beklentilerinizi dile getirin. Sorunu çözmesi için ona fırsat verin. Bu şekilde çocuğa duygularını ifade etmede model olun çünkü duygular sevgi, anlayış, onaylanma gibi gereksinimlerin varlığına dikkat çekmek için ortaya çıkarlar. Ayrıca çocuğunuzun yanlış davranışını direk affedip geçmek kolaya kaçmaktır bu davranışların nedenlerini yargılayıcı olmadan araştırın. Disiplin kurarken ana amacımız çocuğun sorumluluğu üzerine almasını sağlamaktır. Doğru sorularla çocuğun sorumluluğunu  alması ve duygularını paylaşması kolaylaşacaktır. Disiplin sistemini oluşturma sürecinde kararlı ve mantıklı hareket edilmesi de çok önemli bir noktadır. Çocuklar tutarsızlık gördüğünde ebeveynlerinden birini ötekine karşı kullanmayı denemekten çekinmez.

Disiplin kurallarını benimsemiş bir çocuk kendi kendisini yönetecek iç disiplini kazanmış olacaktır. Ve bu sayede kendi davranışlarını yönetecektir. Bu süreçte  unutulmaması gereken en önemli şey çocukların hayata bizim pencerelerimizden bakmadığıdır. Çocuklara  ne kadar sevgiyle yaklaşırsak o kadar sevgiyle geri döneceğimizi unutmadan sabır ve sevgiyi bu süreçte hiç eksik etmeyin.

Kaynakça

Kuzucu,Y. (2016) Küçükler İçin Büyüklere. Ankara. Pegem Akademi

Navaro,L. (2001) Gerçekten Beni Duyuyor Musun? İstanbul. Remzi Kitabevi

Mathelin, C. (2018) Freud’a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu ? İstanbul. Kitap Yayınevi

 Bu yazı 690 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI