Bugun...
facebook-paylas
ÖFKE-SİZ-SİNİZ!
Tarih: 24-05-2018 19:37:00 Güncelleme: 24-05-2018 19:37:00


Öfke bireyin bir durum veya olayın karşısında isteklerinin engellenmesi veya görmezden gelinmesi ile oluşan doğal bir tepkidir. Öfke bu alanda çalışmalar yapan Psikolog Dr. Charles Spielberg’e göre de “ Hafif bir rahatsızlıktan, şiddetli kızgınlık ve hiddete kadar değişebilen bir duygudur.” Öfke duygusu kontrol edilmezse çok yıkıcı durumlarla karşılaşılmasına sebep olur. Öfke, sanıldığının aksine sonradan öğrenilen ya da genetik olarak geçmiş bir tepki değil, her insanda doğuştan bulunan doğal bir duygudur.

Öfke duygusu bazı durumlarda bizi motive edip güdülerken, bazı durumlarda da içinden çıkılamaz zorlu durumlara sokmaktadır. Bunun sonucu olarak bu duyguyu orantılı olarak kullanabilmek ve bu duygu ile karşılaştığımız olaylar sonucunda nasıl baş edeceğimizi öğrenmek organizma için oldukça verimli olacaktır.

Öfke sonucu vücudumuz bazı tepkiler vermektedir. Bunlar kalp atışının hızlanması, sık sık ve yüzeysel nefes alıp verme, vücut ısısının artması, ağız kuruluğu, tansiyon, ellerin ayakların titremesi ve bastırılmış öfke sonucu ortaya çıkan depresyon. Öfke yönetiminin amacı, öfkenin sebep olduğu hem duygusal hem de fizyolojik canlanmayı azaltmaktır.

Öfke ile baş ederken öncelikle iki şeyin ayırımını yapmamız gerekmektedir.  Meydana gelen nötr olay bizim kontrolümüzde mi yoksa bizim değiştiremeyeceğimizi etki alanı içinde mi? Eğer bizim değiştiremeyeceğimiz alanda ise bu olay karşısında ne yaparsak yapalım sadece kendimizi üzmüş, organizmayı köşeye sıkıştırmış oluruz ve olayı değiştiremeyiz. Ancak bizim kontrolümüzde bir olay ise bununla baş etmenin yolunu bulur ve bu durumdan en az zararla kurtulabiliriz. 

Öfke yönetiminin adımları öncelikle o anın farkına varmaktır. Şu anda tam olarak ne hissediyorum ve aslında neye tepkiliyim? Şu anda oluşan olay gerçekten bu anla mı ilgili yoksa geçmiş yaşantılarımın etkisi mi var? Olayın hayatın gerçeği mi yoksa kendi egomuzun etkisine mi girdik? Bu olay benim müdahale alanımda mı? Son olarak buna değer mi sorusuna verilecek cevaptır.

Şimdi oturup en çok öfkelendiğiniz bir olayı düşünmenizi istiyorum sizden. Bu olay tam olarak ne idi? Hangi açıdan sizi öfkelendirdi? Bunu yaşarken ne hissettiniz? Kendinizi bir nesneye benzetecek olsanız o an neye benzetirdiniz? O esnada hangi renk olurdunuz? Bunu kendinize ifade edin. Nasıl? Öfkemizi somutlaştırmak olayı daha net ve daha basit algılamamızı sağladı değil mi? Duygularımızı bazı durumlarda somutlaştırmak bizi hem rahatlatır hem de bize gözle görünür bir tecrübe kazandırır.

Sizi öfkelendiren olay ve kişilerden kurtulamayabilir, kaçamayabilir veya onları değiştiremeyebilirsiniz ama tepkilerimizi kontrol etmeyi öğrenmek elimizdedir.Bu yazı 1122 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI