Bugun...

Facebookta Paylaş

CİNSELLİK KAVRAMININ ANLATILABİLİR OLMASI
Tarih: 11-10-2017 18:03:00 Güncelleme: 11-10-2017 18:03:00


Toplumsal cinsiyet normlarını çocuklara aktarırken nasıl anlatabileceğimiz konusunda kendi içimizde çok çeliştiğimiz noktalar olur. Türk toplumunda tabu olarak görülen cinsellik kavramını çocukların doğru bilgiler ile doğru kaynaklardan öğrenmelerinde fayda vardır. Peki bu doğru kaynak nedir? Kimler doğru kaynak olabilir? Soruların cevabı olarak eğitim tabi ki evde başlar. Anne baba bireyin ilk öğretmenidir. Fakat bazı noktalarda anne babalarda doğru bilgiyi aktarma konusunda sıkıntılar çekmektedir. O zaman iş okullarda biz psikolojik danışmanlara düşmektedir. Bireye cinsiyet, cinsiyet ayrımı, kadın olmak ya da erkek olmak, cinsiyet özelliklerini tanımak konusunda yardımcı olmalıyız.

Çocuk ve ergenlere ‘üreme’ kavramı çok bir şey ifade etmezken ‘cinsellik’ kavramı ilgilerini çekmektedir. Karşımızdaki bireyin gelişim özelliklerini dikkate alarak bilgiler vermeliyiz. Bireyin merak duygusunu uyandıran cinsellik kavramı her yaş döneminde farklılık göstermektedir. Cinsellik dediğimizde aklımıza ilk gelen isim olan Freud Breuer psiko-seksüel gelişim kuramında çocuğu, ergeni etkileyen faktörlerin çocuğun doğumundan itibaren onda bulunan içgüdülerden ve anne sütüyle beslenme sırasında oluşan hazzı keşfetmesi psikanaliz kavramında ilham oluyor.  Bu kuramda: ağzın, beslenmenin odakta olduğu 0-1 yaş dönemi, tuvalet eğitiminin kazanıldığı 1-3 yaş dönemi ve cinsel organın keşfedildiği 3-7 yaş döneminden bahsediliyor. Bu son dönemde bireyin okula başladığı dönemi beraberinde getiriyor. Birey okula başlamasıyla yaşadığı sosyalleşme duygusu, uyum ve bir şeyler öğrenmeye olan hevesiyle çok farklı duyguları bir arada yaşıyor. Tüm yaşadığı karmaşalar ve duygular bireyi hem geliştiriyor hem de yeni şeyler öğrenmeye açık hale getiriyor. Bireyin her zaman içinde var olan merak duygusu bu dönemde cinsel orağına verdiği önem ile daha da perçinleşiyor. Peki biz okula yeni başlayan bireye cinsiyet kavramını, cinsel organı hakkında bilgileri nasıl vermeliyiz? Ya da ne kadar bilgiyi vermeliyiz ? Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey bireye yeteri kadar bilgi verilmelidir. Bu yeteri kadar bilgi demek bireyin merak duygusunu ortadan kaldıracak kadar. Bu yaş dönemindeki çocukların en çok merak ettiği ve sorduğu soruların bazıları şu şekildedir;

Ben nasıl dünyaya geldim? , Kız çocuğu erke çocuğu arasında ne fark var ki? Cinsel organ nasıl bir şey? Cinsel organımın adı ne ki? Tabi bu soruların farklı şekillerini sormaktadırlar. Anne babalar çocuklarına bu eğitimi verirken ilk dikkat etmeleri gereken şey çocuğun ihtiyacı kadarını vermek. Sorduğu sorulara en kısa ve yalın bir şekilde cevap vermektir. Birey soru sormadan ya da merak duygusu devreye girmeden verilen bilgiler çocukta bu da nerden çıktı ya da ben bunları merak etmiyorum ki düşüncelerini ortaya çıkarır. Öncelikle bireyin sorduğu soruyu iyi anlayarak sorduğu kadar bilgiyi aktarmak en doğru olanıdır.

 İlkokul çağına gelmiş olan bireye cinsiyet kavramını anlatırken psikolojik danışmanların öğrenciye uygun olarak görsel materyalleri kullanmaları ve kız çocuk ve erkek çocuk beden görseli ile anlatmanın daha faydalı olabileceği çoğu araştırmada görülmektedir. Anlatırken sadece cinsiyet ya da cinsellik üzerinde durmak yerine büyüyorum, bedenim değişiyor, saç, kıyafet ve ayırt edici özellikler üzerine durularak anlatmak bu konunun bütünlük içinde ilerlemesine yardımcı olur. Öğrenciye cinsel orağını ya da bebek oluşumunu anlatırken kullanılması gereken dilin bilimsel olması ve kavramlarda bilimselliğe önem vermenin çocuk açısından daha doğru olduğu görülmüştür. Büyüyen çocuğa vurgu yapılması gereken başka bir noktada sadece bedenin değil, duyguların ve düşüncelerinde değişecek olduğudur.  Evet anlatılması zor olan ve nasıl aktaracağımızı bilmediğimiz cinsellik kavramını önce bizim iyi anlamlandırıp toplumsal baskılardan uzak olarak net yalın bir dille çocuklara aktarmamız gerekmektedir.

 

 

Kaynakça

Caner, Emre (2015). Cinsellik Üzerine Toplumsal Fragmanlar. İstanbul: Su Yayınları.

Bulut, S. (2016). Çocuk cinsel istismarı hakkında bir derleme. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi3(28).

Babacan, S. S. (2003). İnsan seksüalitesinin kültürel ve psikososyal yönleri. Kastamonu Eğitim Dergisi11(1), 131-136.

 

 Bu yazı 1908 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
  19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 • Yarışmadan Cevaplar :)
  Yarışmadan Cevaplar :)
 • Capsler-1
  Capsler-1
 • Capsler-2
  Capsler-2
 • Capsler-3
  Capsler-3
 1. 19-20 Haziran Şemdinli Projesi
 2. Yarışmadan Cevaplar :)
 3. Capsler-1
 4. Capsler-2
 5. Capsler-3
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Şizofreni
  Şizofreni
 • Gülmek en iyi ilaçtır
  Gülmek en iyi ilaçtır
 • NewsPDR Kimdir?
  NewsPDR Kimdir?
 1. Şizofreni
 2. Gülmek en iyi ilaçtır
 3. NewsPDR Kimdir?
VİDEO GALERİ
YUKARI