Bugun...
facebook-paylas
MESLEK SEÇİMİ
Tarih: 13-02-2019 07:04:00 Güncelleme: 13-02-2019 07:04:00


Doğum öncesinden yaşlılığa doğru uzanan yaşam yolunun yetişkinliğe yaklaşan duraklarından geçerken daha da  önem kazanan, belki de hayatının geri kalan kısmının fragmanını oluşturan yolculuklardan biri de kişinin doğru meslek seçimidir. Böylesine önemli bir konuda siz ne kadar hassasiyet gösteriyorsunuz? Sizin için doğru meslek kriterleri nelerdir? Elbette ki ilerde yapmak istediğiniz mesleğin maddi getirisi, statüsü, saygınlığı, itibarı önemlidir. Ancak dikkat etmemiz gereken daha başka faktörleri de göz önünde bulundurmak bu gelişim sürecinin daha sağlıklı yaşanmasını sağlayacaktır. Bu faktörlerin neler olduğunu açıklamadan önce bir örnek ile somutlaştırmanın daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum.  Yaklaşık 22-23 yaşlarında iş sahibi olan bir kişiyi düşünelim. Bu kişinin kendine uygun olmayan, ilgi ve yetenekleri ile örtüşmeyen ancak maddi getirisi yüksek olan bir işi var. Ancak bir zaman sonra kendi ilgi, istek ve yetenekleriyle örtüşmeyen bu işin işkence haline dönüşmesi muhtemeldir. Çünkü artık kişi,  beklediği doyumu elde edemeyebilir, belki de her sabah işe gitmek istediğini düşünürken bir yandan ayakları geri geri gidebilir. Tabi ki bu örneği herkese genelleyemeyiz. Zira bu gibi işlerde çalışan insanların çoğu para sıkıntısı ya da aile baskısı ile karşı karşıya kalmış olabilir veya elinde olmayan nedenlerden dolayı kendine uygun bir meslekte ilerleyememiş olabilir. Peki, bu örnekler çoğalmasın diye nelere dikkat etmemiz gerekir?

    İlk olarak doğru karar verme ve seçim yapabilme adına kendimize "Ben kimim? Hangi alanda yeteneğim var? İlgi alanlarım neler? Ben hayatımın geri kalan yıllarını nasıl değerlendirmek istiyorum? Hangi mesleğe tutunmak istiyorum? Bu mesleğe ulaşmak mümkün mü?” sorularını sormamız gerekir.  Bütün bu sorulara verdiğimiz yanıtlara kulak vermemiz daha sağlıklı sonuçlar vermemize yardımcı olacaktır.

Okul öncesi dönemden başlayarak giderek karmaşıklaşan bu süreç öncelikle kendini tanımayı zorunlu kılar. Bu süreç boyunca;

* Kişinin hangi işleri ne denli yapabildiğinin farkında olması, çeşitli konulardaki yeteneklerini  doğru, gerçekçi ve ayrıntılı olarak değerlendirebilmesi,

*Bir eğitim ortamından, bir çalışma alanından, kısaca bir meslekten neler beklediğini açık ve net bir biçimde ifade edebilmesi,

*Mevcut seçenekleri incelemesi, başka seçenekler olup olmadığını araştırması,

*Seçeneklerin her birini, istek ve beklentileri karşılama, var olan yeteneklerle ve ekonomik olanaklarla erişebilme olasılığı bakımından değerlendirme, istekleri karşılama olasılığı en yüksek görünen ve erişime olasılığı olanlara yönelme kararını verebilmesi kişiden beklenen davranışlardır.

    İkinci sırada ise seçenekleri araştırma konusundaki isteklilik yer almaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki meslek seçeneklerini araştırmadan üniversitede herhangi bir programa yerleşen öğrencilerin çoğu okudukları bölümden memnun değiller. Bunların bazıları araştırma yapmadan tercih yaptıklarını bazıları da isteyerek geldikleri bölümlerde aradıkları memnuniyeti bulamadıklarını ifade etmektedir. Tabi ki bunun farkına  varıp kendine uygun mesleğe yönelen öğrenciler de vardır. Ancak böyle bir durumla yüz yüze gelmemek için öğrencilerin kendilerini tanımlarının yanında kendilerine uygun meslek ve eğitim seçeneklerini göz önünde bulundurarak araştırma yapmaları önemlidir. İnsanların araştırma yaptığı meseleler arasında mesleğin gerektirdiği özellikler, mesleğin gerektirdiği eğitim, mesleğin çalışma ortamı ve koşulları, mesleğin iş bulma olanakları önem taşımaktadır.

    Mesleki gelişimin araştırma kısmından sonra sıra karar verme aşamasına gelir. Bu aşamada önceki ilk iki aşamadan elde edilen bilgilerin bir arada değerlendirilmesi; istenilir yönlerin en fazla,  istenmeyen yönlerin en az  olduğu ve erişime en açık olan seçenek diğer seçenekler arasından sıyrılarak ön plana çıkar. Tabi ki kişinin karar verme işleminin başarılı sonuçlar vermesi için kendini  iyi tanıması, mesleki araştırmalarını yapması ciddi önem taşır.

Bu noktada kişinin kendine güvenmesi, kendisi ile barışık olması, başkalarının görüşlerini dinlese de kendi kararlarına kulak vermesi, sorumluluk almaya hazır olması, olanakları araştırması, isteklerine göre davranması ancak sınırlarını da bilen bir birey olması önemlidir.

KAYNAKÇA

http://www.osym.gov.tr/TR,1369/meslek-seciminde-bilinmesi-gerekenler.html

http://www.cihangir.k12.tr/Bu yazı 476 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI